Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Nie odpowiadamy na anonimy"

„Nie odpowiadamy na anonimy" – zdecydowali radni powiatowi i zdjęli z porządku obrad „projekt uchwały w sprawie powołania komisji doraźnej do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego”. O co chodziło?

Do Rady Powiatu, podobnie jak do naszej redakcji, trafiło pismo, w którym rada jest informowana o „wystąpieniu przesłanki determinującej wygaśnięcie mandatu radnego powiatu cieszyńskiego [...]”. Tą przesłanką miałoby być (jak podaje anonimowy autor pisma) niezamieszkiwanie przez radnego terenu powiatu cieszyńskiego. „W tym miejscu należy jednak wskazać, że jest wysoce prawdopodobne, że radny ....... [imię i nazwisko do wiadomości Redakcji -przyp.red.] nie zamieszkuje obecnie terytorium powiatu cieszyńskiego. Powyższe wynika zarówno z informacji posiadanych przez wnioskodawcę, jak i powszechnie dostępnych na kontach społecznościowych radnego.”

Początkowo w planie obrad rady podzas poniedziałkowej (26.09.2023) sesji był punkt dotyczący powołania komisji w tej sprawie, jednak na wniosek Jerzego Nogowczyka, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Cieszyńskiego, przy poparciu radnych (23 głosy za zdjęciem z porządku obrad, 0 przeciw, 2 wstrzymujące się), został z porządku wykreślony.

- Do Rady Powiatu wpłynęło anonimowe pismo, zostało przekazane do każdej skrzynki, każdego z nas. I nikt z radnych nie podjął w tej sprawie żadnego działania, żadnej czynności, co w moim przekonaniu jest świadomym wyborem każdego z nas, co znaczy, że nie odpowiadamy na pisma anonimowe, co w związku tym w moim odczuciu, powoływanie doraźnej komisji, której podstawą jest jakikolwiek anonimowy wpis jest nieuzasadnione. Stąd wniosek o usunięcie tego punktu z porządku obrad – mówił Nogowczyk.

- To nie jest prawda, że nikt z radnych nie podjął działań, ja też jestem radnym i to ja jestem autorem projektu uchwały, która została skierowana na dzisiejszą sesję. Sprawa z pewnością jest kontrowersyjna, natomiast zdecydowałem się na skierowanie tej sprawy na obrady na podstawie dwóch opinii obsługi prawnej[…], z których to wynikało jednoznacznie, że obowiązkiem rady jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, tym bardziej, że pismo anonimowe zostało skierowane również do Wojewody Śląskiego – uzasadniał Stanisław Kubicius, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego.

- Jakie my mamy narzędzia i uprawnienia, żeby to sprawdzać, że ktoś pracuje dwa dni w Warszawie, a mieszka w Strumieniu? To jest niezasadne. Jeśli pan radny jest zameldowany tam gdzie deklaruje, że jest zameldowany, to my nie mamy czego wyjaśniać – mówił Janusz Król, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

- Uważam, że anonimy są pisane przez ludzi tchórzliwych, podłych, nikczemnych – popierał usunięcie tego punktu radny Bogdan Ficek.

- Chciałem tylko przypomnieć, że przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie utraty wybieralności jest obowiązkiem Rady Powiatu – mówił Przewodniczący.

Radni powiatowi większością głosów (23 głosy za zdjęciem z porządku obrad, 0 przeciw, 2 wstrzymujące się) uznali jednak, że punkt o utworzeniu komisji wyjaśniającej sprawę zostanie wykreślony z porządku obrad.

 

Zapis wideo sesji: TUTAJ

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: