Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O Ullmannie w Avionie

W środę (23.09) w czeskim Avionie odbyła się dyskusja, związana 2. edycją mieszynarodowego festiwalu muzycznego, który upamiętnia Viktora Ullmanna – kompozytora i dyrygenta, urodzonego w 1898 roku w Cieszynie, zmarłego w Auschwitz-Birkenau.

W dyskusji wzięli udział Jiří Nekvasil, dyrektor Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie, Lubomír Spurný, muzykolog z Uniwersytetu im. Masaryka, Jaromír Nohavica, poeta i piosenkarz, autor czeskiego libretta do oper Cesarz Atlantydy i Rozbity dzban i Magdalena Živná, muzykolog i tłumacz z Pragi.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego występu Jaromira Nochavicy, następnie przybliżono nieco życiorys Ullmanna – początek jego życia był związany z Cieszynem, następnie kompozytor przeniósł się do Pragi, aby następnie pracować w Zurychu i Stuttgarcie, skąd znów wrócił do Pragi. Po wkroczeniu wojsk niemieckich został objęty restrykcjami dotyczącymi ludności żydowskiego pochodzenia. W 1942 roku deportowano go wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt, gdzie wciąż prowadził działalność muzyczną. Jego dzieła muzyczne zostały uratowane przez przyjaciół. W 1944 roku przeniesiono go do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął w komorze gazowej – można było dowiedzieć się podczas rozmów.

Dzieła Ullmanna przetrwały, tak samo, jak pamięć o kompozytorze. W 2002 roku działa fundacja jego imienia, w Cieszynie zaś odbywa się festiwal poświęcony kompozytorowi.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: