Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie jest źle, ale warto uważać

O pożarach lasów w różnych regionach Polski, słyszymy niemal każdego dnia. Susza doskwiera w różnych regionach, czy również w Beskidach?

Nawet niewielki niedopałek, rozpalenie ogniska czy inne nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do tragicznego w skutkach pożaru na terenie leśnym. Codziennie media donoszą o kolejnych spalonych hektarach a apokaliptyczne obrazki ogołoconych drzew spowszedniały. I choć lasy płonęły od zawsze, nie dochodziło do tak częstych pożarów, jakie mamy tej wiosny.

Na naszym terenie nie ma aż takiego zagrożenia, ale uważać trzeba. - Nadleśnictwo Wisła przyporządkowane jest do 3 kategorii zagrożenia pożarowego, czyli oznacza to, że na naszym terenie zagrożenie pożarowe nie jest wysokie. Lepsza wilgotność ściółki jest w lasach liściastych, gorsza lokalnie w iglastych. Niezmiennie jednak prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego w lasach - żeby nie palić ognia w lesie poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz nie wyrzucać niedopałków papierosów – informuje st. spec. służby leśnej Magdalena Mijal, rzecznik prasowa Nadleśnictwa Wisła.

Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. 

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-06-06 13:04:02
perpetua: ciemny lud wyzbiera chrust to się sytuacja poprawi - no chyba że ciemny lud las przypadkowo spali, razem z chrustem
2022-06-06 20:23:16
Santa_Claus: chrustem w piecach palić? hmm... no brawo oni, brawo PiS - od Świętego Mikołaja Rózgą Trzydziestolecia po grzbiecie i dzichta na drogę
2022-06-08 12:54:31
milija: Lud czasami przy zbieraniu chrustu w przerwie fajkę zapali, no to może być niebezpiecznie !
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: