Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O Księstwie z polskiej perspektywy. Zapraszamy na wykład prof. Andrzeja Chwalby

Jutro (11 listopada) w Cieszynie wykład wygłosi prof. Andrzej Chwalba, autorytet w dziedzinie historii Polski, autor podręczników akademickich. Wystąpienia profesora o tytule ''Księstwo cieszyńskie z polskiej perspektywy 1914-1918'' wysłuchać będzie można o godz. 18:00 w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza.

Wykładający na co dzień na Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. A. Chwalba stanowi wybitny autorytet w dziedzinie historii Polski i powszechnej XIX i XX w. Ma w swoim dorobku kilka podręczników akademickich (m.in. "Historia Polski 1795–1918" i "Historia powszechna. Wiek XIX") oraz bestsellerowe "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914–1918".

W wywiadzie udzielonym niedawno "Gazecie Krakowskiej" profesor podkreślił prymat Cieszyna wśród miast, które spierają się o tytuł pierwszego niepodległego ośrodka na ziemiach polskich w 1918 r., zaś w książce "Polski wiek XX" (red. K. Persak i P. Machcewicz, Warszawa 2009) przedstawił Śląsk Cieszyński w następujących słowach:

"Od końca XIX w. zacieśniały się więzi między Galicją a Śląskiem Cieszyńskim, należącym do Królestwa Czeskiego w ramach państwa Habsburgów. W Cieszyńskiem powstawało coraz więcej polskich instytucji, kształtował się stan średni. Działały polskie gimnazja i szkoły zawodowe. Dzięki temu Śląsk Cieszyński, choć do Polski nie należał od sześciu wieków, zachował z nią poczucie jedności. Tamtejsze rodziny, w tym Buzków i Małyszów, włączały się czynnie w polskie życie oświatowe, kulturalne i polityczne. Cieszyńskie było najlepiej uprzemysłowionym, zorganizowanym i najzamożniejszym regionem w skali ziem polskich. Przewyższało bogactwem, jakością pracy oraz aktywnością ludzi sąsiedni Śląsk Pruski. Większość ludności stanowili Polacy, katolicy i ewangelicy, a 1/4 Czesi. Niemcy zamieszkiwali głównie enklawę bielską. Po wojnie w skład odrodzonej Rzeczypospolitej weszła tylko północno-wschodnia część księstwa z Bielskiem i Cieszynem, co doprowadziło do wieloletniego konfliktu z Czechosłowacją. Polska część księstwa wniosła do Rzeczypospolitej mądrość i pracowitość ludności, jej solidność i sumienność, zrozumie nie konieczności pracy dla dobra wspólnego, potrzeby życia w schludności, czystości, zdrowego, aktywnego. Cieszyńskie to najbardziej nowoczesna i europejska polska dzielnica, mieszczańska i robotnicza, kultywująca zachodnie wartości i sposób życia."

Tego dnia zachęcamy również do obejrzenia wystawy (o godz. 12.30) na cieszyńskim Rynku pt. „Cieszyn. 1918. Polski my naród, polski lud”. Więcej o wystawie.

 

Portal OX.PL jest patronem medialnym imprezy.


 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-11-10 23:13:31
krzysztof.mm: Potem takie zgromadzenie i wzmożenie patriotyczne widział Cieszyn dopiero we wrześniu 1939, jak Niemcy wkroczyli do miasta
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: