Nowe ulgi dla przedsiębiorców - Specjalna Strefa Ekonomiczna

Od końca czerwca obowiązuje ustawa, zgodnie z którą cała Polska jest specjalną strefą ekonomiczną. Zgodnie z ideą samej ustawy, na nowych regulacjach skorzystać mają wszyscy przedsiębiorcy, w szczególności zaś mikro, małe i średnie firmy.

Ustawa ma na celu wspieranie nowych inwestycji. Zgodnie z jej postanowieniami, cała Polska przeznaczona jest na działalność gospodarczą, jednocześnie stanowić jedną strefę inwestycji. Dzięki temu istnieje możliwość zastosowania odpowiednich zwolnień podatkowych dla inwestorów nawet na 15 lat. Ulgi mają w szczególności dotyczyć firm mikro, małych i średnich a także przedsiębiorstw zlokalizowanych w powiatach o wysokiej stopie bezrobocia. Na ulgi mogą również liczyć przedsiębiorcy, których biznesy są w jakiś sposób innowacyjne, a ich prowadzenie pozytywnie wpływa na konkurencyjność lokalnych gospodarek.

Zgodnie z treścią ustawy, na ulgi podatkowe będzie mogło wystąpić każde przedsiębiorstwo. Nie każdemu jednak odpowiednie ulgi muszą zostać przyznane. Wśród złożonych wniosków przeprowadzona zostanie odpowiednia selekcja. Premiowane mają być na przykład centra badawczo-rozwojowe, czy też przedsiębiorcy współpracujący z sektorem edukacji. Na ulgi mogą również liczyć przedsiębiorcy, którzy zapewniają dobre warunki pracy, na przykład firmy, w których pracownicy zarabiają więcej, niż wynosi kwota średniej płacy krajowej.
Decyzje o wsparciu mają być wydawane szybko, do czego ma się przyczynić brak ograniczeń terytorialnych. Firmy będą mogły prowadzić swoje inwestycje na dowolnym obszarze, nie zaś tak jak dotychczas, na wskazanych przez przepisy regulujące ulgi. Na szczęście dla przedsiębiorców, którzy uzyskali już ulgi na mocy ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych z 1994 roku, postanowienia te w dalszym ciągu będą ważne, a przedsiębiorcy będą mogli z nich korzystać do 2026 roku.

 

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją