Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Niezbyt sroga zima pozwoliła zaoszczędzić... Podsumowujemy Akcję Zima

To była łagodna zima. Również dla budżetów gminnych... Brak dużych opadów śniegu i długotrwałych przymrozków pozwoliły sporo zaoszczędzić. Ile? Przyglądamy się wydatkom gmin na Akcję Zimą i oszczędnościom z tego tytułu.

Koszty, jakie poniosły gminy na zimowe utrzymanie dróg są różne – od niespełna 30 tysięcy do 1,2 mln. Zależą one od ilości i długości dróg, lokalnych stawek wykonawców, klimatu (więcej opadów śniegu w miejscowościach górskich niż np. w Strumieniu). Właściwie o całkowitym zakończeniu Akcji Zima jeszcze nie może być mowy – większość Gmin podpisuje bowiem umowy do końca kwietnia. Patrząc jednak na otaczającą nas w ostatnich dniach aurę, nikt z nas nie postawiłby chyba na nagły powrót zimy.

W większości gmin środki, które zostały wydane, są tylko częścią zaplanowanej na ten cel kwoty – np. w Brennej do 24 marca wydano 87.614,75zł z zaplanowanych 250.000,00zł. Czyli dużo mniej niż połowę, jednak nie można mówić o oszczędności w tym zakresie, bo jak mówi nam Skarbnik Gminy Brenna, Joanna Macura: - Środki te przeznaczone są również na zimowe utrzymanie dróg w okresie od października do grudnia 2016 roku, w związku z czym niewykorzystana kwota nie może być traktowana jako oszczędności do rozdysponowania. Nie wykluczamy jednak przeznaczenia części pozostałej kwoty na inne zadania związane z utrzymaniem dróg np. remonty. Podobnie jest w Hażlachu, gdzie – jak zdradziła nam Stanisława Pelczar, Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej - kwota 70 tys. zł będzie stanowiła zabezpieczenie na planowane wydatki w sezonie zimowym 2016/2017.

Jeszcze dłuższy okres rozliczeniowy ma Goleszów. Jak podaje nam Grażyna Porębska-Jochacy, Z-ca Wójta, środki, które wydał w tym sezonie są tylko częścią umowy, która gmina zawarła z wykonawcami na dwa sezony zimowe. To, jakie będą oszczędności w Gminie w tym zakresie – okaże się dopiero po zakończeniu sezonu 2016/2017.

W przypadku Chybia oszczędności pójdą na zakup materiałów pod koniec 2016 roku: - Kwota pozostała jest przeznaczana zawsze na zakup materiałów do posypywania dróg i chodników oraz na akcję zima pod koniec 2016r. Tak więc nie ma oszczędności z utrzymywania zimowego dróg, tylko określona pula pieniędzy w całości jest przeznaczana na akcję zima – tłumaczy Dorota Badaczewska z Referatu Rozwoju Gospodarczego UG Chybie i dodaje: - Środki finansowe przeznaczane na akcję zima są to środki tylko i wyłącznie przeznaczane na w/w cel, ze względu na to, iż nigdy nie wiadomo jakie będą warunki pogodowe i nie zachodziła potrzeba dofinansowywania akcji.

Jeśli chodzi o cieszyński MZD, który odpowiada za akcję odśnieżania w stolicy powiatu oraz na drogach powiatowych, pieniądze na Akcję Zima nie są wyodrębnione, a znajdują się w ogólnym budżecie: - W budżecie MZD znajduje się ogólna kwota związana z utrzymaniem w/w dróg bez wydzielonych środków finansowych na Akcję Zimową. W związku z powyższym zmniejszenie kosztów Akcji Zimowej np. z powodu zużycia mniejszej ilości soli, spowoduje przeniesienie większych środków finansowych na remonty i utrzymanie dróg - zawiadamia Dyrektor MZD, Wiesław Sosin. Tak samo jest w Zebrzydowicach: - Ze względu na to, iż środki finansowe, z których pokrywane są w/w wydatki znajdują się w bieżącym utrzymaniu dróg, w ramach których wykonywane są również pozostałe prace na drogach (m. in. remonty cząstkowe nawierzchni, odtworzenie oznakowania oraz odwodnienia) a ponadto, że rok budżetowy obejmuje także koszt „akcji zimowej” miesięcy jesiennych, obecnie nie można stwierdzić oszczędności w tym dziale – mówi Marian Botorek - Inspektor GD i dodaje: -Tegoroczne wydatki stanowią w porównaniu do sezonu 2014/15 stanowią ok. 35%.

Istebna, Jaworze i Skoczów z kolei zapowiadają, że jeśli zostaną jakieś środki, pójdą na drogi: - Jeżeli na koniec kwietnia zostaną jakieś oszczędności, to przeznaczone zostaną na remonty dróg gminnych – deklaruje Marek Łysek z UG w Istebnej. Tak samo wypowiada się Ewelina Domagała, Sekretarz Gminy Jaworze: - Pozostałe oszczędności przeznaczone zostaną na bieżące utrzymanie i remonty dróg gminnych.

Rozwiązanie pośrednie – remont dróg i bieżące utrzymanie za oszczędzone pieniądze oraz zabezpieczenie na kolejny sezon proponuje Burmistrz Strumienia, Anna Grygierek: - Zaoszczędziliśmy 120 tys. zł – pieniądze te planujemy przekazać na bieżące utrzymanie dróg i realizację zimowego utrzymania dróg w kolejnym sezonie. Podobnie rzecz ma się w Wiśle, gdzie decyzja, co będzie ze środkami jeszcze nie zapadła: - Trudno mówić o pewnej kwocie oszczędności, ponieważ zaplanowane w budżecie środki dotyczą również kosztów, które mogą wystąpić w związku z utrudnieniami zimowymi końca tego roku. Decyzja o ewentualnym przesunięciu jakiejś puli środków na inne przedsięwzięcia zostanie podjęta w uzgodnieniu z Radą Miasta Wisła, niemniej potrzeb jest wiele - należy choćby pamiętać, że przed Wisłą stoi kilka poważnych i kosztownych wyzwań inwestycyjnych, m.in. związanych z basenami miejskimi czy rewitalizacją budynku dworca kolejowego i jego otoczenia – zauważył Damian Cieślar UM Wisła.

Jedyną gminą, w której koszty Akcji Zima pokryły się z planowanymi jest Ustroń - Koszty są zgodne z przewidywaniami – powiadomiła nas z-ca Burmistrza Miasta Ustroń, Jolanta Krajewska-Gojny.


Gmina

Wydatki na akcję zima

Brenna

(do 23 marca) 87.614,75zł z zaplanowanych 250.000,00zł.

Chybie

46 126,26 zł brutto

Cieszyn

ok. 1,2 mln zł.

Dębowiec

55 tys

Goleszów

ok. 150 000, 00 zł

Hażlach

(na dzień 29.03) ok. 13 tysięcy zł. na materiały  i 30 tys zł na prace zlecone firmie zewnętrznej

Istebna

450 tys. zł (na koniec lutego)

Jasienica

160 168,86 zł

Jaworze

40.654,67zł. (z planowanej kwoty 70 tys.)

Skoczów

150.278 zł

Strumień

27 tys. zł.

Ustroń

579 778,37 zł

Wisła

400 tys. zł, w tym na drogach powiatowych ponad 97 tys. zł. (do 31 marca)

Zebrzydowice

52 686,58 zł (na dzień 23.03)

 

Natasza Gorzołka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-07 13:24:15
CannabisCorpse: będzie więcej na premie...<br />
2016-04-07 20:24:43
góry: Może by tak w końcu gmina Goleszów zrobiła kompleksowy remont drogi przez las do DZIĘGIELOWA
2016-04-08 08:26:40
Ludwik16: Wpadnie też jakaś gotówka na kościoły.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: