O Ullmannie w Avionie
W dyskusji wzięli udział Jiří Nekvasil, dyrektor Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie, Lubomír Spurný, muzykolog z Uniwersytetu im. Masaryka, Jaromír Nohavica, poeta i piosenkarz, autor czeskiego libretta do oper Cesarz Atlantydy i Rozbity dzban i Magdalena Živná, muzykolog i tłumacz z Pragi.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego występu Jaromira Nochavicy, następnie przybliżono nieco życiorys Ullmanna – początek jego życia był związany z Cieszynem, następnie kompozytor przeniósł się do Pragi, aby następnie pracować w Zurychu i Stuttgarcie, skąd znów wrócił do Pragi. Po wkroczeniu wojsk niemieckich został objęty restrykcjami dotyczącymi ludności żydowskiego pochodzenia. W 1942 roku deportowano go wraz z rodziną do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt, gdzie wciąż prowadził działalność muzyczną. Jego dzieła muzyczne zostały uratowane przez przyjaciół. W 1944 roku przeniesiono go do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął w komorze gazowej – można było dowiedzieć się podczas rozmów.
Dzieła Ullmanna przetrwały, tak samo, jak pamięć o kompozytorze. W 2002 roku działa fundacja jego imienia, w Cieszynie zaś odbywa się festiwal poświęcony kompozytorowi.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.