O Statucie MOPS i… Po sesji w Strumieniu
To była szybka, dwudziestominutowa sesja Rady Miasta Strumień. Radni podjęli m.in. uchwałę związaną z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz z poprawką do uchwały ws. udzielenia dotacji na realizację zadań remontowych, konserwatorskich przy zabytkach.
MOPS – pomoc dla osób niepełnosprawnych i starszych
Radni jednogłośnie (15 głosów „za”) zadecydowali o zmianie Statutu MOPS w Strumieniu, dodając do niego (w miejscu zadań statutowych MOPS) następujący zapis:
„realizacja działań na rzecz osób starszych oraz osób niepełnosprawnych, w tym poprzez współpracę z organizacjami niepublicznymi działającymi na rzecz aktywnego uczestnictwa osób starszych i niepełnosprawnych w życiu społecznym i ich integracji ze środowiskiem lokalnym.”
Zmiana ta ma pomóc MOPS włączać się w działania nakierowane na osoby niepełnosprawne i starsze:
- Zjawiskiem powszechnie dziś obserwowanym w krajach rozwiniętych jest narastający proces starzenia się ludności. Proces ten odzwierciedla ilościowy wzrost osób starszych w ogólnej liczbie ludności. Dotyczy on także gminy Strumień, w której corocznie wzrasta populacja osób w wieku senioralnym. Coraz więcej instytucji, społeczności i gremiów politycznych zwraca uwagę na konieczność zmiany w podejściu do osób starszych. Zaczyna się dostrzegać potencjał drzemiący w tej populacji oraz potrzebę wzmacniania pozycji i wizerunki osób starszych. Jednocześnie jednak zadanie to stało się nowym wyzwaniem dla administracji samorządowej. Aktywna polityka senioralna i wsparcie osób niepełnosprawnych, jest jednym z priorytetowych zadań w działaniach strategicznych gminy Strumień i stale jest wzbogacane o nowe formy wsparcia. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje szereg zadań ustawowych oraz jest realizatorem z ramienia gminy projektów finansowanych ze środków zewnętrznych, które skierowane są do osób starszych i niepełnosprawnych. Nie dysponuje on jednak prawną możliwością działań w szerszym zakresie wspierania osób starszych i niepełnosprawnych, które pozwalały by MOPS pełnić rolę jednego z współorganizatorów społeczności lokalnej osób starszych i niepełnosprawnych, współpracując z organizacjami publicznymi i społecznymi, działającymi dla dobra lokalnej społeczności, w ramach wspólnie wypracowanych rozwiązań. Zmiana Statutu MOPS w Strumieniu jest więc konieczna, by mógł on aktywnie współpracować z innymi podmiotami, w tym szczególnie organizacjami niepublicznymi, wpisując się w aktywną politykę społeczną gminy Strumień na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Promesy na zabytki. Uchwała zmieniająca uchwałę
Również jednogłośnie radni podjęli uchwałę, która zmienią poprzednią uchwałę ws. przyznawania dotacji na prace przy zabytkach. Uchwała ta podjęta 30 sierpnia 2023 r. ( nr LX.452.2023 w sprawie zasad udzielania dotacji na realizację zadań inwestycyjnych obejmujących finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków) zawiera zapis, że deklarowaną kwotę udziału własnego winien zabezpieczyć Beneficjent dotacji. Jednak – jak się okazuje wstępne promesy mówią co innego
- […] z zapisów zawartych we wstępnych promesach przyznanych Gminie Strumień na realizację prac przy zabytkach, dotyczących kwestii udziału własnego wnioskodawcy wynika, że winien być on zabezpieczony przez gminę wnioskującą o przyznanie dofinasowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Mając na uwadze powyższe przygotowana została zmiana uchwały w zakresie korekty wielkości poziomu dofinansowania, która zakłada udzielenie dotacji do 100% nakładów koniecznych o których mowa w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Materiały do sesji dostępne są TUTAJ
Zapis wideo z sesji można zobaczyć TUTAJ
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.