O smogu w uzdrowisku
Dlaczego podczas alarmów smogowych odnotowuje się aż 12 proc. więcej zawałów serca niż zazwyczaj? W jaki sposób niska emisja wpływa na śmiertelność w Polsce oraz jak kształtuje się statystyka zapadalności na choroby spowodowane narażeniem na zapylenie? W jaki sposób politycy powinni zadbać o mieszkańców na każdym z terytorialnych szczebli administracyjnych? Na te i inne tematy dyskutowali eksperci podczas I Konferencji “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski”, która wczoraj (7 marca) odbyła się w Uzdrowisku Ustroń.
Spotkanie skupiające lekarzy specjalistów, ekspertów w dziedzinie zarządzania ochroną zdrowia, prawa, polityków lokalnych i krajowych oraz aktywistów ekologicznych. Inicjatywa organizowana przez American Heart of Poland i Uzdrowisko Ustroń w partnerstwie z Polskim i Ustrońskim Alarmem Smogowym oraz Stowarzyszeniem Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia „EkoSerce” chce włączyć się do debaty na temat szkodliwości smogu, prezentując m.in. dramatyczne dane dot. wpływu zanieczyszczenia powietrza na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Priorytetem konferencji było również wypracowanie nowych rozwiązań, których wdrożenie pozwoli uchronić społeczeństwo przed rosnącym problemem. Dlatego też organizatorzy zgromadzili przedstawicieli różnych środowisk - w tym samorządowców czy samych producentów paliw grzewczych - aby poznać ich perspektywę, a dyskusję otworzyć przed wszystkimi zaangażowanymi.
Jak zauważa w rozmowie z OX.pl, prof. dr hab. med. Paweł Buszman, Prezes Zarządu American Heart of Poland i dyrektor konferencji – działania antysmogowe powinniśmy rozpocząć nie kilka a kilkadziesiąt lat temu. Kraje zachodnie są bogate, bo zajęły się tym wiele lat temu. Dostrzegły problem, oczyściły powietrze, poprawiły stan zdrowia i mogą się bogacić. My w dalszym ciągu żyjemy krótko, jesteśmy chorzy, a ponieważ jesteśmy chorzy, to jesteśmy biedni. Skokiem cywilizacyjnym nazywa profesor walkę o czyste powietrze i zdrowe, wydajne społeczeństwo.
Posłuchaj
Debata na temat smogu przede wszystkim ma zjednoczyć działania miejsc i osób, które borykają się problemem zanieczyszczonego powietrza, ale jednocześnie działają w pewnym rozproszeniu. - Niezmiernie ważne są lokalne oddolne inicjatywy, brakuje nam jednak wymiany myśli i spójnej polityki na poziomie ogólnopolskim. Nie wystarczy już samo budowanie świadomości na temat smogu i jego negatywnego wpływu na zdrowie. Konieczne są konkretne decyzje administracyjne, które wpłyną na poprawę sytuacji. Sam problem dotyczy nas wszystkich jednakowo, każdy z nas musi oddychać takim powietrzem, jakie go otacza - mówi Bartosz Sadowski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego "Ustroń" S.A. Jak przyznaje Adam Rybicki, dyrektor medyczny Uzdrowiska, działania proekologiczne powinny dotyczyć wszystkich. - Od dzieci w przedszkolu po osoby starsze. Musimy mieć motywację, by zmienić system ogrzewania - mówi.
Posłuchaj
Nowe działania należy podjąć jak najszybciej. Już dziś smog powoduje śmierć aż 48 tys. Polaków rocznie. Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza skutkuje zwiększoną zapadalnością na choroby sercowo-naczyniowe - numer jeden na liście przyczyn liczby zgonów w kraju. Obecne w smogu cząstki stałe PM10 i PM2,5 wywołują chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca czy miażdżycę, a w konsekwencji - zawały, udary mózgu czy tętniaki aorty. Największe ryzyko dotyczy osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży, pacjentów kardiologicznych oraz osób z nadwagą i otyłością, zagrożeni są jednak wszyscy.
Eksperci podkreślają, że nie tylko jakość kotła i to czym palimy, ma wpływ na emisję pyłu do środowiska. Ważną rzeczą jest również sam komin – podkreśla mistrz kominiarski Paweł Waszek, rzecznik prasowy Beskidzkiego Cechu Kominiarzy.
Posłuchaj
- W ubiegłym roku dni z przekroczeniami norm mieliśmy 31. Niestety ta sytuacja dotyczy całej Południowej Polski i dotyczy wielu miejscowości uzdrowiskowych, nie jesteśmy odosobnionym przypadkiem – mówi portalowi OX.pl Magda Koc, z Ustrońskiego Alarmu Smogowego. Jak dodaje, edukacja i akcje związane z wymianą palenisk to jedno, ale istotną rzeczą jest również identyfikacja problemu. Musimy wiedzieć, na jaką skalę jest to poważny problem. Już w przyszłym sezonie grzewczym w Ustroniu przeprowadzona zostanie inwentaryzacja wszystkich kotłów.
Posłuchaj
Konferencja “Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski” to pierwsza edycja spotkania specjalistów z samorządowcami, na którym udział potwierdzili m.in. Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Szefowa Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Barbara Daniel czy Andrzej Guła - lider Polskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego. Patronami honorowymi wydarzenia są Forum Ekonomiczne, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Burmistrz Miasta Ustronia Ireneusz Adam Szarzec, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
JB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.