Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nepal na cUTW

W poniedziałek (09.12.2019) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka”, odbyło się kolejne spotkanie Sekcji Miłośników Podróży cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem słuchacze mieli szansę dowiedzieć się nieco więcej o Nepalu.

Podczas poniedziałkowego spotkania Krystyna i Tadeusz Radziszewscy opowiedzieli o Nepalu przed trzęsieniem ziemi oraz pokazali zdjęcia ze swojej podróży. Nepal, a właściwie Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, to państwo usytuowane w środkowej części Himalajów w Azji Południowej, graniczące z Chinami i Indiami. Kultura w azjatyckim kraju jest skrajnie inna niż w znanych nam krajach europejskich, stąd właśnie dużo czasu podczas prelekcji poświęcono najbardziej rzucającym się w oczy różnicom.

- Sytuacja kobiet w Nepalu nie jest dobra. Jeżeli dziewczyna wychodzi za mąż, musi wnieść do nowej rodziny posag. Jest to równowartość zwykle kilkunastu dolarów, jednak dla rodziny kobiety to duża kwota. Jeżeli jednak na przykład teściowa nie jest zadowolona z małżeństwa, często dochodzi do sytuacji, kiedy gdy synowa gotuje w kuchni, a trzeba wiedzieć, że tam najczęściej w kuchniach stosowana jest nafta, teściowa wchodzi, oblewa synową naftą, podpala i zamykając drzwi, wychodzi. Gdy policja przyjeżdża, kobieta już nie żyje, a teściowa tłumaczy, że doszło do nieszczęśliwego wypadku. Policja nie chce robić sobie i innym dodatkowych kłopotów, przyjmuje więc tę wersję zdarzeń – tłumaczyła Krystyna Radziszewska.

Duże zainteresowanie w Nepalu wzbudzają również zwierzęta. Żyjące tam słonie muszą na siebie pracować, w związku z czym już od małego są przyzwyczajane do wykonywania odpowiednich prac. Nikogo nie dziwi również fakt, że w tej samej rzece kąpią się dzieci, a kawałek dalej można spotkać krokodyle. Podczas wypraw łodzią można również natrafić na kąpiące się nosorożce.

Cieszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku to jednak nie tylko Sekcja Miłośników Podróży. Coś dla siebie znajdą tam również miłośnicy nauki i techniki, historii, czy kultury. Dla zainteresowanych dostępne są również sekcje artystyczne, nauka języków obcych, czy nauka obsługi komputera. Informacje o spotkaniach dotępne są tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-10 17:06:36
jasper: Mamy polska Noblistke - O. Tokarczuk. Wlasnie ogladam na zywo transmisje ale nie na tvp rezimowej. TVP 1 - leci jakis serial a na TVP 2 - familiada. Wstyd Polacy, familiada czy serial wazniejsze od tak znaczacego wyroznienia !!!
2019-12-10 19:15:08
daniel3ttt: jasper A widziałeś może Eurowizję Junior albo coś o tym słyszałeś na TVNazi?
2019-12-10 19:28:46
krzysztofmn: tak, to klasyczny g a m o ń
2019-12-10 19:53:31
daniel3ttt: krzysztofmn oj brzydko na ciebie wołali
2019-12-10 19:57:44
inigo: A mówią, że buddyzm to religia pokoju... prawie jak islam
2019-12-10 20:01:03
jasper: Zgadza sie, ze tylko gamon porowna Nobel z Eurowizja.
2019-12-10 20:18:14
daniel3ttt: jasper może jesteś gamoniem. Ja cię zapytałem czy słyszałeś w TVNazi o sukcesie młodej Polki. Oczywiście nie bo to TVP organizowało i konkurencja z zazdrości o tym nie mówiła. Ale co się tak dziwisz, skoro sama Tokarczuk nieudolnie próbuje mieszać się w politykę.
2019-12-10 22:30:08
jasper: Popatrz i disco polo tez nie pokazali. Widzisz taka jest roznica, ze o polskiej noblistce mowi i bedzie mowil caly swiat a gwiazdka tej mlodej panny moze zgasnac bardzo szybko ( czego nie zycze). Ale czego oczekiwac od danieli i losi - lesne zwierzatka maja maly rozumek. Majteczki w kropeczki tralalala ...
2019-12-11 10:22:25
666: Jednych cieszy nagroda dla Polki, wręczana przez szwedzkiego króla o której pisze sie na całym świecie, innych nagroda w konkursie wokalnym dla dzieci, gdzie nagrodę wręcza JE Jacek "ciemny lud wszystko kupi" Kurski, a o której poza Polską mało kto słyszał.
2019-12-11 11:22:23
Mach: Zauważam, że lokalny portal, też zaniedbał chociażby krótką wzmianką napisać coś z ceremonii uroczystości wręczenia noblowskich nagród. A szkoda, bo zarówno ceremonia jak i wykład Olgi Tokarczuk nasuwa wiele refleksji i pewnie było by o czym podyskutować.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: