Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowe-stare barwy ołtarza

Rzeźby ozdabiające retabulum kościoła w Kończycach Małych przeszło konserwację. Specjaliści odnawiania tego typu dzieł sakralnych z Krakowa przywrócili pierwotną kolorystykę rzeźb – karnacji i szat barokowych.

Dobiega końca konserwacja rzeźb w Kościele w którym znajduje się łaskami słynący, późnogotycki obraz „Matki Boskiej z dmuchawcem”. Jak wyjaśnia ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego i konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej - Specjaliści z Krakowa po odczyszczeniu figur oraz zdjęciu wtórnych przemalowań usunęli także późniejsze przezłocenia mało szlachetnym szlakmetalem -

Wśród kończyckich figur – obok św. Wojciecha, św. Stanisława i św. Józefa Oblubieńca NMP – są też patronowie chroniący od zarazy – św. Roch, św. Sebastian i św. Rozalia. Prowadzone prace konserwatorskie przypadły właśnie na czas pandemii.

- Okazało się, że mimo wtórnych przemalowań zachowała się oryginalna, żywa kolorystyka figur, zarówno w partii karnacji, jak i szat. Bardzo dobrze współgra ona z ich ekspresyjnym wyrazem, charakterystycznym dla estetyki doby baroku. Ołtarz odciążony z późniejszych przezłoceń stanie się bardziej szlachetny i wytworny w swoim odbiorze – zaznaczył, historyk sztuki i dyrektor diecezjalnego muzeum ks. dr Szymon Tracz.

Przypomniał również, że w latach 20-30. XVIII wieku, kiedy w cenionej pracowni Mateusza Weissmana we Frydku ołtarz powstawał, nie było elektryczności, a nastawę rozświetlały tylko świece.  - Umiejętne położenie płatków złota na figurach i elementach snycerskich sprawiało, że odbite światło świec nadawało mu swoistego blasku i zarazem tajemniczości – zauważył.

Ks. Tracz wytłumaczył, że w działającej w XVIII wieku pracowni rodziny Weissmanów we Frydku, prowadzonej przez kilka pokoleń rzeźbiarzy, powstało wiele ołtarzy do dziś zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej, np. monumentalne ołtarze główne w konkatedrze żywieckiej i sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie, Jeleśni, Lesznej Górnej, czy też dawny ołtarz św. Izydora w Radziechowach.

Jak informuje diecezja bielsko-żywiecka realizacja prac wokół ołtarza stała się możliwa dzięki wielkiej ofiarności wiernych i pielgrzymów oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace dotował Śląski Konserwator Zabytków w Katowicach. W ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia przeprowadzono konserwację architektoniczną struktury ołtarza.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-23 14:25:11
: kościół - studnia bez dna
2021-11-23 14:36:22
święty+Patryk:: a tymczasem PiS-owski kurator oświaty w Krakowie cenzuruje "Dziady" Adama Mickiewicza - młodzi nie wiedzą, ostatni raz podobną akcję zorganizowali gomułkowcy w 1968, starsi mają klasyczne deja vu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: