Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowy szlak atrakcją turystyczną Beskidów

Urząd Marszałkowski w Katowicach utworzył „Szlak Bacówek Województwa Śląskiego”. - Przy każdej bacówce została umieszczona tablica z najważniejszymi informacjami dotyczącymi miejsca gdzie się znajduje, kto na niej "gazduje", jaka jest jej historia, a także szczególnie cenne przyrodniczo rośliny, które znajdują się na terenach wypasowych wokół niej – wyjaśnił Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego.

W Beskidzie Śląskim szlak obejmuje 10 bacówek, a w Beskidzie Żywieckim – 6. To ważna informacja dla turystów, którzy chętnie przyjeżdżają w Beskidy, by skosztować oryginalnych oscypków, bundzu, a także zapoznać się ze zwyczajami baców.

Od 2008 roku samorząd województwa śląskiego realizuje Program Aktywizacji Gospodarczej i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko Częstochowskiej "Owca Plus". - Powstał w odpowiedzi na zagrożenia, które wyniknęły z zanikania gospodarki pasterskiej, szczególnie na terenach górskich – dodał Trólka. To wiązało się z degradacją cennych przyrodniczo hal i polan górskich, niszczeniem architektury ściśle związanej nie tylko z gospodarką pasterską ale również całą kulturą i tradycją tych terenów.

Teraz wszystkie bacówki zostały również opisane i umieszczone na stronie www.owca-plus.pl. - W przyszłości chcielibyśmy stworzyć mapę tych bacówek z informacją, w których z nich można spotkać bacę przez cały sezon, w których można kupić wyroby z mleka owczego przez cały sezon, a które są tylko wykorzystywane czasowo podczas wypasu – powiedział rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

W przyszłości ma powstać gra terenowa tzw. "quest", dzięki któremu w formie zabawy uczestnicy będą dowiadywali się o tradycji i kulturze terenów górskich ściśle związanych z gospodarką pasterską.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją