Nauka może być ciekawa

Czy nauka może być cool? Warsztaty dla dzieci i młodzieży RoboEvent, które odbędą się w dniach od 14 do sierpnia w Ustroniu, pokażą, że tak. Fizyka, chemia, robotyka pokazane w ciekawy i inspirujący sposób, być może zachęcą najmłodszych do zostania w przyszłości inżynierem, a może nawet naukowcem.

Od najbliższej niedzieli do poniedziałku (14-15.08) Ustroń zamieni się w miejsce, w którym królowć będzie nauka. Pierzenja rynku oraz Park Kuracyjny obok amfiteatru staną się plenerowymi laboratoriami, w których każdy będzie mógł dotknąć, a przede wszystkim zobaczyć świat nauk ścisłych. Dzięki temu w łatwy sposób będzie można przyswoić sobie w prosty i interesujący sposób zasady, które rządzą wszechświatem.

Warsztaty naukowe RoboEvent zostaną podzielone na cztery panele - RoboTwórcy, Elektryczność i magnetyzm, RoboZawody, oraz Naukowe Show. Oprócz tego przewidziane są pokazy baniek, animacje, a także różne gry i zabawy.

"RoboTwórcy"

Zajęcia z robotyki cieszą się ogromną popularnością, ponieważ uczą dzieci wielu przydatnych umiejętności, jak: planowania, skupienia uwagi, cierpliwości, a także pomagają młodym inżynierom zrozumieć zagadnienia matematyczne, czy fizyczne, pokazując zarazem, że ta wiedza rzeczywiście się przydaje. Na tych warsztatach dzieci będą mogły skonstruować własne roboty, wykorzystując w tym celu specjalne zestawy edukacyjne Lego: Mindstorms oraz WeDo.

„Elektryczność i magnetyzm”

Para-, a ferro- magnetyk, co kryje się za tymi tajemniczymi nazwami? Czy można uzyskać prąd z jabłka? - Przetestowane zostaną BioBaterie. Różdżka unosicielka - lewitacja magnetyczna. Elektroniczny dowcipniś - brzęczący obwód. Konkurs „Dratewka” – separacja za pomocą magnetycznej wędki. Dlaczego zbliżanie magnesu do urządzeń elektrycznych może je zepsuć - demonstrujemy. Czy magnes zapomniał, że powinien spaść? Kula plazmowa i efektowne wyładowania. Burza zamknięta w probówce i inne nietuzinkowe zjawiska.

„RoboZawody z Lego Mindstorms”

Stanowisko, na którym uczestnicy będą mogli wypróbować możliwości zaawansowanych robotów, zbudowanych z zestawów Lego Mindstorms. Wśród konkurencji m.in. RoboKręgle, slalomy, nietuzinkowy pług, PuszkoZgniatacz, mechaniczna kobra oraz gra w 3kubki.

„Naukowe Show”

W trakcie pokazu zostanie udowodnione, że bycie naukowcem jest cool, a fizyka i chemia uwielbiają płatać zaskakujące figle. Przebrowadzane będą serie widowiskowych doświadczeń, jak: płonąca dłoń, dżin w butelce, kolorowe płomienie, różdżka unosicielka, kolor znikąd, niespalająca się chusteczka, półkule magdeburskie, czy balony samopompujące.

Takie widowisko może zachęcić do poznania otaczającego nas świata, a także zachęcić młodzieć do zanteresowania się w szczególny sposób naukami ścisłymi, które często traktowane są przez uczniów od niechcenia.


 

Impreza jest pod patronatem portalu OX.PL


eMBe

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją