Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowy projekt aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych

Polski Związek Głuchych (PZG) rozpoczyna pilotaż nowych form wsparcia aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Instrumenty zostały opracowane w ramach projektu partnerskiego pn. ,,Włączenie wyłączonych - aktywne instrumenty wsparcia osób niepełnosprawnych na rynku pracy”. Celem pilotażu jest sprawdzenie funkcjonowania zaproponowanych instrumentów, przed ostatecznym ich wdrożeniem do systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

W wyniku przeprowadzonych badań wskazano konieczność zmiany obecnego systemu rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, tak aby wsparcie trafiało bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością i w większym stopniu przyczyniało się do wzrostu aktywności zawodowej oraz utrzymania zatrudnienia.

Polski Związek Głuchych prowadzi pilotaż następujących form wsparcia:
1. Instrument o nazwie „Bon na Start” to dodatek motywacyjny w postaci świadczenia finansowego, wspierającego aktywność zawodową osoby z niepełnosprawnością w pierwszym okresie pozostawania w zatrudnieniu. Bon na start przyznawany jest w odpowiednich cyklach i kwotach, zgodnie z wybranym wariantem:
- wariant 1 – bon wypłacany w pierwszym miesiącu zatrudnienia następnie co miesiąc przez okres 6 miesięcy od podjęcia zatrudnienia;
- wariant 2 – bon wypłacany w pierwszym miesiącu zatrudnienia następnie po 3 i po 6 miesiącach od podjęcia zatrudnienia;
- wariant 3 – bon wypłacany w pierwszym miesiącu zatrudnienia następnie po 3 i po 9 miesiącach od podjęcia zatrudnienia.

2. Instrument o nazwie „Moje Dostępne Miejsce Pracy” to świadczenie przyznawane na zakup indywidualnie dopasowanego sprzętu, urządzeń i oprogramowania stanowiących wyposażenie stanowiska pracy, które osoba z niepełnosprawnością może wykorzystać na różnych stanowiskach u tego samego lub różnych pracodawców. Osoba z niepełnosprawnością sama decyduje jaki sprzęt, urządzenie, oprogramowanie może wspomóc jej mobilność i efektywność pracy.

3. Instrument o nazwie „Centrum Komunikacji” to wsparcie tłumacza polskiego języka migowego online dla osób z niepełnosprawnościami, które posługują się tym językiem w codziennej komunikacji. Wsparcie realizowane jest w obszarze rynku pracy. Osoba posługująca się polskim językiem migowym sama zdecyduje , kiedy potrzebuje usługi tłumacza polskiego języka migowego, w celu likwidacji barier komunikacyjnych na rynku pracy. Świadczenie usługi odbywa się w czasie rzeczywistym.

Do testowania instrumentu „Bon na Start”i „Moje Dostępne Miejsce Pracy” PZG zaprasza osoby z niepełnosprawnościami z całej Polski, które poszukują pracy, podejmują właśnie zatrudnienie lub pozostają w zatrudnieniu. Do testowania instrumentu „Centrum Komunikacji” zapraszane są dodatkowo osoby z niepełnosprawnościami otwierające własną działalność gospodarczą, jak również te, które już ją prowadzą.

Szczegółowe informacje na temat instrumentów oraz procedury naborów na poszczególne formy wsparcia znajdują się na stronie projektu: www.wlaczeniewylaczonych.pl

AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: