Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Noc Kupały w Łączce

W minioną sobotę, 22 czerwca, odbyła się w Łączce kolejna impreza z cyklu "Spotkania z kulturą". Miała ona na celu, przede wszystkim integrację mieszkańców z okolicznych wiosek, jak i kultywowanie dawnych tradycji.

 - Myślę, że Noc Kupały w Łączcce stworzyła fajną atmosferę i zabawę, gdzie przybyli goście mogli poczuć się swojsko, jak przed laty, w prasłowiańskim święcie z tradycjami. - mówi portalowi ox.pl, mówi organizator, pan Andrzej Klimowski. 

Noc Kupały, to słowiańskie święto, związane z nadejściem lata, w którym m. in. puszcza się wianki na wodzie i pali ogniska. Przekazy mówią nam o wielu obrządkach i wierzeniach podczas tej nocy. - W czasie Chrystianizacji celem było nadanie temu świętu, charakteru kolejnego święta chrześcijańskiego, by wyprzeć wierzenia pogańskie. Najłatwiej było ulec skojarzenia z wodą św. Jana Chrzciciela, jednak nie do końca się to powiodło. Noc Kupały, która ma też inne nazwy, w zależności od regionu Polski i nie tylko, nie jest tym samym świętem co Noc Świętojańska, często nawet nie pokrywają się one datą w kalendarzu. - dodaje Klimowski.

Wkrótce kolejne integracje, w ramach "SPOTKAŃ z kulturą" . Na początku września planowane są bowiem wiejskie "Dożynki w Łączce". Na które już dziś wszystkich miłośników tradycji zapraszamy.

(red)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: