Dzień Kobiet w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie
Na początku zgromadzonych gości powitała Halina Bocheńska, prezydentka lokalnego oddziału Soroptimist International. Następnie głos zabrała Władysława Magiera, lokalna historyk i autorka książek takich jak „Cieszyński szlak kobiet”, która przybliżyła historię Dnia Kobiet i roli kobiet w społeczeństwie na przestrzeni wieków na świecie oraz w regionie Śląska Cieszyńskiego.
W czasie krótkiego wykładu można było dowiedzieć się między innymi, że kobiety przez długi okres nie miały dostępy do szkolnictwa wyższego. W momencie, gdy już im to umożliwiono, nie mogły na przykład siadać w ławce razem z mężczyznami. Kobiety w poprzednich wiekach wiodły bardzo trudne życie, gdyż na przykład broniono im dostępu do wielu zawodów (w tym również zawodów prawniczych, ze względu na fakt, że zdaniem mężczyzn kobiety miały zbyt wątłą psychikę, aby wysłuchiwać drastycznych opisów w trakcie procesów karnych, zakaz ten utrzymywał się w niektórych stanach USA aż do drugiej połowy XX wieku).
Po przytoczeniu historii kobiet w regionie i na świecie przyszedł czas na prezentację gościa specjalnego – Juliusz Wątroba, chociaż jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, zajmuje się kwestiami z swoim wykształceniem niezwiązanymi. Urodził się w Rudzicy, gdzie w dalszym ciągu mieszka. Jest laureatem wielu konkursów literackich. Z jego inicjatywy postało Towarzystwo Miłośników Rudzicy. Jest autorem wielu utworów, w tym również satyrycznych – zapowiedziała gościa Władysława Magiera.
Juliusz Wątroba pojawił się na scenie powitany gromkimi oklaskami. Już w pierwszych zdaniach udało mu się publiczność rozbawić. Na sali obecne były nie tylko kobiety, pojawiło się również wielu przedstawicieli płci przeciwnej. Żarty dotyczyły głównie kobiet oraz ich dnia, jednak uśmiechy pojawiały się na twarzach wszystkich zgromadzonych.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.