Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nazwano dwa skoczowskie ronda

Ofiar Stanu Wojennego oraz Burmistrza Franciszka Olszaka - tak będą nazywały się dwa skoczowskie ronda. Uchwałę w tej sprawie radni większością głosów podjęli na wczorajszej (22.11) sesji Rady Miejskiej.

Dwa bezimienne skoczowskie ronda będą miały swoich patronów. Rondo u zbiegu ulic Stalmacha i Objazdowej, od tej pory, będzie nosić nazwę Ofiar Stanu Wojennego, a rondo u zbiegu ulic Rzeczna, Bielska i Górecka, będzie rondem Burmistrza Franciszka Olszaka.  Uchwałę w tej sprawie radni podjęli na wczorajszej (22.11) sesji Rady Miejskiej.

Nazwa Ofiar Stanu Wojennego to propozycja Solidarności Teksid Iron Poland wsparta przez region Solidarności z Bielska-Białej. Nazwę Franciszka Olszaka zgłosił Przewodniczący Rady. Rekomenduję przyjęcie tych nazw. Jeżeli chodzi o sprawy formalne nie pojawią się żadne administracyjne dolegliwości takie jak: zmiana adresu, wymiana dowodów osobistych, czy rejestracyjnych – zwrócił uwagę Burmistrz Mirosław Sitko. 

Zanim radni przystąpili do głosowania padło kilka pytań. Między innymi, czy pojawiły się inne propozycje na nazwę wspomnianych rond oraz czy ronda będą w widoczny sposób oznakowane? Jak podkreśla Burmistrz w sprawie nazw dla rond nie przeprowadzono konsultacji społecznych. Konsultacje nie są konieczne. Każdy może złożyć wniosek o nadanie nazwy ulicy, ronda, czy zmianę nazwy. Od wielu lat to się nie zdarzyło, a ronda są bez nazwy. (…) Jeżeli będziemy mieli zbyt wiele propozycji to „zadyskutujemy się” i nic z tego nie wyjdzie – mówił Sitko. W przypadku odpowiedniego oznaczenia rond Burmistrz zaznaczył, iż poczynił już pewne uzgodnienia  w tej sprawie z dyrektorem MZD. Jeżeli nazwy będą przyjęte to na wlocie z każdej ulicy na klasycznych słupkach pojawi się takie oznakowanie – dodał. Ronda będą więc oznakowane w taki sam sposób jak ulice.

Głos w sprawie nazw dla rond zabrał również Przewodniczący Rady Rajmund Dedio. Złożył on wniosek by nazwę Franciszka Olszaka przyjęło rondo u zbiegu ulic Rzeczna, Bielska i Górecka. W projekcie uchwały, którą otrzymali radni, tę nazwę miało przyjąć rondo u zbiegu ulic Stalmacha i Objazdowej. Dedio zaproponował aby dokonać zamiany. Rozmawiałem po posiedzeniu komisji infrastruktury z Haliną Szotek, która uświadomiła mi, że Burmistrzowi Franciszkowi Olszakowi bliżej historycznie byłoby do ronda koło supermarketu.

Na trafność tej decyzji wskazała obecna na sesji historyk Halina Szotek. Olszak m.in. wybrukował Rynek, skończył Ratusz, wybudował dwa gminne piętrowe domy przy ulicy Góreckiej. Był Burmistrzem tylko 4 lata w Skoczowie, ale były to trudne lata. Zdążył jednak wiele zrobić. (…). Bardzo proszę aby Państwo wzięli to pod uwagę – zaznaczyła Szotek.

Halina Szotek podała również kilka innych nazwisk, którymi można by w przyszłości, jeżeli byłaby taka konieczność, nazwać  jakieś ulice, ronda, czy szkoły. Szotek zaproponowała takie nazwiska jak: Franciszek Ksawery Latinik (głównodowodzący bitwy pod Skoczowem), Leon Para (skoczowski dokumentalista), czy Karol Praus (kustosz skoczowskiego Muzeum).

Po wysłuchaniu propozycji Haliny Szotek najpierw pod głosowanie poddano wniosek Przewodniczącego Rady, który uzyskał większość. Następnie już w zmienionej formie przyjęto ostateczną uchwałę przy jednym głośnie przeciwnym i jednym wstrzymującym się.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

23
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-23 22:30:08
Skurn: W Skoczowie, jak widać, nie zmienia się nic - miastem cały czas rządzą ludzie bez wyobraźni, którym wydaje się, że podejmują decyzje o wyjątkowym znaczeniu. Miernoty tarzające się w wydumanym patosie. Prominenci z bożej łaski, którzy ze zdrowym rozsądkiem i choćby krztą logiki rozminęli się w wyjątkowo spektakularny sposób. W efekcie zamiast przynieść miastu dumę, przynoszą tylko wstyd. I to z regularnością godną zegarów atomowych.<br /><br />O tym, że "Solidarność" to jedyny na świecie całkowicie upolityczniony związek zawodowy, wiedzą wszyscy. Na poziomie krajowym nie budzi to już specjalnych emocji, bo przez te wszystkie lata ludzie zdążyli do tego przywyknąć. Na poziomie lokalnym jest jednak inaczej, bo gminne władze mają dużo większe pole manewru. W końcu nikt im na ręce nie patrzy, co pozwala torpedować wszystkie durne pomysły. A przynajmniej pozwala w teorii, bo praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. I skoczowscy kacykowie są na to, niestety, najlepszym przykładem.<br /><br />O sam pomysł nazwania ronda imieniem "ofiar stanu wojennego" ciężko mieć do "S" pretensje. Wszak z ludźmi ubierającymi te barwy niekoniecznie wszystko jest w porządku i generalnie akceptują oni tylko ten porządek świata, który narzuca im jedyna właściwa opcja polityczna. Dlatego czasem (no dobra, zawsze) zdarza im się przesadzić. Ale władze miejskie? Czy przypadkiem to nie burmistrz z radnymi powinni stać na straży przyzwoitości i wstrzymywać chore zapędy nawiedzonej gawiedzi? Czy nie w tym celu zostali powołani na swoje intratne stanowiska? Nie za to dostają nie małe przecież pieniądze?<br /><br />Powiedzmy sobie wprost - rondo im. Ofiar stanu wojennego, to nieśmieszna humoreska. Przerost formy nad treścią, który pokazuje, że burmistrz z radością klęka przed politycznymi przełożonymi, a umoczeni w układzie radni za wszelką cenę chcą się mu przypodobać. Brak im charakteru, odwagi, własnego zdania. Zamiast próbować coś zrobić, coś zmienić, patrzą tylko, czy burmistrz widział, że we właściwym momencie podnieśli rękę. Ot, pospolite łajzy, na które szkoda nawet strzępić język.<br /><br />Ale wróćmy do ronda, bo to ważniejsze. Tak się bowiem składa, że w Skoczowie jest już rondo im. Popiełuszki, najbardziej symbolicznej ze wszystkich ofiar PRL-u (stan wojenny to też PRL, warto o tym pamiętać). Burmistrzowi i jego szefom to jednak mało, dlatego grają grubo i nadają nazwy wszystkiemu, co jeszcze nienazwane. Tylko czekać aż nowych patronów dostaną następne budynki, ulice, place i mosty. W końcu potencjalnych opiekunów nie brakuje. A że potem - cytując klasyka - tu polew, tam polew? No cóż, trzeba było myśleć, gdy była ku temu okazja. A tak wybraliście chama i prostaka, który nawet "dzień dobry" nie odpowiada. Trudno o większą kompromitację.<br /><br /> <br /><br /><br /><br />
2016-11-24 06:38:41
krzysztof.mm: Absurd tej historii polega też na tym, ze alternatywą dla \'ofiar stanu wojennego\' mieli być \'żołnierze wyklęci\'. Kij czy drewno, wszystko jedno. Solidarność bez trudu zgwałciła ratusz. <br />No i mamy, póki co, te nieszczęsne ofiary - których nota bene w Skoczowie nie było ani na lekarstwo. <br /><br />Kto pamięta czasy peerelu, pamięta też ówczesną pasję, z jaką nadawano nazwy byle czemu i przy byle okazji. <br />Nazwy były oczywiście jedynie słuszne i poprawne, tak jak i dzisiaj się to ma.<br /> Dla przykładu skoczowskie przedszkole miało za patrona Pawła Findera, I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej w latach 1942-1943.<br /><br />I tak po odurzonych chwilową władzą małomiasteczkowych politykierach zostaną nam bezsensowne nazwy na tabliczkach karykaturalnych \&quot;rond\&quot;.
2016-11-24 07:07:29
BOGDANK1: Do \&quot;krzysia.mm\&quot; Uważam człowieczku, że nazwanie ronda imieniem Burmistrza Franciszka Olszaka jest jak najbardziej chwalebne. Ten człowiek za to, że piastował ten zaszczytny urząd (BEZ WYNAGRODZENIA z własnej woli) - został uwięziony w obozie koncentracyjnym.
2016-11-24 07:19:08
ciamajda: \&quot;Ofiar Stanu Wojennego\&quot;. Pusty śmiech. Ale tych ofiar w Skoczowie było. Trudno zliczyć. Chyba że weźmiemy pod uwagę ofiary stanu nieważkości po \&quot;burzliwych\&quot; posiedzeniach zarządu solidarności. Mam nadzieję iż pan burmistrz się ze mną zgodzi. Prawda?:))
2016-11-24 07:32:21
tomi71: przynajmniej nie było przez aklamację.
2016-11-24 07:59:35
ciotka matylda: Jest jeszcze budynek obok ratusza, budowla mogła by przyjąć tak lansowaną przez obecną władzę,, Polska w ruinie\&quot;. Jest jeszcze dworzec PKP za parę miesięcy budynek po byłej szkole. <br />Zastanawia mnie imię,, ofiar solidarności \&quot; przecież te ofiary oraz ich pociotki od początku zmiany ustroju siedzą w Sejmie, Senacie czy innych lukratywnych stołkach. Czy inne podane propozycje nie były godne. Panie Burmistrzu, Naczelnik i tak pana nie dostrzeże więc po co to wazeliniarstwo.
2016-11-24 08:05:10
Przepierón: Aż dziw bierze, że nie Jana Pawła II , Kardynała Dziwisza albo Biskupa Pidla, ci jeszcze żyjący mogą się obrazić.
2016-11-24 08:58:13
crank: Do wyborów samorządowych musimy niestety wytrzymać ten skoczowski cyrk.
2016-11-24 10:04:46
jacekklos19: Powinni Panie i Panowie radni przemyśleć nadanie nazwy kominowi stojącemu przy Biedronce. Proponuję św. abp. Wesołowskiego albo Paetza.
2016-11-24 11:26:10
czytelniczka: \&quot;Nazwa Ofiar Stanu Wojennego to propozycja Solidarności Teksid Iron Poland wsparta przez region Solidarności z Bielska-Białej.\&quot;<br /><br />
2016-11-24 12:28:16
stas5566: Skurn i w tym miejscu zupełnie się z tobą zgadzam. A co do nazwania rond skoczowskich hmmmmmm to kto jak kto ale włodarze \&quot;miasta\&quot; powinni wiedzieć że rondo przy rzecznej, bielskiej i góreckiej od momentu powstania ma już swoje imię i jest to nic innego jak Rondo Malika na cześć burmistrza, budowniczego skoczowskiego basenu Delfin, wielkiego działacza i społecznika
2016-11-24 12:40:07
arturrow: Myslalem, ze nazwanie tego ronda imieniem Zolnierzy Przekletych, to bedzie katastrofa. Ale Ofiar Stanu Wojennego nawet przez mysl mi nie przeszlo... Zwiazane ze Skoczowem prawie, jak Popieluszko. Tak, rodo Jerzego \&quot;oskara\&quot; Malika, to moglaby byc mocna rzecz...
2016-11-24 16:07:15
krzysztof.mm: Teraz by trzeba ze trzy krzyże na minimum dziesięć metrów każdy pierdutnać na obu rondach, do tego po pomniku JP II, tak do połowy krzyży - coby i pleban był zadowolony. <br /><br />Swoją drogą nie jest najgorzej - mogło być na przykład tak: \&quot;Nibyrondo im. Poległego Za Wiarę, Naród i Ojczyznę W Zbrodniczym Zamachu Pod Smoleńskiem Ś.P. Prof. Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki\&quot;.
2016-11-24 18:07:48
knefel: ja-sio Krzysio masz więcej głupoty w głowie niż niejedna celebrytka botoksu na ciele,przynajmniej jest wesoło.
2016-11-24 18:41:55
koszor: Czyli jak jest ulica Chrobrego, to znaczy, że ten król tam mieszkał?<br />Tylu głupich komentarzy w jednym miejscu, że może lepiej nazwać to rondo mianem \&quot;Internetowej Podłości i Prostactwa\&quot;.<br /><br />Ofiary stanu wojennego i żołnierze wyklęci to prawdziwi bohaterowie i patrioci. Aż wstyd pomyśleć, za jakich matołów ginęli!<br />
2016-11-25 07:16:52
ciamajda: koszor@ Sam jesteś ofiarą. Może nie stanu wojennego, ale swoich rodziców. Ofiary stanu wojennego:)) Widać że nie po drodze Ci z rozumem.
2016-11-25 13:48:17
cd minerwa: a kiedy rondo im. Sitko i Bacza ? toz to jak najbardziej bohaterowie i patrioci obecnej linii politycznej. Az wstyd mi, ze nikt o tym do tej pory nie pomyslal.
2016-11-25 16:44:28
arturrow: No szczegolnie Pani Baczowa legla za Ojczyzne :)<br /><br />koszor - bohaterstwa Ofiar Stanu Wojennego nikt nie kwestionuje. Jest jednak jeszcze kilka postaci i wydarzen nam bliskich, ktore warto \&quot;ocalic od zapomnienia\&quot;.
2016-11-25 18:13:03
krzysztof.mm: Al. Mickiewicza w Skoczowie podczas wojny nazywała się Adolf Hitler Strasse. <br />Głęboka w Cieszynie za komuny - Armii Czerwonej.<br /><br />Widać każda władza ma schizę na tym punkcie.<br />Jak pieski, które muszą obsikać każdy krzaczek znacząc swoje terytorium. <br /><br />Dzisiaj rządząca nami zbratana z klerem postkomuna bez żenady korzysta ze skompromitowanych wzorców hitlerowskich i peerelowskich propagandystów.<br />No i mamy wysyp \'bohaterów\' na tabliczkach.<br />Bo skoczowioki nie mogą mieszkać przy PO PROSTU ŁADNIE nazywających się ulicach.
2016-11-25 18:15:23
krzysztof.mm: @arturrow<br />z tego co wiem, za Wiarę i Ojczyznę - choć niektórzy mówią, że za niewierność
2016-11-25 18:20:29
krzysztof.mm: Efekt jest oczywiście łatwy do przewidzenia.<br />Wcześniej czy później tych wszystkich adresowych \'bohaterów\', mnożących się jak króliki w szopce i powielanych w całej Polsce, wszyscy mają pełną rzić.<br />Widać tak musi być.
2016-11-25 18:35:42
koszor: krzysztofmm<br />Ciebie też mamy pełną rzić, kiedy komentujesz własne komentarze.
2016-11-26 09:41:09
arturrow: @krzysztof.mm<br />No BA! Za Jedynie Sluszna Wiare oraz Wielka Polske Narodowa :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: