Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie bój się defibrylatora

Dwa treningowe defibrylatory trafiły do chybskich gimnazjów. Koszt ich nie był mały, ale trudno przeceniać wiedzę, którą dzięki szkoleniom nabędzie młodzież.
Pięć tysięcy zł. kosztowały dwa treningowe defibrylatory, które kupiła gmina Chybie dla dwóch swoich gimnazjów. Rafał Zieliński, przewodniczący Komisji Prawa i Porządku Publicznego w Chybiu – pomysłodawca tej inicjatywy, mówi, że choć to drogi sprzęt, to warto, by młodzież poznała zasadę jego działania. W wielu miejscach takie defibrylatory się pojawiają, są w galeriach handlowych, na budynkach różnych instytucji. Młodzież pozna ich obsługę, ale chodzi też o to, by się przełamali i bez oporów używali ten sprzęt. O to, by nie bali się wdziąć go z półki, o to, by wiedzieli, że mogą go użyć i uratować czyjeś życie.
 
Podobnego zdania jest wójt Chybia - Elżbieta  Dubiańska – Przemyk. Będziemy mogli czuć się bezpieczni, jeśli młodzież pozna obsługę tego urządzenia - mówi
 
 
Obsługa treningowych, jak i prawdziwych defibrylatorów, nie jest skomplikowana. Wszystkie czynności, które trzeba wykonać mówi lektor. Precyzyjnie wydaje polecenia, co w danym momencie trzeba zrobić.
 
 
Defibrylatory, które trafiły do szkoły w Chybiu i Mnichu, od tych prawdziwych różnią się tylko tym, że nie wysyłają impulsu elektrycznego. Urządzenie informuje krok po kroku jak się zachować. Przyklejamy elektrody do ciała osoby, defibrylator sam określi, czy potrzebny jest impuls, czy też nie. – wyjaśnia Zieliński.
 
Życie ludzkie nie ma ceny, jego uratowanie jest warte wszelkich starań, dziękuję władzom gminy za wyrażenie zgody na taki zakup. – mówiła, odbierając defibrylator, dyrektorka gimnazjum w Chybiu - Urszula Waleczek – Karkula.
 
Mamy specjalny przedmiot – edukacja dla bezpieczeństwa – na nim ćwiczymy udzielanie pierwszej pomocy. Teraz, to nie tylko uczniowie, ale i rada pedagogiczna a myślimy również by rodzice przeszli takie szkolenie na defibrylatorach– zaznacza Maria Kurus dyrektorka gimnazjum w Mnichu.
 
Nie jest wykluczone, że jeśli gmina znajdzie środki, podobne urządzenia trafią również do szkół podstawowych.
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: