Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O co tym Ślązakom chodzi?

Michał Smolorz (dziennikarz i felietonista urodzony w Szopienicach) w artykule - Śląskie Strachy na Lachy, opublikowanym w 14. tegorocznym numerze gazety Polityka, analizuje temat śląskości i zadaje sobie pytanie, o co tym Ślązakom chodzi? We wspomnianym tekście dochodzi do konkluzji, że państwo polskie ma wiele możliwości, aby niewielkim kosztem godnie ulokować Ślązaków we własnych ramach ustrojowych. Straszenie Ślązaków i Ślązakami jest w opinii autora infantylne i nieskuteczne.

Smolorz w swoim tekście twierdzi, że w działaniu organów państwa brakuje konstruktywnych pomysłów na spożytkowanie rosnącej aktywności obywatelskiej Ślązaków. Jedyną odpowiedzią jest odmowa, straszenie i negacja. W opinii dziennikarza, państwo ma szereg instrumentów prawnych, które zaspokoiłyby główne potrzeby mieszkańców śląska, bez sięgania od razu po autonomie regionalną np. uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną, czy przyznanie śląskiej mowie statusu języka regionalnego. 

Nasza redakcja w ostatniej sondzie zapytała swoich czytelników o to, jak często posługujesz się gwarą cieszyńską (zobacz sondę i jej wyniki>>>)

Wśród internautów, którzy zechcieli wziąć udział w sondzie, 36% ankietowanych odpowiedziało, że gwary używa na co dzień. Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź: bardzo często – tak na pytanie odpowiedziało 22% respondentów. Sporą grupę stanowiły osoby, które zaznaczyły odpowiedź znam gwarę ale jej nie używam – było ich aż 11%. 15% pytanych odpowiedziało, że nie zna gwary.
Oczywiście sondy internetowe nie są w pełni reprezentatywne, jednak stanowią pewien obraz rzeczywistości, dlatego zachęcamy państwa do brania w nich udziału. Jeżeli mają państwo własną propozycję tego, o co chcielibyście państwo zapytać internautów Śląska Cieszyńskiego, prosimy przesłać ją na adres redakcja@ox.pl

W maju zapraszamy do oddawania swoich głosów w sondzie: Czy odpisałeś 1% podatku na Organizację Pożytku Publicznego?

Archiwum sond - KLIKNIJ>>>
(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: