Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowe czasy w Trzyńcu. Wernisaż w Galerii miasta Trzyniec

NOVÁ DOBA zapowiedzią nowych czasów dla Galerii miasta Trzyniec. Będzie więcej projektów realizowanych wspólnie z Polakami. Na początek wystawa grupy artystycznej František Lozinski. Wernisaż dziś (15 stycznia, wtorek) o godzinie 17:00.

František Lozinski to grupa tworzona przez trzech artystów: Jíříego Surůvkę, Petra Lysáčka (obaj urodzeni w Ostrawie) i Františka Kowolowskiego (urodzony w Trzyńcu). Dwaj pierwsi są kuzynami, a ich ukraiński dziadek miał na nazwisko Lozinski, stąd nazwa grupy, Współpracują ze sobą od 1985 roku. W 2005 roku dołączył do nich Kowolowski. Artyści są też pedagogami, wykładają w Ostrawie.

Na wystawie zobaczymy najnowsze konceptualne dzieła grupy: projekcje, instalacje i cyfrowo przetworzone zdjęcia. Podczas otwarcia planowany jest też happening, z którego słynie grupa.

To pierwsza wystawa w pełni przygotowana przez Galerię miasta Trzyniec, wcześniej mieściła się tu Galerie Trisia. Czemu właśnie ta wystawa przygotowana jest na inaugurację? - Chcemy prezentować artystów z naszego regionu, ale nie artystów regionalnych. Twórczość grupy dobrze znana jest nie tylko w Czechach i na Słowacji, ale i w innych krajach. Surůvka reprezentował Czechy na prestiżowym Biennale w Wenecji w 2001 roku – tłumaczy Jakub Adamec, kurator Galerii miasta Trzyniec.

Jakub Adamec zapowiada intensywną współpracę z polskimi artystami. - Na luty planowana jest wystawa polskiej artystki Krystyny Pasterczyk, którą przygotowujemy z bielskim BWA w ramach współpracy Trzyńca i Bielska-Białej jako miast partnerskich. Położenie geograficzne Trzyńca i fakt, że jest tu ważny ośrodek mniejszości polskiej do takiej współpracy zachęcają – mówi Jakub Adamec. Kurator zapowiada także współpracę z cieszyńską Galerią Szarą: - To będzie kontynuacja, współpracujemy od lat. Bardzo cenię i lubię polską sztukę.

Więcej informacji: http://www.facebook.com/galerie.trinec

(łg)

źródło: Ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: