Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowe tablice rejestracyjne już dostępne

Od lipca 2018 roku kierowcy posiadający samochody wyprodukowane na rynek amerykański, czy też japoński nie muszą już borykać się z problemem nielegalnych, mniejszych tablic rejestracyjnych. Dotychczas właściciele takich samochodów musieli zaginać polskie tablice, tak aby zmieściły się one w wyznaczonym miejscu, lub też zamawiać nielegalne repliki swoich rejestracji samochodowych, w mniejszym rozmiarze.

Do lipca 2018 roku polskie prawodawstwo przewidywało tylko i wyłącznie tablice rejestracyjne o wymiarach 520 x 114 mm. Samochody wyprodukowane na rynek amerykański lub też japoński były dostosowane do zagranicznych przepisów, w związku z czym standardowe miejsce na tablice zakładało założenie blach o wymiarze 305 x 115 mm, lub 330 x 165 mm. Zamówienie tablic z polską rejestracją w mniejszym rozmiarze i zamontowanie ich w samochodzie mogło narazić kierowcę pojazdu na mandat karny.

Na mocy nowych przepisów, tablice rejestracyjne dla samochodów sprowadzonych zza granicy mogą być mniejsze i w związku z tym mają krótsze numery rejestracyjne. Za mniejsze tablice rejestracyjne i kartę pojazdu kierowcy zapłacą 256 złotych, jeżeli samochód jest zarejestrowany w kraju po raz pierwszy. W przypadku, gdy samochód w kraju już był zarejestrowany i posiada kartę pojazdu, koszt rejestracji z nowymi, mniejszymi tablicami rejestracyjnymi wyniesie 180,50 zł.

Nowe tablice rejestracyjne składają się łącznie z 4 znaków, jedna litera wskazująca na województwo, w którym samochód został zarejestrowany, pozostałe 3 to kombinacja cyfr i liter. W związku z ograniczoną ilością znaków, ograniczona jest również ilość tego typu rejestracji, które mogą zostać wydane w każdym województwie. Tablice są również niższe, niż te do których samochody były przystosowane, w związku z czym nie da się ich zamontować na oryginalnych mocowaniach. Brak również regulacji, dotyczących kompozycji własnego ciągu znaków (tablice personalizowane dotąd były dostępne za dodatkową opłatą) oraz tablic zabytkowych, w związku z czym nowe tablice rejestracyjne są dostępne tylko dla posiadaczy pojazdów z białymi (standardowymi) rejestracjami i bez możliwości ich spersonalizowania.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: