Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nauka po polsku za Olzą

Tak, jak w Polsce, tak i u naszych sąsiadów uczniowie dziś rozpoczęli naukę w szkołach. Warto z tej okazji przypomnieć, że w związku z historycznymi uwarunkowaniami na tak zwanym Zaolziu wciąż mieszkają Polacy, których przodkowie zostali w swych rodzinnych domach, gdy zmienił się przebieg granicy państwowej.
Z biegiem lat część uległa asymilacji. Spora część jednak nadal nie tylko mówi w domu po polsku, czuje się Polakami, ale także posyła dzieci do polskich szkół. Tych na Zaolziu mamy w sumie 26: 25 szkół podstawowych z polskim językiem nauczania, w tym 10 dziewięcioklasowych (w Bystrzycy, Czeskim Cieszynie, Gnojniku, Hawierzowie-Błędowicach, Jabłonkowie, Karwinie-Frysztacie, Lutyni Dolnej, Suchej Górnej, Trzyńcu i Wędryni) oraz 15 pięcioklasowych (w Bukowcu, Cierlicku, Gródku, Łomnej Dolnej, Koszarzyskach, Milikowie, Mostach k. Jabłonkowa, Nawsiu, Olbrachcicach, Oldrzychowicach, Orłowej-Lutyni, Ropicy, Sibicy, Stonawie-Hołkowicach i Trzyńcu).
 
Naukę pobiera w nich 1633 uczniów. W Czeskim Cieszynie funkcjonuje także Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania będące w czeskim systemie oświatowym odpowiednikiem liceum ogólnokształcącego, po którym uczniowie zdają maturę w języku polskim. Niedawną absolwentką tej szkoły jest. M.in. znana piosenkarka Ewa farna. Na Zaolziu funkcjonują także 33 przedszkola z polskim językiem nauczania (po jednym w Olbrachcicach, Boconowicach, Bukowcu, Bystrzycy, Cierlicku, Gnojniku, Gródku, Hawierzowie-Błędowicach, Jabłonkowie, Karwinie-Frysztacie, Koszarzyskach, Lutyni Dolnej, Łomnej Dolnej, Milikowie, Mostach k. Jabłonkowa, Nawsiu, Orłowej-Lutyni, Piosku, Ropicy, Stonawie, Suchej Górnej, cztery w Czeskim Cieszynie, sześć w Trzyńcu oraz dwa w Wędryni.
 
Do pierwszych klas polskich szkół na Zaolziu zapisanych zostało na ten rok szkolny 240 dzieci.W Polskiej Szkole Podstawowej w Czeskim Cieszynie utowrzono dwie pierwsze klasy. Oprócz tego nowi uczniowie przyszli do klas szóstych z małoklasówek w Sibicy, Cierlicka, Olbrachcic, Ropicy. W sumie w tym roku szkolnym w PSP Czeski Cieszyn uczyć się będzie około 330 uczniów.
 
Uroczyste zagajenie roku szkolnego tradycyjnie zorganizowano w Kinie Central. Uświetniła je część artystyczna. Krótki występ humorystyczny przygotowali uczniowie klasy dziewiątej. Trzeba bowiem wiedzieć, że w Czechach nie ma gimnazjów. W szkole podstawowej uczniowie uczą się od klasy 1 do 9, po czym idą dalej do szkoły średniej, polskiej, czyli Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie, lub już do czeskiej.
 
(indi)
źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: