Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nawet milion koron kary

Informowaliśmy o otwarciu czeskich granic, które nastąpiło 15 maja 2020 roku. Niestety, wśród regionów, których mieszkańcy nadal nie mogą swobodnie przekraczać granicy, znajduje się województwo śląskie. Ślązacy, którzy wbrew obowiązującemu zakazowi przekroczą granicę, mogą otrzymać gigantyczną „pokutę”.

Czechy otwarły swoje granice, niestety nie dla wszystkich - W wyniku przyjęcia decyzji profilaktycznej przez Ministerstwo Zdrowia RCz w dniu 12.6.2020 r. na podstawie udostępnionych danych epidemiologicznych z dniem 15.6.2020 możliwy jest wstęp obywateli RP na terytorium RCz bez konieczności spełnienia warunków ochronnych z wyjątkiem obywateli RP posiadających stały pobyt w województwie śląskim (…)W przypadku przekroczenia granicy wbrew przepisom przewidziane jest nałożenie wysokiej kary – wyjaśnia Ambasada Czech w Polsce. Jaka to kara? Niesubordynowani mieszkańcy regionu mogą otrzymać „pokutę” w wysokości nawet 1.000.000 koron, czyli około 170.000 złotych.

Od zasady oczywiście są wyjątki - Obywatelom RP ze stałym pobytem/zamieszkaniem w województwie śląskim jest umożliwiony wstęp na terytorium RCz tylko w uzasadnionych przypadkach (np. pracownicy transgraniczni itp.), musza oni jak dotychczas przedstawić negatywny test na Sars-Cov-2 lub odbyć 14-dniową kwarantanne. (…) W przypadku kontroli polskich obywateli przez policje czeska w ramach tych kontroli polscy obywatele będą mieli obowiązek w sposób wiarygodny udokumentować miejsce pobytu/zamieszkania w RP – wyjaśnia Ambasada. Niestety, problem dotyczy również osób mieszkających w Czechach. O ile do Polski dostaną się bez problemu, powrót może już nie być taki łatwy. Jeżeli mieszkaniec Czech wjedzie na terytorium Śląska, ma obowiązek okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. W przeciwnym razie będzie podlegał 14-dniowej kwarantannie.

Czeska Ambasada podaje, że ilość zakażeń w województwie śląskim jest większa, niż na terenie całej Republiki Czeskiej. Jeżeli tylko sytuacja epidemiczna się unormuje, zakazy zostaną cofnięte, a mieszkańcy regionów przygranicznych (i nie tylko) znów będą mogli cieszyć się możliwością swobodnego przejście.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-17 18:06:24
altacet: Polaków będą karać,a Czesi już się umawiają na zakupy u nas przejeżdżając przez Słowację.I znowu Polacy dali się ograć tym niby przyjaciołom.
2020-06-17 18:13:32
krzysztof.mm: czy ja dobrze rozumiem, że jeśli np. Słowacja zakazuje wjazdu wszystkim z Polski to jest ok, a kiedy RCz tylko zamieszkałym na Śląsku to jest be?... a kiedy polski PiS-rząd nas wszystkich udupił na kilka miesięcy to było ok czy be?...
2020-06-17 18:33:38
politykier: krzy-sio+ ----Ani be, ani me, ani kukuryku---- jak niegdyś wyraził się Twój idol BOLEK // https://www.youtube.com/watch?v=bCWyyudP76M //
2020-06-17 19:23:28
pszeniczny: Ja sem rzikal.Ja sem to rzikal.
2020-06-17 20:17:28
OWCZARZY1: JAK SIĘ TYLKO POKAŻE JAKIŚ KNEDEL POD BIEDRONKĄ NA ŚLĄSKU !!! TO NIEMA CO ŻAŁOWAĆ KARNYCH NALEPEK !!!
2020-06-17 20:20:33
: "Pokute" to może zadać tylko ksiądz w kościele. Co za popieprzone pepiki no.
2020-06-17 22:49:48
OWCZARZY1: KUNDEL ZAWSZE BĘDZIE KUNDLEM
2020-06-18 08:57:30
stefanbbn: zalosni ci politycy z Pragi.A moze dla nas tak od razu kara smierci,miliona korun malo kto z nas ma-zycie mamy
2020-06-18 14:49:08
donekT: stefanbbn, w komentarzach na tym portalu, niejednokrotnie na fali czechofilnych uniesień przypominałem trudne, a zapomniane, momenty w historii pomiędzy państwami (a nie pomiędzy ludźmi). Spotykałem się z niezrozumieniem, z nienawiścią. Jak możemy zauważyć, pomimo upływu czasu pewne mechanizmu działają nadal. Republika Czeska nie postrzega Polski jako równorzędnego partnera, geografia sytuuje Czechy w innych realiach geopolitycznych. Wielu osobom, również politykom, trudno to zrozumieć. Co oczywiście nie oznacza, iż nie powinniśmy kultywować dobrych relacji sąsiedzkich, wprost przeciwnie. Niestety relacje pomiędzy państwami nie zawsze stanowią odzwierciedlenie tych międzyludzkich. Tym bardziej że pewnych kwestiach nasi południowi sąsiedzi (w wymiarze państwowym) patrzą na nas z pogardą.
2020-06-18 14:51:40
donekT: Na arenie międzynarodowej Czechom, Węgrom, a nawet Ukraińcom (wbrew temu, co się przedstawia w mediach) zawsze lepiej będzie ubijać interesy z Niemcami. Historia to potwierdza, bieżąca polityka weryfikuje, a polska klasa polityczna nadal funkcjonuje w wyobrażonej przez siebie idylli.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: