Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nie zgaduj sprzedawco

Sprzedając wyroby tytoniowe niepełnoletnim bez sprawdzania ich dokumentów, sprzedawca ryzykuje otrzymaniem mandatu lub karą grzywny. 500 złotych - tyle może wynieść mandat karny nałożony przez Policję lub Straż Miejską.

Program Odpowiedzialnej Sprzedaży został uruchomiony w 1998 roku. W tym roku rusza kolejna edycja.

Na terenie Cieszyna działania edukacyjne i kontrolne realizowane są przez Straż Miejską. W ramach kampanii strażnicy odwiedzą sprzedawców wyrobów tytoniowych i przekażą materiały promocyjne, informujące również o konsekwencjach sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim oraz o prawie sprzedawców do żądania dokumentów potwierdzających pełnoletność. 

- Wśród materiałów znajdą się również praktyczne wskazówki dla sprzedawców, jak skutecznie odmówić sprzedaży, jeśli nie ma pewności co do pełnoletności kupującego – informuje SM w Cieszynie - Kolejnym etapem programu będą działania kontrolne polegające na egzekwowaniu przez strażników przepisów prawa w tym zakresie.

Warto zaznaczyć, że za sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom które nie ukończyły lat 18, grozi mandat karny w wys 500zł. 

- Nie zgaduj Sprzedawco. Jeśli masz wątpliwości, to potwierdzaj pełnoletność klienta prosząc go o okazanie dokumentu z datą urodzenia. Może się okazać, że młodo wyglądająca osoba prosząca o papierosy jest niepełnoletnia. Ubiór, makijaż, budowa ciała i fryzura mogą stworzyć wrażenie, że ktoś wygląda na starszego niż jest w rzeczywistości – przestrzegają pomysłodawcy programu. 

 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: