Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niesamowity koncert w Cieszynie

Muzykę klasyczną nie wszyscy lubią. Ale na ten koncert warto się wybrać. Już 3 września w Cieszynie o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej Domu Narodowego odbędzie się koncert Karoliny Podorskiej - wstęp wolny, a emocje gwarantowane. Kim jest artystka?

Każdy kto widział ją na scenie i miał okazję słuchać dźwięków wydobywających się z jej skrzypiec, na długo zapamięta te chwile, a dreszcz emocji, których doświadczył podczas koncertu, będzie towarzyszyć mu jeszcze długo. Niezwykła ekspresja, szalenie trudny, wirtuozerski program wykonawczy, palce tańczące na podstrunnicy i niepowtarzalna, charakterystyczna barwa dźwięku...Na jej temat napisana została nawet praca naukowa na uniwersytecie.

Karolina Podorska to 20-letnia mistrzyni skrzypiec, zdobywczyni I miejsca w najważniejszym ogólnopolskim konkursie skrzypcowym Centrum Edukacji Artystycznej dla młodych muzyków, oraz licznych nagród na konkursach nie tylko w Polsce, ale i za granicą takich jak: I miejsce na 29 Międzynarodowym Konkursie FLAME w Paryżu, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. B.Warchała - Talents for Europe w Dolnym Kubinie (Słowacja), czy II miejsce na 4. Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Eugenii Umińskiej w Krakowie Koncertowała już na najbardziej prestiżowych estradach w kraju (w tym w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu).

Była koncertmistrzynią najlepszej młodzieżowej orkiestry symfonicznej w kraju – Orkiestry Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Karolina ma również za sobą bogate doświadczenia w muzyce kameralnej - grała I skrzypce w kwartecie smyczkowym, który zajął I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym Schloss zell an der Pram we Wrocławiu

Pochodząca z muzycznej rodziny Karolina, gra na skrzypcach od 7 roku życia, zaczynając swoją karierę w Niepublicznej Szkole Muzycznej I i II st. EGIDA w Książenicach. Drugi stopień szkoły kontynuowała w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej w klasie skrzypiec prof. Józefa Iwanowicza. Swój talent szlifowała na studiach u prof. Jarosława Pietrzaka na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W marcu 2020 roku rozpoczęła także naukę w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie w klasie prof. Ivana Ženatego – znanego na całym świecie wirtuoza gry na skrzypcach. Aktualnie przygotowuje się do kolejnych konkursów, koncertuje w duecie z pianistą NOSPR’u Dariuszem Norasem, a także z Bielską Orkiestrą Festiwalową i kontynuuje studia w Niemczech.

Jacek Porzycki

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: