Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Obmyj się w rzece o północy

Z wielkiego Czwartku na Wielki Piątek w przyrodzie dzieją się prawdziwe cuda. Jak głoszą ludowe podania woda w rzekach tego dnia zamienia się w wino. W Skoczowie ta tradycja jest pielęgnowana. W tym roku obmywanie się w rzece będzie miło inny wymiar, niż zazwyczaj.

Jak opisuje Robert Orawski: „Dawniej istniał popularny przesąd, spotykany jeszcze dziś wśród najstarszego pokolenia, iż w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek rozpoczynają się w przyrodzie cuda. Oto o północy, na pamiątkę krwawej ofiary Zbawiciela, woda zamienia się w wino. „Wino płynie przez kilka chwil potokami i rzekami; tak samo w studniach zamienia się na chwilę woda w wino. Trzeba mieć szczęście, aby na tę chwilę trafić. Wierzono także, że woda przemienia się w krew, mającą cudowne właściwości. Aby obmywanie się przyniosło pożądany skutek należało przestrzegać szeregu nakazów i zakazów".

Aby dostąpić tych niezwykłych cudów i właściwości wody, należy się obmywać nią w milczeniu przed wschodem słońca, w wodzie płynącej z zachodu na wschód. „Przypisywano jej przede wszystkim działanie zdrowotne. Woda ta w ogóle ochrania od wielu chorób mianowicie od skórnych i ocznych. Skutecznie leczy też wrzody. Wierzono nadto, iż kto się wtedy wykąpie, będzie zdrów i wesół oraz szwarny przez cały rok.”
Całemu obrzędowi towarzyszy sentencja: „Po aresztowaniu, jak prowadzono Jezusa z Ogrójca przez rzekę Jordan (na sąd do Sanhedrynu) zapytano się Go czy jest mu zimno, czy ciepło. On odpowiedział, że jest mu ani zimno, ani ciepło, ani temu nie będzie, kto w Wielki Piątek przed wschodem słońca wspominał mnie będzie”.


W nocy z Wielkiego Czwartku  na Wielki Piątek nad rzekę udają się członkowie Towarzystwa Miłośników Skoczowa i skoczowianie od lat kultywujący tradycję. W tym roku sam obrzęd zostanie ubogacony. – Spotkamy się na Rynku przy fontannie. Tam odmówimy modlitwę i z pochodniami udamy się nad rzekę – mówi Robert Orawski, szef Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie, członek TMS.


W tradycyjnym obrzędzie będzie można o północy pod mostem na ul. Bielskiej w Skoczowie. A warto, bo z roku na rok uczestników coraz mniej...


ZOBACZ WIDEO "GINIE SKOCZOWSKA TRADYCJA"Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: