Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nie jeden, a trzy testy miesięcznie dla pracowników transgranicznych

W nocy z poniedziałku na wtorek (28 na 29 czerwca 2020) granica Czeska została już ostatecznie otwarta, a osoby z województwa śląskiego mogą już wkraczać na terytorium Republiki Czeskiej bez ograniczeń. Niestety, sytuacja pracowników transgranicznych, zamiast się poprawić, uległa pogorszeniu.

W województwie Morawsko-Śląskim w Czechach sytuacja epidemiczna nie jest najlepsza, jak pokazują statystyki, odsetek zachorowań jest wyższy nawet niż w Pradze. W związku z tym zdecydowano się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji na tym terenie. Niestety, uderzyły one w pracowników transgranicznych, którzy nie tylko wciąż będą musieli prywatnie wykonywać testy na obecność koronawirusa, ale będą musieli robić to częściej – pracownicy będą musieli wykonać jeden test na 10 dni i przedłożyć swojemu pracodawcy jego negatywny wynik – poinformowała Regionalna Stacja Higieniczna regionu Morawsko-Śląskiego (czeski odpowiednik Sanepidiu). Link do komunikatów dostępny jest tutaj.

Pracownicy transgraniczni zamiast jednego testu miesięcznie, będą musieli wykonać aż 3. Nawet w przypadku czeskich cen (ustalona stała kwota za wykonanie testu PCR, ponad 200 zł), wydatek i tak będzie odczuwalny. Pracownicy mieszkający w Czechach i zatrudnieni po polskiej stronie Olzy nie muszą legitymować się wynikami testów.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-02 11:12:49
Vito: Troszkę bicie piany. Testy maja być traktowane jako badanie na zdolność do pracy, czyli organizuje i płaci za nie pracodawca. Pracownik nie ponosi żadnych kosztów. U mnie już w pierwszy dzień firma wszystko załatwiła. I teraz raczej trzeba nam przygotować się na wysyp covidowcow w regionie, bo masa ludzi będzie się testować.
2020-07-02 11:28:17
miriam11: Ot i tak wygląda przepływ informacji w Polsce. Vito dzięki za info. Ktoś ma podobne informacje?
2020-07-02 11:38:28
Vito: Miriam, raczej ciężko będzie coś znajsc, czesi tak zamieszali z tą ustawą w poniedziałek, że firmy brały prawników żeby ustalić kto ma za to płacić. Ustawa mówi tylko że firma ma egzekwować aktualne testy u pracowników. Wynik testu trafia do firmy, i w razie kontroli to firma ma przedstawić dokumenty ze pracownicy są testowani.
2020-07-02 11:49:47
pawmac5718: "tęsknię za tobą Czechu" właśnie widać jak miłość czecha do polaka kwitnie. Sugeruję jeszcze bardziej wchodzić w dupe pepikowi, a dołożą jeszcze ze dwa testy na miesiąc... No ale cóż poradzić, jak nasz naród głupi?
2020-07-02 11:57:58
tom lem: ...daj spokój narodowi pawmac5718, czep się tych cieszyńskich celebrytów, którzy banery wieszali.
2020-07-02 11:58:25
w.s.b: Praga i Warszawa dokładają wszelkich starań by u mieszkańców Księstwa Cieszyńskiego niezadowolenie rosło coraz bardziej. W gruncie rzeczy może to wyjść na dobre gdyż rozczarowanie będzie zwiększać świadomość u zindoktrynowanych nacionalistyczna propagandą mieszkańców naszego regionu. Gdzie majątek Komory Cieszyńskiej ja się pytam, gdzie niby ta wolność...
2020-07-02 13:40:57
krzysztof.mm: chwała bogu granica znów otwarta, w Pradze z tej okazji mieszkańcy urządzili imprezę na moście Karola, aż się prosi o podobną na cieszyńskich mostach
2020-07-02 14:40:58
OWCZARZY1: Proponuję powtórkę z 1938 i nie będzie trzeba żadnych testów
2020-07-02 15:21:59
w.s.b: @Owczarzy No i “odzyskasz" dla Warszawy Zaolzie no i co? Wprowadza swoje prawo i swoją walutę, wpierw wszystko z nacjonalizują a później sprzedają oczywiście zyskiem zasilając budżet centralny. I jaki z tego będzie pożytek dla mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej? Ze do roboty będzie trzeba jeździć za Ostrave?
2020-07-02 16:17:58
A.K: A Gosposia z Ratusza niech dalej wiesza banery "Tęsknimy za Tobą Czechu. Gania do Wisły na spotkania z potrzaskanym, a w chwili wolnej blokuje mieszkańców na Swoim oficjalnym profilu FB gdzie nie wygodne są dla niej pytania.
2020-07-02 16:24:45
altacet: A tak w ogóle to Czesi nie tęsknią za nami tylko za naszymi sklepami.Nie mam nic przeciwko kupującym u nas Czechom ale wkurza mnie ich hipokryzja.W czasach PRL jak Polacy strajkowali przeciwko władzy to nasi sąsiedzi twierdzili,że nam się nie chce pracować.
2020-07-02 16:35:54
Jakkolwiek Żywy : Niestety mamy po naszej stronie granicy bezmiar ludzi niepomiernie głupich, nie rozumiejących idei Unii Europejskiej, której kibicują. Dla nich Unia to godzenie się na wszystko w celu pokojowego współistnienia. Wielka Brytania od zawsze stawiała naszych świetnie wykształconych, o niebo bardziej wydajnych pracowników za zmywak? Odpowiedź: To po co jechali, mogli siedzieć w domu, a jak jechali to niech się na to godzą. Czechy ewidentnie uderzają w polskich pracowników (to obostrzenie mówi niby to o pracownikach z Europy, ale wyprowadzono go tylko w regionie morawskosleskim), odpowiedź: To na pewno wina Polaków, nie podoba się to się zwolnij i zatrudnij w Polsce. Otóż drodzy troglodyci albo raczej drogi troglodyto z 14 fejkklowymi kontami na OX: Unia Europejska, jak sama nazwa wskazuje, stanowi wspólnotę państw, które zgodziły się na swobodny przepływ ludzi, w tym pracowników i które uznały, że będą oni traktowani w równy sposób niezależnie od tego, skąd pochodzą. Ciągle uderzenie w przygranicznych pracowników albo na przykład sprzedaż eksportową sąsiedniego kraju, jest złamaniem podstawowych zasad unijnych. Trzeba mieć mnóstwo złej woli i niezbyt równo pod sufitem, żeby tego bronić. Zaś co do tego, że to przecież pracodawca zapłaci, to część największych pracodawców w Czechach już wysłała Polaków na przymusowej postojowe, a więc nie ma zamiaru płacić za testy, a Polakom zapłaci mniej - zazwyczaj 70%. Jest też mnóstwo osób samozatrudnionych i pracujących na smieciowkach, którym nikt nie zapłaci za testy, a jeśli nie przyjdą do pracy, stracą ją z dnia na dzień i to raczej nawet bez końcowej wypłaty, bo nie będą przecież w stanie biegać po czeskich sądach. Tyle na dzisiaj jest warta wspólnota europejska na linii Warszawa-Praga.
2020-07-02 18:40:59
encelad: A tak poza tym... Wiem że to stare ale... Czy ktoś byłby tak dobry i wytłumaczył o co chodziło z tym hasłem na transparencie " Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy" i jak się to miało wtedy do protestu?
2020-07-02 20:06:58
Mach: Ostatnio, świat pogrąża się w bezprawiu.Rozważcie moje myśli. Moje zdrowie, jego stan podlega tak samo ochronie jak moje dane osobowe- ,zatem wszystkim rządzącym kłania się RODO, które z ich woli zostało wprowadzone przez parlamenty europejskie. Jestem sprawny i chcę wykonywać pracę, którą zleca mi mój pracodawca. Czy za każdym razem muszę mu udowadniać, że nie jestem zawirusowany covidem 19, grypą, gruźlicą. ? Czy rząd, może narzucać pracodawcy a w konsekwencji każdemu obywatelowi wykonywanie testu człowiekowi, który nie wykazuje objawów choroby i kazać mu jednocześnie za to płacić .To niech premier Babisz i każdy polityk, który zgadza się z tak nałożonymi restrykcjami wobec obywateli UE i wobec podstawowej zasady wynikającej z praw człowieka ,że wszyscy wobec prawa są równi, za każdym razem po 10 dniach wykazuje społeczeństwu przed mediami, że on jest zdrowy i niech to czyni co 10 dni. Przecież czujemy ,że nasze dobra są naruszane. Niech badają się ludzie czujący się chorymi lub podejrzewającymi u siebie zakażenie. Kiedy angielskim kolegom mówiłem ,że u nas robotnik musi przejść badania wysokościowe zanim zostanie dopuszczony do pracy na rusztowaniu, Brytyjczycy to wyśmiali. Jakim prawem ty badasz pracownika, który chce pracować na wysokości. jakim prawem zaingerowałeś w jego zdrowie skoro w ostatecznym wyniku nie zawarłeś z nim umowy bo lekarz, który go badał poinformował cię co stanowi jaskrawe naruszenie RODO,że nie może on pracować na wysokości- a on sam chce podjąć się tej pracy. Czy z covidem 19 u ludzi bezobjawowych nie jest podobnie. Jeśli w wyniku badania on sam nie może stawić się do pracy i jego rodzina pozostaje na długo w izolacji. Gdzie są instytucje europejskie ,które są zobowiązane do ochrony naszej prywatności.
2020-07-03 17:54:24
stefanbbn: niestety prawo europejskie mowi o wyjatkach gdzie wolny przeplyw obywateli, towarow mozna czasowo zniesc--niestety nie pisza co to znaczy czasowo--Natomiast 10 dniowy obowiazek testu-tylko dlatego ze sie mieszka po innej stronie granicy niz pracuje jest zwykla dyskryminacja--Czesi musieliby od swoich pracownikow tego samego zadac-jesli zadaja tylko od Polakow to polskie MSZ musi interweniowac.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: