Obchody 125-lecia OSP Pruchna i Gminnego Dnia Strażaka
Poczet flagowy OSP Pruchna utworzyli Jakub Borkowski, Łukasz Strządała i Bartosz Balcar. Dowódcą uroczystości był Ireneusz Nowak, a funkcję spikera pełnił Grzegorz Kuboszek.
125 lat historii i kolejne pokolenia strażaków
Sylwester Dankiewicz, prezes OSP Pruchna, przypomniał historię jednostki, która przez ponad wiek zmieniała sprzęt, samochody, remizy i pokolenia druhów, ale nie zmieniła swojego podstawowego celu – gotowości do niesienia pomocy.
Przez 125 lat funkcję prezesa jednostki pełnili: Jan Goszyk, Karol Czakon, Rudolf Brachaczek, Jan Czakon, Karol Gembala, Gustaw Mrowiec, ponownie Karol Gembala, Piotr Brańczyk, Jarosław Górski i obecny prezes Sylwester Dankiewicz.
Naczelnikami OSP Pruchna od 1901 roku byli kolejno: Jan Gabryś, Adam Tolasz, Franciszek Czakon, Karol Gawłowski, Rudolf Biłko, Jan Czakon, Bronisław Pasz, Stanisław Czakon, Franciszek Milata, Jan Frolik, Sławomir Milata oraz obecny naczelnik Andrzej Frolik.
Dziś jednostka liczy 35 członków czynnych, 7 honorowych oraz 29 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Medale, odznaczenia i wyróżnienia
Podczas jubileuszu uhonorowano druhów za służbę i wieloletnie zaangażowanie.
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Waldemar Frolik, Janusz Michalik i Grzegorz Kuboszek. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa odebrał Sławomir Fornol, a Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa trafił do Ryszarda Balcara.
Odznaczenia „Strażak Wzorowy” otrzymali: Henryk Gabryś, Sylwester Dankiewicz, Bogdan Frolik i Jakub Borkowski.
Osobną część uroczystości stanowiło wręczenie odznak za wysługę lat. Otton Sajdok został wyróżniony za 65 lat służby. Marian Heczko, Edward Heczko i Jan Frolik otrzymali odznaki za 55 lat służby, Zbigniew Szajter za 50 lat, Stanisław Borkowski za 40 lat, Sławomir Milata za 35 lat, a Waldemar Frolik, Adam Szewczyk i Grzegorz Kuboszek za 30 lat służby.
Wyróżniono także członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Srebrne Odznaki MDP otrzymali: Alexander Górski, Nikodem Kolczarek, Vanessa Kowarz, Sandra Obracaj, Paulina Strządała, Adam Szewczyk i Wojciech Witoszek. Brązowe Odznaki MDP trafiły do: Agaty Dankiewicz, Franciszka Dankiewicza i Maxymiliana Górskiego.
Odznaczenia „Zielonej Żabki” odebrali: Magdalena Gabzdyl, Nikodem Kolczarek, Adam Szewczyk i Wojciech Witoszek.
Podziękowania skierowano również do członków honorowych OSP Pruchna. Otrzymali je: Piotr Brańczyk, Jan Frolik, Zbigniew Szajter, Otton Sajdok, Henryk Tyrytko, Edward Heczko i Marian Heczko.
Strażacy, samorządowcy i goście z wielu środowisk
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, samorządu, służb, organizacji i zaprzyjaźnionych jednostek.
Do Pruchnej przyjechali: senator Andrzej Kalata, posłanka Małgorzata Pępek, poseł Grzegorz Gaża, Rafał Ryplewicz – radny Sejmiku Województwa Śląskiego, radni powiatowi Piotr Gmuzdek, Sonia Krzempek, Lilia Salachna-Brzoza i Mirosław Staniek, Anna Grygierek - burmistrz Strumienia, Magdalena Suchanek-Kowalska – wiceburmistrz Strumienia, Czesław Greń – przewodniczący Rady Miejskiej w Strumieniu, radni Rady Miejskiej Józef Rudol, Stanisław Świtała i Dawid Czakon, sołtys i radny Leszek Czakon oraz Elżbieta Czakon – przewodnicząca KGW.
Obecni byli również Marek Omozik – m.in. prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Strumieniu, Ireneusz Nowak – komendant miejsko-gminny, Ryszard Kukuczka – zastępca komendanta powiatowego PSP w Cieszynie, Łukasz Kwik – komendant Komisariatu Policji w Strumieniu, przedstawiciele grupy ratowniczej PCK, ks. Jacek Urbaczka – proboszcz parafii w Pruchnej, ks. Dariusz Kocan – wikariusz parafii w Pruchnej, ks. Adam Bujok – wikariusz parafii ewangelickiej w Drogomyślu, Józef Balek – zastępca wójta gminy Rabcza oraz druhowie z tamtejszej jednostki.
Listy gratulacyjne przesłali: wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski, Mateusz Pindel – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, starosta cieszyńska Janina Żagan, Michał Pokrzywa – komendant powiatowy PSP w Cieszynie, Henryk Kiepura – prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach oraz Tomasz Bujok – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Cieszynie. Pozdrowienia przekazał także marszałek Wojciech Saługa.
„Straż pożarna od lat jednoczy mieszkańców”
W przemówieniach wielokrotnie podkreślano, że działalność OSP to nie tylko wyjazdy do pożarów i miejscowych zagrożeń, ale również codzienna obecność w życiu lokalnej społeczności.
– Dzięki takim inicjatywom straż pożarna od lat jednoczy mieszkańców, wychowuje młode pokolenia w duchu odpowiedzialności i pokazuje, jak ważne są współpraca, służba i wzajemne wsparcie – podkreślił Marek Omozik.
Do rozwoju jednostek OSP na terenie gminy odniosła się również burmistrz Strumienia.
– W ciągu dwóch dekad do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego udało się wprowadzić OSP Strumień, OSP Drogomyśl i OSP Pruchna. Wymieniono także samochody we wszystkich jednostkach. Nie byłoby to możliwe bez waszej inicjatywy, zaangażowania i współpracy na wielu poziomach. Dziękuję również waszym rodzinom, które z wyrozumiałością wspierają waszą służbę i pasję – mówiła Anna Grygierek.
Jubileusz, który był spotkaniem ludzi
Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości wzięli udział we wspólnej modlitwie i błogosławieństwie. Delegacje OSP oraz członków MDP zaproszono później na strażacki poczęstunek.
Nie zabrakło wpisów do księgi pamiątkowej, wspólnego zdjęcia, festynu i rozmów przy remizie.
Zobacz również:
Wideo i fotoreportaż: Uroczystości związane z 125-leciem działalności OSP Pruchna
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
33