Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Hymn państwowy rozbrzmiewał dziś (1 września) na Placu Poniatowskiego w Cieszynie. Na uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej nie zabrakło włodarzy Miasta, Starostwa, Służb Mundurowych oraz organizacji kombatanckich Cieszyna i powiatu cieszyńskiego.

Dokładnie 75 lat temu, 1 września 1939 roku, o godzinie 4.45 niemiecki pancernik rozpoczął ostrzał Westerplatte. Datę ataku Niemiec na Polskę przyjmuje się, jako datę wybuchu II Wojny Światowej. Dziś (01.09), po 75 latach od tych wydarzeń, w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające. W Cieszynie punktualnie o godzinie 9.30 na Placu Poniatowskiego rozpoczęła się manifestacja. Na uroczystość 75-lecia wybuchu II Wojny Światowej i Dzień Weterana zaprosili: Starosta Cieszyński, Burmistrz Miasta Cieszyna oraz organizacje kombatanckie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał wicestarosta cieszyński Jerzy Pilch. Drodzy Państwo pozwólcie, że nasz wzrok i serca pełne wdzięczności skierujemy w stronę obecnych wśród nas kombatantów. Cieszymy się, że jesteście wśród nas. Bardzo serdecznie Was witamy. Przekonani o ogromnej wartości pamięci, dzięki której możemy tworzyć naszą przyszłość, stajemy dziś ponownie w tym miejscu, reprezentując społeczeństwo powiatu cieszyńskiego, aby z zadumą spojrzeć jeszcze raz na ogromną tragedię, która 1 września 1939 roku dotknęła nasz naród. Choć czas biegnie szybko i choć od tych wydarzeń minęło już 75 lat, pamięć o II Wojnie Światowej i jej ofiarach jest żywa i taka musi pozostać, jako przestroga przed wywoływaniem nowych konfliktów zbrojnych, których efektem zawsze zostaje śmierć niewinnych. Pokój jest dobrem najwyższym, o które zawsze musimy zabiegać, dbać i walczyć. Jest to zadanie nie tylko dla polityków, ale i dla nas wszystkich – mówił Jerzy Pilch.

Kolejnym punktem manifestacji była modlitwa kapelanów służb mundurowych. Nie zabrakło również apelu poległych, po którym delegacje, na czele z wicestarostą cieszyńskim, jak i Burmistrzem Cieszyna, Mieczysławem Szczurkiem złożyły pod tablicą upamiętniającą kwiaty. W uroczystości wzięli udział również uczniowie. Przed godziną 10.00 uczestnicy manifestacji wyruszyli z Placu Poniatowskiego w kierunku Sanktuarium Matki Boskiej Cieszyńskiej. Maszerujących ulicami miasta ludzi nie sposób było nie zauważyć tym bardziej, iż asystowała im orkiestra. Podczas przemarszu złożono również kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny oraz Harcerzy. Wybuch bomb 1 września 1939 roku zastąpił dźwięk szkolnego dzwonka. Nie przeraził on jednak narodu polskiego. Narodu, który dzielnie przeciwstawił się agresorowi. Wśród znanych nam wszystkim dramatycznych dla Polski i Polaków wydarzeń z początku września, warto wspomnieć o krótkim, ale i znaczącym epizodzie obrony Śląska Cieszyńskiego. (…) Opór jaki zastali 1 września Niemicy na Śląsku Cieszyńskim, w Bielsku, czy na Żywiecczyźnie zaskoczył najeźdźców. Plan zdobycia naszego regionu, jaki założył sobie okupant, nie został zrealizowany. I chociaż Cieszyn został zajęty przez Niemców 1 września, a kolejne miasta w dniach następnych, bohaterscy wojownicy tej zmieni, którzy nie poddali się bez walki zasługują na nasz ogromny szacunek – podkreślał Jerzy Pilch.

Marsz zakończyła patriotyczna Msza Św. w intencji Obrońców Ojczyzny oraz ofiar II Wojny Światowej. Przed południem w COK „Domu Narodowym” weterani II Wojny Światowej i członkowie organizacji kombatanckich spotkali się z władzami miasta i powiatu.

 

MSZ 

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: