Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowy luterański biskup był w Ustroniu wikarym

W sobotę (17.02) w kościele św. Trójcy w Mikołajkach odbyła się konsekracja i wprowadzenie na urząd biskupa luterańskiego ks. Pawła Hause. Ksiądz przez kilka lat pełnił posługę wikarego na parafii w Ustroniu. Jest również związany z dzięgielowskim wydawnictwem ''WARTO''. W 2012 roku ukazała się książka jego autorstwa.

W sobotę (17.02) w kościele św. Trójcy w Mikołajkach odbyła się konsekracja i wprowadzenie w urzędowanie nowego biskupa luterańskiego, ks. Pawła Hause. Nowy zwierzchnik diecezji mazurskiej przez kilka lat pełnił posługę wikarego na parafii w Ustroniu. Jest również związany z dzięgielowskim wydawnictwem ''WARTO'' - w 2012 roku ukazała się książka jego autorstwa.

Nowy biskup Diecezji Mazurskiej, po ukończeniu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w latach 90. ubiegłego wieku pełnił posługę, jako wikary w ustrońskiej parafii. Po kilku latach jednak został przeniesiony, aby objąć urząd proboszcza i w końcu 17 lutego 2018 roku, aby zostać biskupem Diecezji Mazurskiej – jednej z sześciu diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Składa się na nią 15 parafii i 31 filiałów. Należy do niej 4000 wiernych.

Konsekrację i wprowadzenie w urzędowanie prowadził Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, a asystentami byli bp Rudolf Bażanowski (emerytowany biskup diecezji mazurskiej) i bp Mindaugas Sabutis (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Litwie).

Bp Hause hasłem przewodnim swojej posługi uczynił fragment z Ew. Marka: „Nie bój się tylko wierz“, - jak mówił podczas uroczystoiści, chciałby - aby stało się ono słowem zachęty dla niego samego, ale też wszystkich, którzy tak często przeżywają obawę lub niepokój o swoją egzystencję, o zdrowie, o bliskich, o przyszłość, o losy ziemskiej ojczyzny, o Kościół. Wyraził również życzenie - Pragnąłbym, aby Kościół nasz był żywym świadectwem, odbiciem miłości, którą darzy nas Bóg. Nie wystarczy powiedzieć: chcemy Boga, jeśli jednocześnie stosujemy wybiórczą miłość bliźniego, jeśli zapominamy o miłości do nieprzyjaciół, jeśli nie potrafimy tolerować inaczej wierzących lub niewierzących.

Na koniec uroczystości pozdrowienia w imieniu Kościoła Rzymskokatolickiego wygłosił ks. abp Józef Górzyński, a w imieniu władz państwowych i samorządowych poseł Urszula Pasławska. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali m.in. Wyższobramski Chór Kameralny pod dyr. Piotra Sikory oraz Chór Parafii Ewangelicko Augsburskiej w Suwałkach pod dyr. Grzegorza Bogdana oraz zespół muzyczny ze Szczytna pod kierunkiem ks. Alfreda Borskiego. Utwory solowe na organach, pieśni i liturgię uroczystości wykonała Klaudia C. Twardzik.

JŚ, luteranie.pl

źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JS,JB

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-19 18:28:53
NieStela2: Raczej wikariuszem.
2018-02-19 19:12:47
inigo: To hasło to coś pozmieniał, Luter zalecał: \"Więcej grzesz, śmielej wierz\"
2018-02-19 21:24:16
torcin: Ten z tyłu w tej wieczorowej sukni to chyba imprezy pomylił. Trzeba jednak przyznać że szaty ma droższe niż Franciszek.
2018-02-19 22:09:49
wislanin135: Szanowny Panie \"torcin\" to jest Pan Abp Józef Górzyński .
2018-02-19 22:54:17
krzysztof.mm: gościu jeszcze z karnawałowego balu się nie wylogował
2018-02-20 11:42:57
torcin: Jak zwał tak zwał wiślanin135, w każdym razie suknia wieczorowa bardzo gustowna. Gorzej że w tej instytucji trzeba klęczeć przed przełożonymi aby za awans podziękować.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: