Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowy rektor UŚ ze Śląska Cieszyńskiego

W czwartek (28.05.2020) Uniwersytet Śląski poinformował o dokonaniu wyboru nowego Rektora. W kadencji 2020-2024 funkcję tę będzie pełnił prof. dr hab. Ryszard Koziołek – literaturoznawca i eseista, pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego.

Kolegium Elektorów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dokonało wyboru rektora śląskiej uczelni na kadencję 2020-2024. Funkcje tę będzie pełnił prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Głosowanie odbyło się 28 maja 2020 roku drogą elektroniczną. O funkcję rektora starały się 3 osoby: prof. dr Zbigniew Jan Celiński, prof. dr hab. Karol Kołodziej z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych oraz prorektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek z Wydziału Humanistycznego - Decyzją Kolegium Elektorów od 1 września 2020 roku obowiązki rektora uczelni sprawować będzie prof. Ryszard Koziołek – pełniący dotychczas funkcję prorektora ds. kształcenia i studentów, a także dyrektora Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych – poinformowali przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Rektor –elekt otrzymał 188 głosów na 269 oddanych (263 ważnych).

Prof. Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, eseistą, profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa UŚ. Ukończył studia na śląskiej Alma Mater i jest z nią związany od ponad 30 lat. Jest uznanym nauczycielem akademickim, prowadzi badania naukowe, pełni również funkcje administracyjne i inicjuje liczne przedsięwzięcia. Jest także laureatem licznych nagród – w 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Eseistyka” za książkę „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy”, w 2016 roku jego książka „Dobrze się myśli literaturą” została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim, a rok później odebrał Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Zasiadał również w jury czterech kolejnych edycji Nagrody Literackiej Nike, a w 2015 roku pełnił obowiązki przewodniczącego tego jury.

Nowy Rektor jest związany ze Śląskiem Cieszyńskim, gdzie się urodził i wychował. W swoich wspomnieniach chętnie wraca do tego okresu - Pierwsze dwadzieścia lat życia przeżyłem na Śląsku Cieszyńskim, we wsi Jasienica, u podnóża Beskidu Śląskiego. Pejzaż codzienny wpływający na skuteczność w mojej fascynacji górami - narciarstwo i wędrówkami tatrzańskimi. Przedstawione, jak ukształtował mnie praktyczny świat życia i pracy wielopokoleniowej rodziny, w połączeniu z wielorakimi losami życiowymi i historycznymi jej wspólnymi, znamienitymi dla zróżnicowanego kulturowo i religijnie regionu. Dziś widzę, że jedną z wartości tamtego życia było niesprzeczne sąsiedztwo pracy i książek, ciągłe przebywanie wśród ludzi w różnym wieku, i różny poziom wykształcenia i odmiennej religii. No i niebagatelna korzyść, Jakie przynosi życie w towarzystwie zwierząt - gospodarskich i objętych. Nigdy już chyba później nie zaznałem bardziej wymagającej lekcji socjalizacji – mówi o sobie rektor – elekt Ryszard Koziołek.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-29 18:55:36
ostalkiewicz: Brawo, Profesor Ryszard Koziołek!
2020-05-30 07:10:41
tom lem: ... który to ten nowy REKTOR - łysy czy szczapaty ?
2020-05-30 08:57:59
krzysztof.nm: co prof. RK już zrobił dla Śląska Cieszyńskiego, widać choćby po tytule tej informacji - jak tutejsi potrafią się 'odwdzięczać' widać po tym prostackim poście powyżej
2020-05-30 10:12:39
tom lem: ... racja, wśród profesorów tylko "ą" "ę"
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: