Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nielegalne składowanie i przewożenie niebezpiecznych odpadów?

Policja przestrzega właścicieli gruntów oraz magazynów przed oszustami, którzy trudnią się nielegalnym pozbywaniem się odpadów w tym niebezpiecznych, a właścicieli firm transportowych przed konsekwencjami nielegalnego transportowania odpadów niebezpiecznych.

Ostrzegamy właścicieli gruntów oraz magazynów przed oszustami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości, w których później gromadzone są odpady. Po wypełnieniu takiego obiektu wynajmujący znika, pozostawiając kłopotliwy ładunek właścicielom, na których później spoczywa obowiązek kosztownej utylizacji. To wydatek rzędu nawet miliona złotych. Nie zapominajmy też o środowisku, które w wyniku takich działań często zostaje poważnie zdegradowane.- apelują policjanci. Wnikliwa weryfikacja podmiotów oraz podpisywanych umów z podmiotami chcącymi wynająć grunt bądź budynek oraz częste kontrole wynajmowanych gruntów czy pomieszczeń pomogą uchronić ich właścicieli przed dotkliwymi konsekwencjami.

Policja apeluje także do przewoźników i osób wynajmujących samochody transportowe - Właścicieli firm transportowych i kierowców pojazdów dostawczych ostrzegamy przed poważnymi konsekwencjami nielegalnego transportowania odpadów niebezpiecznych. Przypominamy, że w przypadku kontroli drogowej samochodu z ładunkiem, jeżeli dokumenty są niezgodne przewożonym ładunkiem lub jeżeli przewoźnik w ogóle nie ma zezwolenia na przewóz niebezpiecznych substancji, taki samochód jest zabezpieczany na parkingu. Tam pojazd oczekuje razem z zabezpieczonym ładunkiem na decyzję urzędników odnośnie utylizacji tych odpadów. Do czasu wydania decyzji o utylizacji odpadów taki samochód może nawet kilka miesięcy stać na parkingu nie zarabiając dla przewoźnika. Dodatkowo jeżeli firma i kierowca nie mają stosownych uprawnień i dokumentów, mogą ponieść poważne konsekwencje. Osoby te mają obowiązek wstępnej weryfikacji i kontroli przewożonego ładunku oraz wymaganych dokumentów przewozowych. Należy zawsze zwracać uwagę komu wynajmujemy środek transportu, ponieważ przez nieuczciwych zleceniodawców pojazdy mogą zostać zatrzymane i w tym czasie nie przynoszą zysku. Zalecamy daleko idącą rozwagę i odpowiednie sprawdzenie osób i firm, którym wynajmowane są samochody.

Obserwuj swoje otoczenie, a każdy przypadek, który budzi jakieś podejrzenie należy zgłosić pod numerem telefonu 997 lub 112. Nielegalne składowiska czy też nielegalny przewóz materiałów niebezpiecznych stanowią poważne zagrożenia dla środowiska oraz naszego zdrowia i życia.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-28 11:41:09
OWCZARZY1: Witam i zapraszam do Kaczyc na teren byłej kopalni Morcinek stara lokomotywownia to wam włosy dęba staną budynek o wymiarach 80 m x 100 m i dwa piętra wypełnione po sufit samą chemią i farbami !!! i co wszyscy o tym wiedzą z gminą na czele i nic !!! więc o czym tu mowa !!!
2019-02-28 11:53:46
koszor: Co to znaczy firma znika? W parę minut można wyśledzić, gdzie jest dana osoba, wystarczy, że ma telefon/smartfon. To nieudolność policji i sądownictwa pozwala takim firmom działać bezkarnie. Policjant chorowity na zawołanie i sędzia łasy na łapówkę, tak to wygląda.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: