Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybory w Wiśle

Już drugi raz z rzędu mieszkańcy Wisły mogli przedstawiać swoje propozycje inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Tym razem jednak nie wszystkie pomysły poddane będą procedurze wyboru. Połowa projektów odpadła.

Tylko 14 z 24 zgłoszonych przez mieszkańców propozycji do budżetu obywatelskiego przeszło pozytywnie weryfikację. Jak przyznaje burmistrz Wisły Tomasz Bujok, pierwsza edycja budżetu wiele nauczyła urzędników. - Wówczas nie eliminowaliśmy wielu projektów, przyjęliśmy nawet te, które miały braki formalne. Później musieliśmy to wszystko uzupełniać. Utrudniło to realizację niektórych zadań, czy przesunęło je w czasie. Wiele osób dziwiło się, że siłownię budowaliśmy początkiem grudnia, ale procedury trzeba było dochować – mówi. W dolinie Czarne, gdzie do etapu głosowania nie zakwalifikowano żadnego projektu, niebawem będzie możliwość ponownego składania wniosków, które po weryfikacji trafią do głosowania przez mieszkańców.

W tym roku nieco baczniej przyglądano się opisom projektów. Odrzucono 10 propozycji. 14 przeszło do drugiego etapu, czyli głosowania. Właśnie ruszyła procedura. Głosować mogą mieszkańcy Wisły, wypełniając ankietę w urzędzie miejskim, bądź formularz na stronie internetowej.

Tam trzeba podać swoje dane, m.in. pesel, system następnie je weryfikuje. Każdy mieszkaniec ma jeden głos. Oddać go można na jedną z czternastu propozycji. W tym roku są to m.in.: Powstanie w Centrum świetlicy gier planszowych, wielozadaniowe boisko do badmintona. Na Obłaźcu jest propozycja budowy siłowni zewnętrznej, a w Głębcach utworzenie kompleksu rekreacyjnego.

- Weryfikacja projektów jest potrzebna także pod względem ich wyceny, nie dokładamy pieniędzy, inwestycje muszą się zmieścić w zagwarantowanym budżecie dla danego osiedla – zaznacza Bujok. Ale, jak podkreśla burmistrz, nie oznacza to, że wartość projektów musi być ścinana do kwot zapisanych w budżecie. Dla przykładu w Czarnym w ubiegłym roku zrealizowano świetlice w szkole. Projekt był zaplanowany na poziomie 24 tysięcy złotych, kolejne 40 tysięcy udało się mieszkańcom pozyskać od sponsorów. Podobnie w Głębcach zbudowano wiatę, gdzie mieszkańcy zaangażowali się w realizację zadania - dodaje.

Cały budżet obywatelski w Wiśle wynosi 203 tysiące. Jednak każda z dzielnic ma ma inną kwotę do dyspozycji. Obłaziec - 20 tys. zł, Czarne - 23 tys. zł, Nowa Osada - 26 tys. zł, Jawornik - 29 tys. zł, Malinka - 32 tys. zł, Głębce - 35 tys. zł i Centrum - 38 tys. zł.


Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-20 07:17:59
adam 2: ciekawe dlaczego głebce maja tak duzo
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: