Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie będzie pociągów. Żadnych

Przewozy Regionalne znikają. Zarząd zadecydował o likwidacji spółki. Jak tłumaczy powodem jest przejęcie przez Koleje Śląskie najbardziej rentownych kursów. Chodzi m.in. o linię Katowice-Wisła.

 

Tylko do końca roku kursować będą Przewozy Regionalne. Zarząd spółki podjął decyzję o likwidacji. 

Zarząd Województwa Śląskiego, który jest głównym organizatorem transportu publicznego na terenie województwa, a jednocześnie współwłaścicielem spółki Przewozy Regionalne, pozbawił bez procedury przetargowej dotychczasowego przewoźnika, czyli Przewozy Regionalne, obsługi połączeń w całym regionie. Wcześniej – na analogicznej zasadzie – Koleje Śląskie przejęły obsługę najbardziej dochodowych połączeń Częstochowa – Gliwice i Katowice – Wisła - powiedziała PAP rzeczniczka przewoźnika – Przewozy Regionalne Katarzyna Mirowska. Jak dodała funkcjonowanie spółki jest pozbawione ekonomicznego uzasadnienia. To właśnie zadecydowało o zamknięciu zakładu. 

Jednocześnie zarząd Przewozów Regionalnych zaproponował podjęcie rozmów Śląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu na temat zatrudnienia przez Koleje Śląskie zwalnianych pracowników, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie – wyjaśniła rzeczniczka. 

Zamknięciem spółki będzie się zajmował likwidator, który zostanie powołany w najbliższym czasie. 

Problemy przewoźnika to nie nowość. Tylko w ciągu trzech miesięcy od marca do czerwca spółka wykreśliła z rozkładu jazdy 100 ze 480 pociągów, tłumacząc, że ograniczenie kursów to efekt decyzji zarządu woj. śląskiego, dotyczącej wielkości dofinansowania przewozów. Spółka od samorządu oczekiwała dotacji w wysokości 150 mln zł.  Ostatecznie otrzymała 120 mln zł. Samorządowcy jednocześnie przyznali, że taka kwota dotacji oznacza ograniczenie przewozów na najmniej obłożonych trasach. 

Przewozy regionalne są największym pasażerskim, kolejowym przewoźnikiem w Polsce.  Spółka należy do samorządów 16 województw jednym z nich jest województwo śląskie. Jednak tu monopol przewozów regionalnych złamały Koleje Śląskie, które działalność rozpoczęły w październiku. 

KOD

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: