Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nietypowa roślina w wiślańskim lesie

Azalie są dobrze znane, jednak zwykle kojarzą się nam z pięknymi ogrodami. Roślina ta występuje głównie w Azji, znacznie rzadziej spotykana jest w różnych częściach Ameryki i Europy, w Polsce w naturalnym środowisku raczej nie występuje. Skąd więc azalia w wiślańskim lesie?

- W lesie spotykamy różnego rodzaju uciekinierów z ogrodów, czasem rozsiewanych przez ptaki lub inne zwierzęta, a czasem zwyczajnie posadzonych przez ludzi (tak pewnie było w tym przypadku) – wyjaśnia Nadleśnictwo Wisła.

O ile azalia pięknie się w lesie prezentuje, występowanie nowych gatunków może być szkodliwe dla ekosystemu - Część z tych gatunków (choć akurat nie azalia) to niestety gatunki zagrażające naszej rodzimej florze, określanych adekwatnym mianem gatunków inwazyjnych. Azalia pontyjska to gatunek pochodzący z Kaukazu i Azji Mniejszej, a w Polsce jedyne uznawane za naturalne stanowisko znajduje się w rezerwacie Kołacznia, w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Leżajsk (choć poza gruntami Lasów Państwowych). W okresie międzywojennym ten popularny i piękny krzew ozdobny wprowadzany był również na terenie Lasów Państwowych – wyjaśnia wiślańskie Nadleśnictwo.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-11 18:31:13
krzysztof mm: najbardziej inwazyjny gatunek w polskich lasach i jedyny realnie im zagrażający to wynajęci przez pasożytniczą organizację pt. "Lasy Państwowe" rębacze z b y l e jakich firm - zero szacunku dla natury, pogarda dla przepisów prawa, b y l e szybciej, b y l e więcej, wyrąbać, wywieźć, sprzedać, zainkasować - po przejściu tej s z a r a ń c z y przez las zostaje księżycowy krajobraz, zryty podszyt, puszki po piwie i butelki po wódce, nieraz pogorzeliska - i o to niech się w pierwszej kolejności panie i panowie z nadleśnictwa martwią, a nie o azalię
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: