Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O sytuacji ekonomiczno-finansowej ZZOZ w Cieszynie

Rada Powiatu Cieszyńskiego podjęła uchwałę w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie. Przedstawiony przez ZZOZ raport za poprzedni rok nie jest jednak zadowalający. Rada Powiatu stwierdziła, że sytuacja ekonomiczno-finansowa jest trudna.

W porządku obrad pierwszej, powakacyjnej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego znalazła się uchwała w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie. Po przeanalizowaniu raportu przygotowanego przez ZZOZ w Cieszynie, który został stworzony na podstawie sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, Rada Powiatu po długiej dyskusji i kilku autopoprawkach podjęła uchwałę następującej treści: W oparciu o dane i wyniki zawarte w raporcie (…) stwierdza się, że sytuacja ekonomiczno-finansowa ZZOZ w Cieszynie jest trudna, zaś przedstawiona prognoza na lata 2017-2019 sporządzona w oparciu o aktualny system finansowania, przewiduje polepszenie wskaźników. 

Sucha ocena tych wyników raportu nie jest zadowalająca. Z kolei Zarząd mając świadomość tej sytuacji finansowej, bo mamy sprawozdania półroczne i roczne, optymistycznie spogląda w przyszłość. Dzięki temu, że szpital znajdzie się w sieci na trzecim poziomie referencyjności liczymy, że to finansowanie zdecydowanie będzie lepsze. Ta przedstawiona analiza finansowa i prognoza była wykonywana na bazie aktualnego systemu finansowania i my musimy się odnosić do tego, co aktualnie funkcjonuje – podkreślał Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król, po czym dodał. Patrzymy optymistycznie. Szpital działa normalnie, funkcjonuje dobrze. W wielu obszarach bardzo dobrze. Planujemy i prowadzimy inwestycje m.in. związaną z budową lądowiska, został złożony wniosek na dofinansowanie dokończenia budowy pawilonu III, staramy się o środki rządowe. Sporo dobrego się dzieje.

Zarząd Powiatu oraz Komisja Budżetu i Finansów wprowadzili do projektu uchwały kilka autopoprawek łagodzących jej pierwotną wersję. Zarząd uzupełnił również uzasadnienie do projektu uchwały nawiązując do programu naprawczego: Wobec wystąpienia straty za rok 2016 w wysokości – 4.832 tys. zł, Dyrektor ZZOZ jest (…) zobowiązany do sporządzenia w terminie do 30.09.2017, programu naprawczego na lata 2017-2019 z uwzględnieniem raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej. 

Program naprawczy ma zostać przedstawiony do zatwierdzenia przez Radę Powiatu w październiku. W uzasadnieniu pokazujemy, jakie będą dalsze działania. Program naprawczy już jest tworzony przez dyrektora w związku z tym, iż na koniec 2016 roku wystąpiła strata – zaznaczył Król.

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej, której przewodniczącym jest Wojciech Brachaczek, wskazała na wycofanie projektu z porządku obrad. Zupełnie inny wydźwięk będzie miało podjęcie tej uchwały wtedy, kiedy przeanalizujemy program naprawczy przygotowany przez dyrektora. Wtedy kiedy będziemy znali jaki poziom finansowania szpital będzie miał zapewniony na ten nadchodzący okres po zmianie sposobu finansowania. Wydaje nam się, że wtedy moglibyśmy zupełnie inaczej dyskutować. (…) Dzisiaj mówiąc tylko o tym dokumencie możemy jedynie zapewniać, że sytuacja szpitala jest stabilna, że szpital pracuje prawidłowo, nie mając żadnego potwierdzenia w dokumentach – mówił Brachaczek. 

Starosta zaznaczył jednak, iż nie ma powodów, aby podjęcie tej uchwały przesuwać w czasie. Ostatecznie po dyskusji, projektu uchwały nie wycofano, a za podjęciem uchwały wraz z autopoprawkami, głosowało 21 radnych, 6 samorządowców wstrzymało się od głosu, 1 osoba głosowała przeciwko. Dodajmy, iż na ostatniej sesji (29.08), przyjęto również ocenę sytuacji ekonomiczno-finansowej Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.  

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-31 20:53:32
skuter66: Szpital ma leczyć a nie zarabiać pieniędzy.
2017-09-01 07:08:51
bronek91: Ciekawe co na radzie sugerowali działacze PO i wszelkiego innego typu liberałowie i libertarianie. Ponoć ludzie przychodzą do szpitala dla rozrywki i ich zdaniem placówki służby zdrowia powinny, tak jak wszystko, utrzymywać się same. Ciekawe tylko w oparciu o co miałyby uzyskiwać dochód? Mają sprzedawać organy? Zresztą to nie szpital jest głównym problemem, ale system, gdzie wszyscy są ubezpieczeni ale leczenie przykładowo, głupiego zęba trzeba pokrywać z prywatnej kieszeni, no chyba, iż koniecznie ktoś chce usunąć. <br />Lekarze uciekają, tutaj nie widzą perspektyw, redystrybucja funduszy zdrowotnych przekazywana jest na sfery działania służby zdrowia, z których korzystają ci majętniejsi, koncerny farmaceutyczne rozwijają coraz to nowe rynki zbytu, dla zysku. Lepiej wyprodukować nowy krem na skórę niż przekazać większe fundusze na walkę np. z AIDS. Dlaczego? No bo w skali globalnej, tych z AIDS i tak nie będzie stać na terapię, zatem po co przepłacać. <br /><br />DONALD SZPITALE ZBAW! Gdzie twój program oddłużeniowy, tak zwany oddłużeniowy.
2017-09-01 07:13:00
bronek91: Tylko poczekać aż wyprodukują nową chorobę aby koncerny otworzyły nowy rynek zbytu:)
2017-09-01 08:35:56
crank: Kolejna pisowska ściema. \&quot;Dobra zmiana\&quot; trwa od 2 lat, a skutki widać gołym okiem. Tuby propagandowe tej partii wciskają ludziom kit bez żenady, bo przecież \&quot;ciemny lud\&quot; wszystko kupi.
2017-09-01 14:31:31
bronek91: Wskaż efekt programów oddłużeniowych PO a nie przypisuj mi propagandy partii, której członkiem nie byłem i nie jestem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: