Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowe przepisy - łatwiej stracić prawo jazdy

Od 1 lipca 2020 roku w życie wejdzie kolejna nowelizacja kodeksu drogowego. Do najważniejszych zmian zaliczać się będzie rozszerzenie możliwości zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy, nowe obowiązki względem pieszych i nowe limity prędkości.

O pierwszych tego typu zmianach w przepisach słyszeliśmy już w 2015 roku. To wtedy wprowadzono możliwość zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Przepisy te obowiązują do dziś. Za co aktualnie grozi nam ten rodzaj sankcji? – zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy następuje, gdy kierowca przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h lub przewozi więcej niż dwóch pasażerów ponad limit wskazany w dowodzie rejestracyjnym – wyjaśnia asp. Krzysztof Pawlik, Oficer Prasowy cieszyńskiej KPP.

Te przepisy zostaną utrzymane w mocy, co więcej, prawo jazdy będzie mogła być zatrzymane również w przypadku, gdy prędkość zostanie przekroczona o 50 km/h również poza terenem zabudowanym. Dotychczas poza mandatem za takie przewinienie nie groziły żadne dodatkowe sankcje. Oznacza to mniej więcej tyle, że w każdym przypadku przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie wiązało się z zatrzymaniem prawa jazdy, niezależnie od drogi, po której się poruszamy.

Kolejną ważną zmianą jest ujednolicenie limitów prędkości. Obecnie w Polsce na obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 5:00-23:00, 60 km/h w godzinach 23:00-5:00. Nowe przepisy zakładają tylko jeden limit, niezależnie od pory. W terenie zabudowanym zawsze maksymalną dopuszczalną prędkością będzie 50 km/h (poza sytuacjami, gdy np. o obniżeniu limitu prędkości informują znaki).

Wbrew powszechnym obawom, nowelizacja wcale nie wprowadza pierwszeństwa dla pieszych na „zebrach”. Pieszy ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i gdy znajduje się na przejściu, ma już pierwszeństwo. Nie oznacza to jednak, że może na przejście wbiegać, czy też nie obserwować otoczenia, patrząc w telefon. Z kolei kierowca samochodu został dodatkowo zobowiązany do obserwowania nie tylko samego przejścia, ale również jego otoczenia. Ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub znajdującemu się na przejściu. Musi również tak jak dotychczas, w okolicy przejścia zachować szczególną ostrożność i zwolnić.

Zmiany dotyczące maksymalnej prędkości w terenie zabudowanym, rozszerzenia możliwości zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące i nowych obowiązków kierowców względem pieszych wejdą w życie już 1 lipca 2020 roku. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-02 08:40:15
krzysztof.nm: no tak, kierowcom policja bez trudu odbierze prawo jazdy - ale już na przykład jak trzeba odebrać złodziejom z firmy Przekręty i Szumowiny to co zagrabili - to dla policji zbyt n i e b e z p i e c z n e zadanie
2020-06-02 08:51:51
krzysztof.nm: a tak na marginesie - policja zawsze i wszędzie, na całym świecie, może liczyć na pobłażanie ze strony władzy i na jej przyzwolenie na brutalność wobec poddanych, policja jest dla niemal każdej władzy siłą, którą władza w każdej chwili może dyscyplinować n i e p o k o r n e g o suwerena - do czego to prowadzi widać wyraźnie po licznych skandalach z udziałem policji w USA, jej aroganckiej bezczelności i brutalności w stosunku do obywateli, nieraz zakończonej klasycznymi zabójstwami popełnianymi przez mundurowych - w Polsce już też takie przypadki się zdarzyły, i tak samo władza staje wtedy w obronie zbrodniarzy, przypadek Igora Stachowiaka znają chyba wszyscy - by się takie sytuacje nie powtarzały, potrzebna jest społeczna, solidarna n i e z g o d a na be z p r a w i e dokonywane przez policjantów, i zero dla takiego policyjnego bezprawia pobłażania obywatelskiego
2020-06-02 14:45:53
mati024: Za jazdę zgodną z przepisami nikt Ci prawa jazdy nie zabierze.
2020-06-02 15:03:31
pogromca ciemnoty: Już widzę tych cweli w bmwicach jak o drugiej w nocy jadą 50 km/h. Joooł?
2020-06-02 15:32:23
politykier: krzy-sio+, Policja w pierwszej kolejności stoi na straży porządku i bezpieczeństwa, Policja jest instytucją państwową, a nie partyjną, choć krzysio+ tę formację może nieco inaczej postrzegać. Poddani są charakterystyczni dla systemu feudalnego, zdaje się, że Ty krzy-sio+ żyjesz jeszcze w innej epoce. Co do sytuacji w USA, zdaje się, że Ty krzysio+ opowiadasz się po stronie organizacji, która niebawem może zostać uznana za TERRORYSTYCZNĄ, na co z niecierpliwością wielu czeka. Jakoś krzy-sio+ milczałeś na temat brutalności pseudo-policjantów, kiedy ktoś inny znajdował się w Polsce przy władzy... krzy-sio+ przejawiasz TOTALITARNE skłonności! Wstydź się!
2020-06-02 22:16:25
jasper: Policja stoi na strazy porzadku ... i uzywa paralizatorow i gazu. - [ ] Wystarczy zobaczyc protest i akcje policji w kamerze FB OKO.press, ( stan na 20:00, 19 maja) https://www.facebook.com/oko.press/videos/2345920212373977/?fref=ts. Blizej im do ZOMO !
2020-06-02 22:54:51
donekT: krzy-sio+ jasper-Q Po księżach znalazłeś sobie kolejną grupę społeczno-zawodową do SZCZUCIA?
2020-06-02 22:56:01
donekT: krzy-sio+ jasper-Q, W każdym środowisku znajdzie się jakiś patologiczny przypadek, co nie oznacza, iż masz generalizować i niewinnych ludzi obwiniać za czyjeś przewinienia, które niejednokrotnie sami policjanci potępiają.
2020-06-02 22:56:37
donekT: krzy-sio+ jasper-Q, Oczywiście, również w cieszyńskim garnizonie są takie okazy, które moim zdaniem już dawno powinny się pożegnać z mundurem, na co niejednokrotnie już ich przełożonym była zwracana uwaga. Niestety Ci ich przełożeni otaczają te okazy pobłażaniem i protekcją, nawet z utalentowaniem potrafią tłumaczyć ich nieudolność.
2020-06-02 22:57:40
donekT: krzy-sio+ jasper-Q, Jaki z tego wniosek? Nie obwiniam o to wszystkich Funkcjonariuszy Policji, tylko KONKRETNYCH PRZEŁOŻONYCH, często PLECAKÓW, którzy nie potrafią zaprowadzić dyscypliny we własnym garnizonie. Skąd się to bierze? Gdzie upatrywać źródło? Często awansowani i promowani są nie ci FUNKCJONARIUSZE POLICJI, którzy na to zasługują, tylko ci, którzy mają solidne plecy, również wśród lokalnych polityków na poziomie powiatu...
2020-06-02 22:58:43
donekT: krzy-sio+ jasper-Q Gdzie leży klucz do sprawnego funkcjonowania Policji w Polsce? W ODPARTYJNIENIU TEJ INSTYTUCJI! Zamiana nominantów jednego stronnictwa na inne nic nie zmieni, a przypadek Stachowiaka (bynajmniej nieodosobniony) dalej będzie się powtarzał... Nie każda ofiara ma szansę zostać nagłośniona przez media... Za poprzednich rządów, w latach 2012-2015 na komisariatach zginęły 42 osoby I GDZIE WTEDY KRZY-SIO+JASPER-Q byłeś?
2020-06-02 23:09:18
jasper: Kupowanie wiernosci trwa w najlepsze i tez przed wyborami, bo przekupstwo dziala ! Za 500+ sprzedal sie suweren, a policja za 1500+ bedzie palowac bez zadnego trybu ( podwyzki juz ponoc od lipca).
2020-06-02 23:15:28
donekT: krzy- sio+ jasper-Q, jak pewna instytucja nadużywa prawa wobec wrogów ideologicznych SKRAJNEJ LEWICY (LEWACTWA), to funkcjonariuszom bijesz BRAWO! A poszkodowani są określani (krzywdząco) jako rzekomi faszyści. Kiedy to SKRAJNA LEWICA (LEWACTWO) dostaje SŁUSZNIE po łapkach za łamanie prawa, które nie czuje się zobowiązana przestrzegać, wówczas to funkcjonariusze są określani (krzywdząco) jako rzekomi faszyści. Skrajnie Lewicowa (lewacka) logika osób o TOTALITARNYCH skłonnościach naprawdę jest "wyjątkowa"!
2020-06-02 23:40:09
jasper: Idol naszego szarego posla - tow. Lenin tlumaczyl czym wyroznia sie panstwo policyjne od normalnego. W panstwie policyjnym, policjant zarabia wiecej od nauczyciela.
2020-06-03 04:50:40
krzysztof.nm: USA w ogniu - a tymczasem...: ✍ W poniedziałek Trump udał się do pobliskiego kościoła, który został zniszczony w czasie zamieszek. Na jego tle pozował z Biblią. Żeby mógł tam dojść, protestujący zostali usunięci z jego drogi m.in. za pomocą gazu łzawiącego. Amerykański reżyser Spike Lee w rozmowie z BBC skomentował to, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych po śmierci George'a Floyda. Podkreślił, że reakcja Donalda Trumpa na protesty pokazała, że "jest gangsterem i stara się być dyktatorem". Przypomnijmy, że amerykański prezydent zagroził wysłaniem wojska i z jego pomocą stłumieniem demonstracji. "Oglądałem tę ostatnią noc z rodziną i wszyscy krzyczeliśmy z niedowierzaniem, że to wszystko zostało zainscenizowane. Ten pokaz siły, gazowania, bicia niewinnych, pokojowych przechodniów, aby oczyścić ulicę i móc przejść się do kościoła. To było śmieszne."✍
2020-06-03 04:56:46
krzysztof.nm: coś to państwu przypomina?... no tak - to jest kryzys przywództwa politycznego, to są kwestie zarządzania policją, tego, że policja zyskuje coraz większe uprawnienia i jest coraz bardziej brutalna - jeszcze chwila i obudzimy się w rzeczywistości jak z amerykańskiego filmu grozy, gangsterów i dyktatorów na szczytach władzy już mamy, coraz bardziej wszechwładną, brutalną i służalczą wobec tej władzy policję również... najwyższa pora zatrzymać ten postępujący od 5 lat proces zawłaszczania i degradacji państwa oraz ubezwłasnowolniania jego obywateli - nas, Polaków
2020-06-03 05:31:04
politykier: ... Najwyższy czas pokazać pewnej organizacji o TOTALITARNYCH skłonnościach gdzie jej miejsce... Miejmy nadzieję, że tym razem Prezydent USA nie poprzestanie na obietnicy, a reszta świata, zwłaszcza Europa, pójdzie jego śladem... Co w 2011 w swym wyposażeniu oferował "Nowy Wspaniały Świat"?
2020-06-03 05:35:06
politykier: krzy-sio+, a od kiedy Ty się "Polakiem" czujesz? Wszak jeszcze nie tak dawno prezentowałeś się jako interNACJONALISTA...
2020-06-03 16:40:47
krzysztof.nm: ...a tymczasem sytuacja rozwija się w przewidywalnym w dyktaturach kierunku - policja jest wzmacniana, dowartościowywana i nagradzana za swą służalczość wobec władzy...: ✍ Kary za znieważenie czy atak na policjanta mogą być wyższe - o takich zmianach mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński. - Plucie, szarpanie czy wyzywanie nie jest wkalkulowane w nasz zawód. Takie zmiany spodobały się środowisku policyjnemu. Czekamy na to - ocenił szef związku zawodowego policjantów ✍ za to, jak już wszyscy się przekonaliśmy, policjant może po uważaniu albo według widzimisię, pałować, gazować, razić prądem - ba, nawet zabić - od odpowiedzialności policjantów uchroni ten sam minister, on sam wszak został po znajomości ułaskawiony przez kolegę z tej samej bandy
2020-06-04 00:36:20
politykier: krzy- sio+, jaki dostępna tylko wybranym "mondrość dziejowo" przewiduje kolejny PUNKT ETAPU? Każdy nowy REŻYM, zwłaszcza TOTALITARNY, musi posiadać jakichś męczenników, również tych rezerwowych...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: