Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowy zarząd w Energetyce Cieszyńskiej. Tauron zapewnia, że ciepła nie zabraknie

Jest nowy prezes Energetyki Cieszyńskiej, został nim wyznaczony przez Tauron-  Wojciech Frank. Energetyczny lider przejmuje stery w spółce, aby zapewnić dostawy ciepła w mieście w nadchodzącym sezonie oraz uzdrowić firmę.

 W poniedziałek (08.08.2022) na stanowisko prezesa powołano Wojciecha Franka, a na stanowisko wiceprezesa zarządu Jerzego Kucińskiego. Docelowo, po wypełnieniu przez Miasto Cieszyn zapisów porozumienia, planowane jest włącznie Energetyki Cieszyńskiej w struktury Grupy TAURON.

Sytuacja Energetyki Cieszyńskiej wymaga podjęcia szybkich, zdecydowanych działań naprawczych oraz wsparcia finansowego. Jednak podstawą i warunkiem koniecznym są działania w celu przywrócenia płynności finansowej spółki mówi Wojciech Frank, prezes Energetyki Cieszyńskiej. - Zabezpieczenie zapasów węgla na odpowiednim poziomie i zapewnienie dostaw ciepła dla mieszkańców Cieszyna w najbliższym sezonie grzewczym to nasz absolutny priorytet – wyjaśnia Frank.

Tydzień temu (02.08.2022) zawarto porozumienie pomiędzy Miastem Cieszyn a TAURON Ciepło, które określa ścieżkę wyjścia z bardzo trudnej sytuacji spółki Energetyka Cieszyńska i ma na celu zmianę modelu zarządzania spółką. Warunkiem koniecznym jest realizacja szeregu działań, których musi dokonać Samorząd – w tym Rada Miejska – aby przeprowadzić wymagane zmiany w spółce Energetyka Cieszyńska.

Rozpoczynamy w trybie natychmiastowym badanie due dilligence spółki Energetyka Cieszyńska, w celu poznania rzeczywistej kondycji finansowej spółki i podjęcia konkretnych działań w celu zapewnienia ciągłości dostaw ciepła w Cieszynie – mówi Marcin Staniszewski prezes zarządu TAURON Ciepło. – Kluczowym zadaniem dla nowego zarządu spółki jest zabezpieczenie dostaw węgla do Energetyki Cieszyńskiej. Jest  to jednak uwarunkowane wdrożeniem działań przywracających płynność finansową spółki – dodaje Marcin Staniszewski.

TAURON Ciepło nie posiadał dotychczas możliwości podejmowania decyzji ani skutecznych działań wobec spółki. Dotychczas około 55 proc. udziałów w spółce należy do TAURON Ciepło, a 45 proc. do miasta Cieszyn – jednak udziały miasta mają charakter uprzywilejowany i dają miastu 58 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników. Zgodnie z treścią podpisanego w poniedziałek porozumienia miasto Cieszyn zobowiązuje się do niezwłocznego podjęcia działań, których efektem będzie przekazanie kontroli nad Spółką do TAURON Ciepło.

red./mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

29
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-08 13:50:53
GusGus: Należy przywrócić płynność finansową spółki. To się powtarza w tym artykule. Czyli tak jak w całej Polsce opłaty za ciepłą wodę i ogrzewanie pójdą ostro w górę. Ciekawe o ile? Oby nie nawet o 400% jak to się dzieje w innych miastach.
2022-08-08 15:01:34
św. Patryk.: OX pisze, że prezesem EC został "Wojciecha Frank" - ja redakcji to wypominam, redakcja poprawia, ale zamiast przeprosić czytelników za niechlujstwo a mnie podziękować za zwrócenie uwagi, kasuje mój post. Szanowne panie i panowie redaktorzy, maniery to macie jak nie przymierzając ta chamówa Pawłowicz albo stary dziad prezes. Prostackie.
2022-08-08 15:08:49
Anthony: to wina Tuska, Putina, Niemców, Unii, Żydów, wojny, cyklistów, ateistów, no i kabaretu Neo-Nówka - na szczęście my mamy rząd PiS który potrafi się mocno trzymać przy korycie mimo kłód jakie cały świat mu rzuca pod nogi, no i nieugiętego Adriana, aka Długopis
2022-08-08 18:05:03
Mach: Nowy prezes? A dlaczego? Poprzedni był zły? Sam się poprzednik podał do dymisji? Chyba mieszkańcom należy na temat roszad personalnych w Energetyce Cieszyńskiej zakomunikować coś więcej? Jeśli uzdrowienie sytuacji polegać będzie na podniesieniu cen ciepła, to na ten ruch uzdrowicielski stać było także poprzedniego prezesa. A kompletnym truizmem jest komunikat nowego prezesa ,że absolutnym priorytetem jest zabezpieczenie zapasów węgla dla EC, oczywistym jest ,że samochód benzyniok nie pojedzie bez benzyny- wiedział także o tym i jego poprzednik, który także działał w ramach tej samej spółki. Może te 58 % w głosowaniu wspólników uwierało Tauron bo nim to miasto Cieszyn przekazało kontrolę nad spółką to już zapadły takie decyzje jakby zdarzenia przyszłe już się dokonały bo to nie wspólnicy wyłonili prezesa a wyznaczył Tauron. Kto ustawia się na przyszłość kosztem miejskich udziałów w spółce? Skoro Tauron chce mieć większościowy pakiet ile za to zapłacił miastu? Widać ,że tworzenie karteli ogólnie gminom nie wychodzi na dobre- mieszkańcy, skubani będziemy za zgodą naszych rajców -zapłacą za to odbiorcy ciepła z EC, no i także pozostali mieszkańcy Cieszyna wzrostem podatków lokalnych- czy to tak będziecie wprowadzać działania naprawcze i dofinansowanie spółki ?.
2022-08-08 19:00:04
suski: ci co na tę bandę złodziei i oszustów głosowali są tak samo winni dzisiejszemu polskiemu dziadostwu jak sam PiS - Polska po 7 latach na kolanach właśnie pada na pysk
2022-08-08 19:38:23
tom lem: ... UPER!!! - to mi się podoba "Warunkiem koniecznym jest realizacja szeregu działań, których musi dokonać Samorząd – w tym Rada Miejska – aby przeprowadzić wymagane zmiany w spółce Energetyka Cieszyńska" – zwłaszcza, Samorząd – w tym Rada Miejska - MUSI/ ciekawe co robiła do tej pory Rada Nadzorcza Spółki a zwłaszcza, Szanowne Zgromadzenie Wspólników, jeżeli ogólnie wiadomo ze Rada Miasta nie może nic zdziałać w strukturach spółki, poza kolejnym dofinansowaniem ;-)
2022-08-08 19:54:52
Marx.: tymczasem w elektrowni Nowe Jaworzno, jednej z największych w Polsce, doszło do awarii najnowszego bloku węglowego. Pomagająca Tauronowi w eksploatacji bloku firma Rafako ostrzegała rząd, iż awaria może nastąpić z powodu złej jakości węgla spalanego w tej siłowni. Po stadninach koni arabskich, konstytucji, edukacji, systemie opieki zdrowotnej, demografii, wymiarze sprawiedliwości, inwestycjach, złotówce, systemie podatkowym itd Kaczyński i spółka wzięli się za demolowanie polskiej energetyki.
2022-08-08 19:55:31
Marx.: Wałęsa wykrakał
2022-08-08 20:00:13
krzysztof.nnn: cieszynioki, nic się nie stało
2022-08-08 21:51:44
Mach: Te szereg działań jakie musi podjąć się samorząd Cieszyna sprowadza się do tego oddajcie udziały w waszej - naszej spółce miejskiej, Tauronowi za bezcen jeśli chcecie mieć ciepło w cieszyńskich domach i zapłaćcie za to ciepło tyle ile sobie zażyczymy, bo to my Tauron, mamy pod sobą spółki "Tauron ciepło", "Tauron Enerkia Elektryczna", "Tauron Gaz Ziemny", no i za sprawą Beaty Szydło "Tauron wydobycie" -więc jeśli nie my to kto? do kogo samorząd cieszyński pójdzie po alternatywną propozycję? Mało tego będziecie za ciepło płacić tyle ile sobie zażyczymy i to nie koniecznie musicie mieć te oczekiwane 19 stopni- za 10 stopn w mieszkaniach także zapłacicie słono- i tyle zostało Wam z miejskiego majątku -do tego doprowadził kto?????
2022-08-08 21:54:57
Mach: sorry, ma być -Energia.
2022-08-08 22:06:52
Władek na skuterze: Ile to pani dostała podwyżki 6000 tys jak dobrze pamiętam,macie na co robić cieszynioki żeby żyło wam się lepiej buahaha
2022-08-09 03:56:51
św. Patryk.: Ile dostał ksiądz co wyciągnął 40 owieczek na "pielgrzymkę" do Medjugorie? - wyjazd starym autokarem, kierowca 72 lata, firma niezarejestrowana zatem nieubezpieczona, bez pilota, niezapięte pasy itd - takich "pielgrzymek" kościół katolicki organizuje w Polsce co roku setki
2022-08-09 03:58:01
św. Patryk.: Polski kler działa z reguły nielegalnie, bo kto im co zrobi? Utarło się, że prokurator umorzy (jak nie od razu, to po telefonie z kurii), a jak nawet nie on, to sąd zamiecie pod dywan. Tu na pewno wszyscy o tej firmie " U Jozefa" wiedzieli, ale nikt nie zadziałał, by tę gangrenę oczyścić, paru skazać i uratować 13 osób.
2022-08-09 05:51:49
Oko: Artykuł o EC, a ten o pielgrzymce. Czwarta dawka działa.
2022-08-09 07:27:00
św. Patryk.: Komentarz o pielgrzymce, a ten o szczepionkach. Płaskoziemca działa.
2022-08-09 07:50:11
Halos: GusGus: Trzeba podziękować Gosposi i jej koleżkom za tak "profesjonalne" zarzadzanie EC, które doprowadziło do tak gigantycznego zadłużenia i konieczności sprzedaży EC Tauronowi, żeby ludzie mieli ciepło. Teraz już nie ma innego wyjścia, tylko podnieść ceny za ogrzewanie nagle i o duże kwoty. Matematyka jest jedna dla wszystkich.
2022-08-09 09:20:07
św. Patryk.: kolego z pisiej planety, jak już dziękować to naszym lokalnym gwiazdom PiS - Kawulokom, Kałużom, Piętom, Szwedom, Pudom i całej reszcie tych uczciwych i przyzwoitych inaczej
2022-08-09 09:20:56
św. Patryk.: Polska w ruinie - z taki hasłem szli do wyborów, i proszę bardzo, słowa dotrzymali
2022-08-09 09:21:45
św. Patryk.: ciepła woda w kranie? - może u tych sprzedawczyków partyjnych, oni się nachapali pod pysk
2022-08-09 11:57:04
Halos: św. Patryk: Im też podziękuję przy wyborach, to ich nie minie, ale dla mnie nie ma znaczenia z jakiej opcji politycznej jest burmistrz. Oceniałbym i komentował marne zarządzanie gosposi miastem, bez względu jaką opcję polityczną by nie reprezentowała. Boli mnie jak kolejni burmistrzowie traktują Cieszyn jak swój prywatny folwark, ale obecna burmistrz już osiągnęła wszelkie wyżyny nieudolności i buty, a jak wiemy pycha kroczy przed upadkiem!
2022-08-09 12:26:46
Mach: Wracając do tematu EC, należy pamiętać, że ten monopolista rodem z PRLu zawsze rozwijał się kosztem miasta i jego mieszkańców zarówno na etapie planowania, organizacji ,zarządzania. Nie było tajemnicą ,że zakład był nazbyt rozbudowany i przewymiarowany -wysoki komin, za duże kotły, które planowana na 80 tys. miasto. Ale jak to zazwyczaj w planach bywa rzeczywistość je zweryfikowała i po upadku KWK Kaczyce EC musiała się dostosować do możliwości miasta - kosztem tegoż- bo ktoś musiał za błędy planowania zapłacić- zapłacili odbiorcy ciepła- głównie mieszkańcy bloków spółdzielczych ,ale zapłacili za to pośrednio wszyscy pozostali mieszkańcy podatkami lokalnymi. Można powiedzieć ,że to było miasto Cieszyn przy Energetyce Cieszyńskiej bo to jedynie tam prezes EC i jego zastępcy zarabiali lepiej niż burmistrz miasta i jego zastępcy- którzy a jakże zasiadali w Radzie nadzorczej tego reliktu komunistycznego gospodarowania. Wpuszczenie do spółki miejskiej Tauronu nic dobrego na przyszłość nie zapowiadało- to małżeństwo polegało na tym ,że troski i radości dzielono solidarnie- przy czym miasto brało na siebie troski a Tauron zyski. c.d.n.
2022-08-09 13:07:12
Mach: Ci, którzy wypowiadają się na temat EC i jej losu w nr 31 GZC z dnia 5.08 br, niech wszyscy uderzą się w piersi ,że to za ich sprawą a także za sprawą zmian cen nośników energii i koniecznych ograniczeń emisji CO2 mieszkańcy miasta głownie ci korzystający z ciepła znaleźli się w tragicznym położeniu i nie zmieni tego nawet nowy główny udziałowiec Tauron ,nastawiony jak każda spółka prawa handlowego na zysk- zabawa w komunalny -komunizm się skończyła a porozumienie pani burmistrz z Tauronem za cenę jak to Pani Burmistrz określiła "najważniejsze dla niej jest żeby mieszkańcy mieli ciepło pozostaje nadal nie pewne, bo wszystko zależy jakie standardy ciepła i jego ceny określi większościowy udziałowiec i miasto tak naprawdę nic już nie będzie miało do powiedzenia. c.d.n.
2022-08-09 17:09:38
Mach: RM i Pani burmistrz oraz odbiorcom pozostanie jedynie przyjąć cenę ustaloną za ciepło przez Tauron do akceptującej wiadomości i wspomaganie z lokalnych podatków nadal tych, których dochody nie pozwalają na regulowanie rachunków za jego dostarczenie o ile gminę na to będzie stać lub siedzieć trzeba będzie w niedogrzanych mieszkaniach i placówkach oświaty gminnej, przy jednoczesnym podnoszeniu podatków lokalnych dla tych co jeszcze będą je w stanie regulować. Oczywiście gmina zbędzie na rzecz Tauronu większościowy pakiet za długi EC szacowane na ok 24 mln zł plus brakujące kolejne 30 mln na dokończenie rozpoczętych inwestycji plus 20 mln kary za nieumorzenie praw do emisji CO2 . Skoro wartość majątku miejskiego w EC oceniono na kwotę 25 mln zł. to jeśli sumą długów i kosztami podzielą się wspólnicy proporcjonalnie do udziałów miasto pozbędzie się majątku w spółce za swoje długi i coś jeszcze dorzuci ,więc niech były burmistrz Ficek się nie dziwi ,że nikt z niekompetentną RM, i członkiem Rady nadzorczej panem Kałużą z zarządu Tauronu nie będzie rozmawiał -jak mówią "nie pamięta w.. jak cie... był". p Pani burmistrz jak i jej poprzednicy na urzędzie burmistrza zawsze pozbywali się majątku jak tylko niekompetencja w zarządzaniu sięgała dna, że wspomnę Termikę, Spomasz, ZREMBUD, ZGK itd. a jako przykład cytuję za GZC ..."Jak informuje Krzysztof Kasztura i dodaje że problemach (długach EC) rozmawiano wraz ze wspólnikiem od zeszłego roku. -Odbyło się kilka spotkań. Cały czas szukaliśmy rozwiązania trudnej sytuacji finansowej. Nie przekazaliśmy o tym informacji gdyż intensywnie szukaliśmy najlepszego rozwiązania problemów."- na długi? Panie Kałuża, długi się spłaca, a Pan wobec RM milczał. No to drugi wspólnik znalazł rozwiązanie spłaci długi i przejmie energetykę cieszyńską i podyktuje miastu i odbiorcom ciepła swoje warunki i po "problemie". c.d.n.
2022-08-09 17:31:06
św. Patryk.: Halos w całej Polsce ciepłownie lokalne bankrutują, wszędzie czynsze rosną kosmicznie, prąd i gaz szkoda gadać - a ty chcesz akurat cieszyńskie władze obciążać za BURDEL jaki w Polsce od 7 lat PiS nam wszystkim urządza? folguj chłopie bo na głupka wychodzisz
2022-08-09 18:33:02
Oko: Dla głupiego, wszyscy głupi.
2022-08-10 09:02:36
Mach: W całej sprawie jest dużo niejasności i dróg na skróty bez zachowania kolejności procedur przy przekazaniu kontroli nad spółką Tauronowi, który już zamianował nowego prezesa spółki nie konsultując tej decyzji z z radą nadzorczą ,byłym prezesem. Pani Burmistrz Cieszyna, podpisała ze wspólnikiem "tajne" porozumienie ,jak pisze o tym na swoich łamach GZC i dopiero na następnej sesji radni zadecydują na jakich warunkach przekazać Tauronowi Ciepło władzę w spółce. Płacz wieloletniego emerytowanego prezesa spółki A. Surzyckiego nad rozlanym mlekiem na niewiele się zda skoro siedzi w samym środku wydarzeń będąc nadal w radzie nadzorczej spółki i deklaruje w sprawie zadziwiającą nieporadność. (za GZC). nawet nie zastanawia go fakt ,że oto jedna firma Tauron Ciepło ma prawo do darmowego emitowania CO2, a EC Cieszyn, która jest spółką miasta z Tauronem Cieszyn już takiego prawa nie posiada i musi płacić kary za emisję CO2 (20 mln zł)- a podobno wszystkie podmioty gospodarcze wobec prawa są równe i na tych samych zasadach powinny prowadzić działalność gospodarczą- skąd ten atut Tauronu Ciepło wynika tego prezes Surzycki nie wyjaśnił, że o taki sam atut w miejsko tauronowej spółce się nie postarał razem ze wspólnikami i zarządem spółki??? c.d.n.
2022-08-10 10:42:47
Mach: W poście z 17.09.38z dnia 08.09. br. oczywiście miałem na myśli cytując zastępcę burmistrza i członka RN EC Cieszyn Pana Kaszturę a nie jak napisałem błędnie Kałużę.
2022-08-10 17:20:55
Mach: Kontynuując, zastanawia mnie fakt ,że oto zdymisjonowano prezesa D.Hernika , który w sprawie dołożył wszelkich starań by uchronić spółkę od przejęcia przez Tauron Ciepło i by ratować ciężką sytuację finansową spółki. EC mogła podnosić ceny ciepła o 20% tymczasem wzrost opłat za emisję CO2 wzrósł z 5 euro do 80 euro za tonę co stanowi 60% już ceny energii cieplnej. NFOŚ miał pomóc za staraniem prezesa EC wyjść z trudnej sytuacji Cieszynowi za aprobatą RM Cieszyna warunkując jednak wejściem do spólki jako trzeci wspólnik wspomagając spółkę kapitałowo na co nie wyraził zgody Tauron Ciepło -o co tak naprawę zatem chodziło wspólnikowi? Wspólnikowi, który wiedział, że staraniem prezesa EC Cieszyn miało umowne zapewnienie dostaw węgla, EC Cieszyn znalazło trzeciego wspólnika ,który chciał dokapitalizować cieszyńską ciepłownię i sprawę można było rozwiązać dużo wcześniej i współgospodarzyć z FOŚIGW a gmina by nie straciła kontroli nad spółką - "to przejęcie jest grubymi nićmi szyte" a Tauron Ciepło ograł RN spółki , w której gmina miała głos decydujący. Nie wytrzymuje też rzeczowej krytyki stwierdzenie członka RN, A.S. ,że Tauron jako koncern ma darmowe uprawnienia do emisji CO2 , wszak te przepisy w tym zakresie zostały zmienione - i taki przywilej będą miały te elektrociepłownie, które zainwestują w technologię ograniczającą tę emisję a to w wypadku EC Cieszyn na razie nie wchodzi w rachubę pomimo ,że prezes Hernik rozpoczął modernizację ,na którą zabrakło środków a dostęp do nich poprzez Tauron Cieszyn jako spółka zależna miał Tauron Ciepło. Wszystko wygląda na "wrogie przejecie i chęć pomnożenia kapitału przez koncern wykorzystujący trudne położenie gmin , który usilnie nie życzył sobie trzeciego wspólnika a wręcz czynił starania by wyeliminować wspólnika większościowego jakim była gmina Cieszyn przy milczącej postawie jej przedstawicieli w RN EC.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: