Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niebawem Międzynarodowy Festiwal im. Prof. Józefa Świdra (PROGRAM)

Co łączy Cieszyn, Kraków, Ustroń, Zebrzydowice, Gorzyce i Łaziska Górne? Wspaniały festiwal muzyczny na światowym poziomie. Mowa o Międzynarodowym Festiwalu im. Profesora Józefa Świdra, który rusza już na początku grudnia. Portal OX.PL objął to wydarzenie swoim patronatem prasowym.

Na początku grudnia rusza długo oczekiwany Międzynarodowy Festiwal im. Profesora Józefa Świdra. W ramach VIII edycji Festiwalu odbędzie się 17 konkursowych prezentacji chórów z Polski, Czech, Słowacji, Łotwy i Malty. W programie zaplanowano także spotkania z Mistrzami - Krzesimirem Dębskim oraz Rafałem Rozmusem. - Tegoroczna edycja ma na celu ukazanie chóralistyki jako przystępnej dziedziny sztuki muzycznej, otwartej i wzbudzającej zainteresowanie każdego słuchacza - informują organizatorzy.

W ramach programu odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa – Artystyczna Wyzwania wykonawcze współczesnej chóralistyki i Uniwersyteckie Forum Dyrygenckie. Wielką uwagę publiczności zgromadzi zaplanowany koncert „Serial dźwięków czyli dźwięki z seriali” w wykonaniu gościa specjalnego Festiwalu – Silesian Chamber Choir Ad libitum. Koncerty finałowe zaplanowano także w Cieszynie, Krakowie, Ustroniu, Zebrzydowicach, Gorzycach i Łaziskach Górnych.

PROGRAM FESTIWALU PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się 6 grudnia na terenie Kampusu Uniwersyteckiego Śląskiego w Cieszynie Uniwersyteckim Forum Dyrygenckim, podczas którego młodzi dyrygenci z muzycznych kierunków uniwersyteckich będą współzawodniczyć o tytuł najlepszego dyrygenta, prowadząc chór dziecięcy, chór dorosłych oraz orkiestrę smyczkową.

W piątek, 8 grudnia, o godz. 15:00 zapraszamy na Spotkanie z Mistrzem, dr hab. Rafałem Rozmusem, prof. UŚ – kompozytorem, dyrygent, producent muzycznym.  Dr hab. Rafał Rozmus jest autorem muzyki do ponad 100 filmów, seriali i spektakli teatralnych (m.in. Tajemnice Watykanu) Często współtworzy projekty z artystami estradowymi, m.in. z Sanah, Golec uOrkiestra, Piotrem Cugowskim, Gromeem i in. Podczas spotkania w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” opowie o projektach muzyki filmowej i rozrywkowej na przykładzie własnej działalności artystycznej (Bankiet u Sanah, Golec uOrkiestra Symphoethnic oraz filmu Tryptyk Rzymski w reż. Marka Luzara).

W piątek, 8 grudnia, o godz. 19:00 również w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbędzie się koncert gościa specjalnego Festiwalu – Silesian Chamber Choir Ad libitum pod dyrekcją prof. dr hab. Izabelli Zieleckiej-Panek, wieloletniej dyrygentki Choru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia w Cieszynie.
Będzie to wyjątkowy koncert, w którym znajdą się utwory z najbardziej znanych seriali i filmów, takich jak: Wojna domowa, Janosik, Czterdziestolatek, Dom, Stawka większa niż życie, Wiedźmin, Skyfall, Czterej pancerni i pies, Ogniem i mieczem, Jak rozpętałem II wojnę światową, Na dobre i na złe, W pustyni i w puszczy, Friends, Dom z papieru i Polskie drogi. Usłyszeć będzie można nie tylko niesamowite aranżacje tematów muzycznych z największych produkcji telewizyjnych, ale też porywające melodie znane z popularnych bajek. Znane tematy serialowe zostały specjalnie zaaranżowane na wielogłosowy zespół wokalny. Usłyszycie Państwo np. Wiązankę serialową zaaranżowaną specjalnie dla Ad libitum przez geniusza muzyki filmowej – Krzesimira Dębskiego. Koncert poprowadzi utytułowana specjalistka od muzyki filmowej, wieloletnia gwiazda RMF Classic, autorytet tego gatunku muzyki – Magda Miśka-Jackowska. Usłyszeć jej słowa o muzyce filmowej to jak poznać całą filmową muzykę świata. Prowadzi najbardziej prestiżowe wydarzenia artystyczne w Polsce.

W sobotę, 9 grudnia, o godz. 15:30 w „Domu Narodowym” zapraszamy na Spotkanie z Mistrzem prof. dr hab. Krzesimirem Dębskim – wybitnym polskim kompozytorem, uznanym dyrygentem orkiestrowym, a także wirtuozem jazzowych skrzypiec i pianistą, muzykiem genialnym, poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej.

W sobotę, 9 grudnia, od godz. 9:00 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” rozpoczną się przesłuchania konkursowe VIII Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Józefa Świdra. W tegorocznej edycji konkurować będzie 12 zespołów chóralnych z Polski, Słowacji, Czech, Łotwy, Malty, Ukrainy. Zespoły wystąpią w 17 prezentacjach chóralnych i ubiegać się będą o nagrodę główną – Puchar JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego – oraz o nagrody specjalne ufundowane przez patronów honorowych Festiwalu:

– za najlepsze wykonanie utworu muzyki współczesnej,
– za najciekawszą interpretację utworu o charakterze sakralnym,
– za najlepsze wykonanie utworu Prof. Józefa Świdra,
– za najciekawsze wykonanie utworu kompozytora związanego z Górnym Śląskiem lub Śląskiem Cieszyńskim,
– za najciekawszą interpretację utworu inspirowanego folklorem,
– nagroda specjalna w roku 2023 za najlepsze prawykonanie utworu polskiego, żyjącego kompozytora.

Wieczorem w sobotę, 9 grudnia, o godz. 18:30
w Kościele Jezusowym odbędzie się Koncert Laureatów VIII Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Profesora Józefa Świdra w Cieszynie. Podczas koncertu wystąpią wszyscy wykonawcy. Zostanie też ogłoszony werdykt jury konkursu.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Profesora Józefa Świdra odbędą się również koncerty towarzyszące w różnych miejscowościach południa kraju:

 • środa, 6 grudnia 2023, godz. 17:00
  Gaulitanus Choir, Gozo/Malta, dyrygent: Colin Attard
  Sala barokowa oo. Bernardynów w Krakowie
 • czwartek, 7 grudnia 2023, godz. 18:00
  Gaulitanus Choir, Gozo/Malta, dyrygent: Colin Attard
  Kościół Ewangelicko-Augsburski w Ustroniu
 • Piątek, 8 grudnia 2023, godz. 18:00
  Gaulitanus Choir, Gozo/Malta, dyrygent: Colin Attard
  Kościół Anioła Stróża w Gorzycach
 • Piątek, 8 grudnia 2023, godz. 19:15
  Galician Chamber Choir Yevshan, Lwów/Ukraina, dyrygent: Iryna Kreslenko
  Kościół Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych
 • piątek, 8 grudnia 2023, godz. 17:00
  Choir Allemanda, Jelgava/Łotwa, dyrygent: Edite Bergmane
  Parafia Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach


UWAGA!!! NA WSZYSTKIE WYDARZENIA FESTIWALOWE WSTĘP WOLNY!

ORGANIZATORZY FESTIWALU: Uniwersytet Śląski W Katowicach, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, Instytut Sztuk Muzycznych w Cieszynie, Fundacja Muzyka Bez Granic

PARTNERZY FESTIWALU: Fundacja Profesora Józefa Świdra, Miasto Cieszyn, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach,  Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Oddział Bielski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Browar Ustroń & Karczma Wrzos Ustroń, Kancelaria Audytorska Dudek i Partnerzy Biegli Rewidenci, Biuro Turystyki Kwalifikowanej Ondraszek, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie, Parafia Ewangelicko -Augsburska w Ustroniu, Parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych, Parafia Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach, Parafia Anioła Stróża w Gorzycach

Szczegóły na stronie www. Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz stronie facebookowej The Prof. Józef Świder International Festival Of Music.


 SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

UNIWERSYTECKIE FORUM DYRYGENCKIE , CIESZYN 2023
środa, 6 grudnia 2023, Sala konferencyjna Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
 9.30 – uroczyste rozpoczęcie UFD Cieszyn 2023
10.00-13.00 – I część konkursu – praca z chórem dziecięcym
15.30-18.30 – II część konkursu – praca z chórem studenckim

czwartek, 7 grudnia 2023, Sala konferencyjna Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
9.00-12.00 – III część konkursu – praca z orkiestrą smyczkową
15.00-16.00 – ogłoszenie wyników

IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO-ARTYSTYCZNA ORAZ WARSZTATY MISTRZOWSKIE
PT: WYZWANIA WYKONAWCZE WSPÓŁCZESNEJ CHÓRALISTYKI

piątek, 8 grudnia 2023, Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
9:00 – 13:00 – wykłady konferencyjne
15:00 – 17:00 – warsztaty mistrzowskie
dr hab. Rafał Rozmus, prof. UMCS  (Uniwersytet M. Curie – Skłodowskiej w Lublinie)
temat: Współpraca z chórem w projektach muzyki filmowej i rozrywkowej na przykładzie własnej  działalności artystycznej (Bankiet u Sanah, Golec uOrkiestra Symphoethnic oraz filmu Tryptyk Rzymski w reż. Marka Luzara)

sobota, 9 grudnia 2023, Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
godz. 15:30 – 17:30 - warsztaty mistrzowskie
PROF. DR HAB. KRZESIMIR DĘBSKI  - SPOTKANIE Z MISTRZEM
(Akademia Muzyczna im. J. Paderewskiego w Poznaniu)


KONCERT W RAMACH KONFERENCJI
piątek, 8 grudnia 2023, godz:19:00, Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
SERIAL DŹWIĘKÓW czyli… DŹWIĘKI Z SERIALI
SILESIAN CHAMBER CHOIR AD LIBITUM
Izabella Zielecka-Panek - dyrygent
Magda Jackowska–Miśka – prowadzenie koncertu

PRZESŁUCHANIA KONKURSOWE/ MIĘDZYNARODOWY KONKURS CHÓRALNY IM. PROF. JÓZEFA ŚWIDRA

SOBOTA, 9 grudnia 2023, Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
Chór Żeński Kamerton, Starachowice/Polska
dyrygent: Bożena Magdalena Mrózek
kat. muzyka sakralna

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk/Polska
dyrygent: Aneta Majda
kat. muzyka współczesna
kat. chóry mieszane

Chór Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia im. Jana Orszulika, Strumień/Polska
dyrygent: Nina Polczyk
kat. muzyka sakralna
kat. muzyka ludowa, etniczna

Chór Dziewczęcy Narodowego Forum Muzyki, Wrocław/Polska
dyrygent: Małgorzata Podzielny
kat. muz. sakralna
kat. chóry dziecięce i młodzieżowe

Chór Insieme, Kraków/Polska
dyrygent:  Monika Bachowska
kat. muz. sakralna
kat. muz. współczesna

Chór Katedry Świdnickiej Tactus Sonus, Świdnica/Polska
dyrygent:  Marta Moneta
kat. muz. sakralna

Galician Chamber Choir Yevshan, Lwów/Ukraine
dyrygent: Iryna Kreslenko
 kat. chóry mieszane

Choir Allemanda, Jelgava/Łotwa
dyrygent: Edite Bergmane
kat.  chóry dziecięce i młodzieżowe

Chór Cantores Graudentes Grudziądz/ Polska
dyrygent:  Michał Rajewski
kat. chóry kameralne
 kat. muzyka ludowa, etniczna

Chór Omnia, Žilina/ Słowacja,
dyrygent:  Monika Bažíková        
 kat. chóry mieszane

Chór Brioso, Žilina/ Słowacja,
dyrygent:  Monika Bažíková
kat.  chóry dziecięce i młodzieżowe

KONCERT LAUREATÓW MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU CHÓRALNEGO IM. JÓZEFA ŚWIDRA

Sobota, 9 grudnia 2023, godz.18:30 Kościół Jezusowy w Cieszynie
Wykonawcy:
Laureaci Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Prof. Józefa Świdra
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej
Aleksandra Paszek – Trefon, Wojciech Trefom - dyrygent
Małgorzata Mendel - prowadzenie

DKźródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: