Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O Włochach w Cieszynie

Jak wyglądał typowy dom renesansowy z podcieniem? Kiedy Włosi pojawili się w Cieszynie? Jakie kamienice stojące przy rynku należały kiedyś do przybyszów z Italii? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w wykładzie Ireny Kwaśny. Teraz w całości online!

Choć spotkanie z Ireną Kwaśny, autorką książki "Skąd Ci Włosi? O renesansowej i nie tylko architekturze cieszyńskiego rynku"  odbyło się już dawno (14.06 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w "Sali Rzymskiej". [Na spotkanie to wybrał się  wtedy z kamerą nasz dziennikarz Mariusz Jaszczurowski, który przygotował wtedy skrót imprezy: Oglądaj ]

- Irena Kwaśny jest cieszynianką z urodzenia. W związku z tym jest patriotką lokalną, bo jakżeby inaczej – kto się w Cieszynie urodził i nie jest patriotą to nie Cieszyniok. Poza tym skończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, a potem studiowała i ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Tematem jej pracy magisterskiej był „Tryptyk z Ogrodzonej”, który tutaj za ścianą stoi. […] Przez długie lata pani Irena pracowała w pracowniach konserwacji zabytków i potem w Delegaturze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej  – przedstawiała na wstępie sylwetkę prelegentki Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Irena French.

Chcecie posłuchać, co mówiła Irena Kwaśny o Cieszynie i Włochach? Teraz, nie ruszając się z domu, można obejrzeć i wysłuchać całego wykładu. Muzeum Śląska Cieszyńskiego udostępniło właśnie zapis wideo tego niezwykle ciekawego spotkania:

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: