Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O Afryce w środku zimy, czyli spotkanie z Kydryńskim

Liczne podróże do Afryki, które odbył w ciągu 25 lat stały się inspiracją do napisania książki. ''Biel. Notatki z Afryki'' - wyszła spod pióra Marcina Kydryńskiego w 2016 roku. O najnowszej książce, a także o Afryce, fotografii, podróżach i prawdziwych pasjach można było porozmawiać wczoraj (18.01) w cieszyńskiej Bibliotece właśnie z Marcinem Kydryńskim.

Wczoraj (18.01) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim – polskim dziennikarzem muzycznym (znany z radiowej Trójki), autorem tekstów, fotografem, podróżnikiem. Głównym tematem spotkania, które poprowadziła Joanna Jurgała-Jureczka, była najnowsza książka Kydryńskiego „Biel. Notatki z Afryki”.

Bardzo często przyjeżdżałem do Cieszyna, choć od dawna mnie tutaj nie było. Dlatego jestem szczęśliwy i zaszczycony, że możemy się zobaczyć w tym miejscu – mówił Kydryński witając się z tłumnie zgromadzoną w cieszyńskiej Bibliotece publicznością. Kydryński podkreślał, że nie czuje się pisarzem, zaś o „Bieli” myśli raczej jak o notatkach na marginesach książek. „Biel” miałem zawsze z tyłu głowy, bo kiedyś napisałem piosenkę pod tytułem Biel – jedną z moich ulubionych. Kiedy jednak zebrałem teksty i fotografie z 25 lat moich podróży po Afryce zastanowiłem się, czy jest jakiś zbiór wspólny dla tych wszystkich doświadczeń. Pomyślałem sobie, owszem tak - jest to poczucie, że pomimo wielu lat spędzonych na tym kontynencie, pomimo wielokrotnych powrotów do niektórych miejsc i czegoś na kształt (bo nie zaryzykowałbym sformułowania przyjaźni), ale zażyłości, znajomości z wieloma ludźmi w Afryce, wciąż jestem tam obcy (…) – mówił Kydryński. 

Książka „Biel. Notatki z Afryki” to jak podkreśla sam autor osobisty zapis szczególnych wydarzeń i obserwacji. Znajdziemy tam także ciekawe i liczne zdjęcia obrazujące dziką i nieustannie zmieniającą się Afrykę. Wybrane fotografie można było zobaczyć podczas krótkiej prezentacji w trakcie spotkania.

Choć głównym tematem wizyty w Cieszynie była książka nie zabrakło również pytań o prywatne życie Kydryńskiego. Dodajmy, iż  Marcin Kydryński to syn  Lucjana Kydryńskiego oraz Haliny Kunickiej. Jeżeli się wyrasta w jakimś środowisku to w wielu przypadkach człowiek na tyle przesiąka atmosferą tego domu, że później kontynuuje drogę rodziców (…) Ja tak naprawdę nie mam żadnego wielkiego talentu, gdybym miał to pewnie zostałbym kimś wybitnym w jakiejś dziedzinie. Mam na siebie jednak taki pomysł, że wkładam różne kapelusze w zależności od nastroju i staję się raz radiowcem, raz pisarzem, raz gitarzystą, kiedy indziej fotografem itd. Robię różne rzeczy, co sprawia mi przyjemność – mówił Kydryński. Spotkanie zakończyły pytania publiczności. Książki, audiobooki i płyty Kydryńskiego można było kupić w bibliotece, a przy okazji zdobyć autograf. We wtorek (17.01) autor Bieli odwiedził również Miejską Bibliotekę Publiczną w Ustroniu.

Zobacz fotoreportaż ze spotkania w Ustroniu:


MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: