Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Obowiązkowe szczepienia odroczone

W związku z aktualną sytuacją w kraju zaleca się (jeżeli tylko mamy taką możliwość) pozostanie w domu. Przebywanie w skupiskach ludzkich powinno zostać ograniczone tylko do niezbędnego minimum. Miejscem, gdzie nie powinniśmy się udawać, jeżeli absolutnie nie jest to konieczne jest również przychodnia. W związku z tymi wszystkimi zaleceniami, podjęto decyzję o odroczeniu obowiązkowych szczepień.

- Uwzględniając ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny wraz z konsultantami krajowymi w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii rekomendują odroczenie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, na 30 dni od wydania komunikatu, tj. do 18 kwietnia 2020 r. – poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Oczywiście, również w tym przypadku, przewidziane są odpowiednie wyjątki – są to jednak sytuacje, kiedy szczepionka ma szczególne znaczenie, lub kiedy dziecko lub/i rodzic i tak przebywają np. w szpitalu.

Zalecenie ma na celu ograniczenie skupisk dzieci i rodziców w przychodniach. Decyzję o zastosowaniu szczepienia może jednak podjąć lekarz opiekujący się dzieckiem – decyzja jest indywidualna i dostosowana do pacjenta. Szczepienia na oddziałach noworodkowych oraz szczepienia poekspozycyjne powinny być prowadzone na dotychczasowych zasadach. Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne powinny wydawać szczepionki bez ograniczeń i na zasadach dotychczasowej dystrybucji. Szczepienia obowiązkowe odbędą się na normalnych zasadach, gdy sytuacja się uspokoi.

 

JŚ/gis.gov.pl

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: