Nieodpłatna pomoc prawna dla większej ilości osób?

Na terenie powiatu cieszyńskiego w wielu miejscach można skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej został wprowadzony na mocy ustawy z 2015 roku, stworzone zostało ponad 1500 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, zgodnie z ustawą w powiecie muszą się znajdować przynajmniej dwa takie miejsca.

Nieodpłatna pomoc prawna jest skierowana do osób, które nie ukończyły 26 roku życia, osoby po 65 roku życia, kombatanci, weterani, kobiety w ciąży, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną oraz osoby, którym zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej.

Na terenie powiatu cieszyńskiego takie punkty znajdują się w: Cieszynie, Brennej, Chybiu, Goleszowie, Hażlachu, Pogwizdowie, Skoczowie, Wiśle i Zebrzydowicach. Niestety wciąż są miejsca, w których dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej jest ograniczona. Wąski jest również katalog osób, które mogą z takiej nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystać, jak zauważyła Radna Powiatowa Łucja Michałek, która wystosowała w tej sprawie wniosek do Starosty Cieszyńskiego.

- Z przedłożonych przez Wydział Organizacyjny materiałów wynika, iż potrzeba świadczonych usług w tym zakresie (nieodpłatnej pomocy prawnej – przyp.red.) jest znacznie wyższa oraz ekonomicznie uzasadniona. Przykładowo w roku 2017 w Punkcie działającym na terenie miasta Wisła udzielono łącznie 327 porad prawnych na 24 tys. mieszkańców z Wisły i Istebnej. Jednym z ograniczeń, które wpływa na stosunkowo niską statystykę jest zawężony katalog osób uprawnionych do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej – wskazuje Łucja Michałek.

Zgodnie z treścią wniosku radnej, prawidłowym krokiem byłoby wystąpienie do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości o rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do nieodpłatnej pomocy prawnej w Punktach realizujących takie zadania. Jak wskazuje radna, Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości sprawa została już przedstawiona i wzbudziła zainteresowanie.

Starosta Janusz Król w odpowiedzi na wniosek radnej wskazał, że projekt zmian w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej (oraz kilku innych ustaw). Zmiany, które są proponowane obejmują właśnie poszerzenie katalogu osób uprawnionych do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej – Zarząd Powiatu potwierdza, że istnieje potrzeba szerszego wykorzystania możliwości systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, co już zakłada Prezydencki projekt ustawy – czytamy w odpowiedzi na wniosek Łucji Michałek.

Aktualnie w sejmie trwają prace nad zmianą ww. ustawy. Powołana została podkomisja do rozpatrzenia projektu tej ustawy, w związku z czym można liczyć na opinię oraz przekazanie projektu do dalszych etapów procesu legislacyjnego. Jeżeli ustawa zostanie zmieniona, krąg osób, które będą mogły z pomocy prawnej skorzystać zostanie poszerzony.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją