Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Numer alarmowy 112 dla osób niesłyszących

112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM. Numer 112 odbierany jest w Centrach Powiadamiania Ratunkowego przez operatorów numerów alarmowych.

Największy problem z korzystaniem z tego numeru mają osoby z dysfunkcją słuchu i mowy. Jednak pojawiło się właśnie rozwiązanie skierowane dla tego środowiska. Aplikacja mobilna „Alarm 112”, dostępna od tego roku bezpłatnie w sklepach z aplikacjami mobilnymi, pozwala wezwać pomoc osobom z niepełnosprawnością mowy i słuchu, które nie mogą wykonać połączenia głosowego.

Osoba chcąca korzystać z tej aplikacji musi się zarejestrować i zezwolić jej na dostęp do lokalizacji naszego telefonu. Można dodać adresy, pod którymi najczęściej się przebywa. Pomoc wzywamy wybierając ikonkę służby, do której chcemy wysłać zgłoszenie – straż pożarna, policja lub ratownictwo medyczne.

W całej Polsce w 2019 roku numer alarmowy 112 najczęściej był wybierany na terenie województwa śląskiego (1,7 mln), jednak przeszło 44 procent to były zgłoszenia fałszywe. każde takie fałszywe zgłoszenie może opóźnić dotarcie pomocy do osoby, która naprawdę jej potrzebuje. Numer alarmowy 112 to  najważniejszy numer w Polsce, który może uratować komuś zdrowie, życie czy mienie.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: