Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Narodowe Czytanie w Cieszynie

W dniu 2 września br. Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP, który w tym roku zaprasza wszystkich do lektury ''Wesela'' Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie ma na celu zachęcenie mieszkańców polskich miast do gromadzenia się w miejscach publicznych w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich pisarzy, których twórczość kształtuje nasze poczucie tożsamości narodowej.

W tym roku Para Prezydencka RP zaprasza mieszkańców polskich miast do lektury „Wesela”. Stąd już od godz. 10.00, w namiocie przed siedzibą Biblioteki Miejskiej, startujemy z głośnym czytaniem fragmentów dramatu S. Wyspiańskiego, do którego zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta. Tam też o godz. 11.00 odbędzie się wykład prof. Daniela Kadłubca pt. WESELE NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM, który wzbogacą członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Równolegle w Oddziale dla dzieci na parterze Biblioteki prowadzone będą warsztaty plastyczne dla najmłodszych pn. „Coś na szczęście” oraz warsztaty piniarskie, podczas których dzieci będą miały okazję samodzielnego wykonania znaczków typu "button".

Kolejną atrakcją Narodowego Czytania w Cieszynie będzie przygotowana przez Bibliotekę wyjątkowa zabawa w formie gry miejskiej pn. W POSZUKIWANIU ZŁOTEGO ROGU. Uczestnicy gry wcielą się w rolę detektywów i przeszukają zakamarki Cieszyna, rozwiążą masę zagadek, starając się uniknąć czyhających pułapek, a to wszystko w klimacie „Wesela” S. Wyspiańskiego. Będzie barwnie, będzie ciekawie, a na najlepszych gości weselnych czekać będą atrakcyjne nagrody. Regulamin oraz zasady udziału w grze dostępne będą na stronie internetowej Biblioteki Miejskiej i Facebook'u (startujemy o godz. 9.00).

Ponadto na cieszyńskim Rynku odbędzie się HAPPENING CZYTELNICZY Z RADIEM 90, który będzie transmitowany na żywo. Każdy będzie mógł zatem przeczytać słuchaczom radiowym fragment „Wesela” lub wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody.

Kluczowym momentem NARODOWEGO CZYTANIA W CIESZYNIE będzie BICIE REKORDU W LICZBIE OSÓB JEDNOCZEŚNIE CZYTAJĄCYCH WYSPIAŃSKIEGO, polegające na tym, że 2 września br. punktualnie o godzinie 12.00 gromadzimy się na cieszyńskim Rynku (pod fontanną), by przez 2 minuty, przy dźwiękach hejnału z wieży Ratusza, pochylić się nad kartami dowolnej książki S. Wyspiańskiego (mile widziane „Wesele”!). Każdy uczestnik tego wydarzenia, który przyniesie prywatny egzemplarz książki autorstwa S. Wyspiańskiego, będzie mógł zdobyć pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2017, zaś właściciele najstarszych wydań „Wesela” otrzymają atrakcyjne nagrody!

Impreza rusza 2 września (sobota) o godz. 10.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy i… DO ZOBACZENIA!


 

Portal OX.PL jest patronem cieszyńskiego Narodowego Czytania.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-17 22:39:05
bronek91: Lepi \"Hajdamaków\" Tarasa Szewczenki poczytać:)
2017-08-18 06:57:40
krzysztof.mm: Prezydent to niech se poczyta Konstytucję RP.<br />I do tego coś z historii - o tym jak suweren traktuje władców - zdrajców i zaprzańców.
2017-08-18 07:54:59
bronek91: Suweren musi być przekonany, to wymaga presji ekonomicznej, obecnie taki na szerszą skalę brak.... Za PRL suweren nie wychodził ze względu na demokratyzację ale pod przykrywką demokratyzacji. Podobnie, demokracji nie robi się na ulicy, ale poprzez zrównoważoną gospodarkę i odpowiedni podział dochodów;) <br />Miałeś chamie złoty róg, dałeś czapkę..... A propos, w \&quot;Weselu\&quot; pojawia się ciekawe pytanie elity pod adresem chłopa-&gt; Jak żniwa poszły, problem w tym, że już dawno było po nich. Niestety, ale elity obecnej totalnej opozycji mają podobne wyczuciu;)
2017-08-18 10:46:11
JaSza11: bronek 91 jesteś ciemny jak tabaka w rogu! na początku mówiliście że zastaliście Polskę w ruinie, mineły dwa lata i jedna noc i macie Polskę w rujnie,może jeszcze nie całą ale to dopiero początek!BÓG NIE DA SIĘ Z SIEBIE NAŚMIEWAĆ!
2017-08-18 17:58:50
bronek91: @JaSza11 <br />Czy jo je przy władzy? Nawet do żodnej partii nie należym. Jak mosz problem z rządem to sie do niego zgłoś a do mnie pretynsyji ni miej;) Przecieszyn je blisko;) <br /><br />A ciemny to ni ma ino jo, ale całe społeczyństwo:) Chcesz dowód-&gt; popatrz na ilość wyświetleń tego wątku. Jak cosik dotyczy wiedzy, nauki to widzisz jaki je zainteresowani:) Trzeja było zorganizować narodowe czytani \&quot;50 twarzy ...\&quot; z interpretacją-&gt; wszyscy by o tym godali. Nad tym trzeja płakać i to nie władza je tymu winna;) <br /><br />
2017-08-18 22:11:29
cd minerwa: \&quot;Wesele\&quot; - ... miales chamie zloty rog . Ten cytat jest bardzo aktualny, tylko cham sie zmienil. A kto jest teraz chamem, trzeba sobie samemu dopowiedziec.
2017-08-18 23:51:55
bronek91: @cd minerwa<br />Dzięki za inwencje;) Jak my już som przy \&quot;Weselu\&quot; to może nie wzbogacić chałupniczej filozofii o nowy termin \&quot;chocholi taniec\&quot;, rozumiany jako przekomarzanie się władzy i opozycji w III RP od samego początku:) Szkoda ino, że dzisiejszo młodzież szkolna, jak dorośnie, nie bydzie już wiedzieć co to \&quot;Wesele\&quot;....
2017-08-19 21:10:43
Iwan: Tak cytat wesela był aktualny po byłym rządzie został wielki dług i gdyby nie ukradli OFE to ten dług byłby astronomiczny tego nikt nie widzi. Ten rząd ma po pierwszym kwartale bilans dodatni powyżej 5 mld. złotych pomimo 500+. W każdym calu było złodziejstwo począwszy na wacie a kończywszy na fikcyjnej prywatyzacji. Już widać LOT miał upaść i być sprzedany przynosi zyski tak samo zyski przynosi PZU. Tylko ślepi nie widzą zmiany.
2017-08-19 21:44:00
bronek91: In plus <br />Lasy Państwowe też miały źle funkcjonować-&gt; czymu? No bo miały 5 mld zł oszczędności:) Tusk zabrał, miały pójść na drogi lokalne-&gt; Kaj som? WESELE i to taki nieustanne trwało z całym natężeniem w latach 2007- 2015;)
2017-08-19 22:48:11
krzysztof.mm: iwan<br />zmień kanał, bo będziesz w styczniu w sandałach chodził<br />powtarzasz brednie za TVPis albo TV Plwam<br /><br />miliardy owszem są na koncie rządu pisowskich popłuczyn po komunie - ale PO STRONIE DŁUGU - największego w historii RP<br />http://www.finanse.mf.gov.pl/zadluzenie-skarbu-panstwa<br /><br />LOT jest na plusie, bo W 2012 OTRZYMAŁ OD RZĄDU PO-PSL POMOC PUBLICZNĄ w wysokości 527 mln zł, z tego m. in finansował zakupy i leasing nowych samolotów, na których teraz zarabia - tak, to dzięki rządowi Donalda Tuska wychodzi powoli na plus<br />\&quot;Udzielona PLL LOT pomoc publiczna w kwocie 527 mln zł uchroniła spółkę przed upadłością, a podjęte w zaakceptowanym przez Komisję Europejską Planie Restrukturyzacji zdecydowane działania restrukturyzacyjne przyniosły poprawę wyników.\&quot; - to z komunikatu NIK<br />zysk z działalności podstawowej po raz pierwszy od 7 lat osiągnął w 2014 roku<br /><br />PZU od lat jest jedną z najbardziej dochodowych spółek skarbu państwa<br />jednak w 2016 wynik PZU był NAJNIŻSZY OD DEKADY, wręcz zapaść!...1947 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 2 343 mln zł zysku rok wcześniej, 3763 mln zł w 2009, 3255 mln w 2012, 3293 mln w 2013, 2968 mln w 2014.<br />http://static1.money.pl/i/h/103/art414311.png<br />http://www.inwestinfo.pl/wykresy.php?id=7&amp;d=wyniki-roczne-s&amp;format=1&amp;t=wyniki-finansowe<br /><br />tylko ślepi i sekciarze od Rydzyka i Macierewicza nie widzą zmiany...<br /><br />skąd ty te fejki wyciągasz?<br />wszystkie te dane są w necie, także na oficjalnych stronach tych instytucji - tow. Rydzyk ich nie publikuje?<br /><br />na koniec rada - widać wyraźnie, że na gospodarce i ekonomii się kompletnie nie znasz, więc lepiej się za te tematy nie bierz - pozostań przy różańcu i zdrowaśkach, tu masz małe szanse na blamaż<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
2017-08-19 22:51:38
krzysztof.mm: bronek<br />\&quot;LP miały 5 mld oszczędności..\&quot;<br />bredzisz jak zwykle<br />zrób se testy na boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych - może to nie twoja wina...
2017-08-20 01:18:23
bronek91: @krzysztof.mm<br />Co do twoich idoli i całej tej formacji, pięknie ich określił chochoł i wernychora <br /><br />Miałeś, chamie, złoty róg,<br />miałeś, chamie, czapkę z piór:<br />czapkę wicher niesie,<br />róg huka po LESIE,<br />ostał ci sie ino sznur,<br />ostał ci sie ino sznur<br /><br />WERNYHORA<br />Z daleka, a miałem blisko;<br />ledwom wymienił TUSKA nazwisko,<br />a zaraz mi pokazali<br />tacy chłopcy, rześcy, mali.<br />że Dziad z lirą, brodą siwą...<br />Ot, dziadzisko z siwą brodą.<br />Dawnoż było w duszy młodo;<br />żeście sobie prości, mali,<br />toście wielkich krzywd nie znali. ?<br />Chudobę macie szczęśliwą.<br />Przypominasz krwawe łuny<br />i jęk dzwonów, i pioruny,<br />i rzeź krwawą, krwawe rzeki?<br />Jeszcze w uszach mam te dzwony<br />ponad ich weselne grajki:<br />jęk posępny, jęk męczony,<br />tyle krwi rzezanych ciał;<br />ja tam był, przy trupach stał;<br />jeszcze w uszach mam te dzwony.<br />Patrzyłem się na lud święty,<br />jako upadał przeklęty,<br />przekleństwami potępiony:<br />kiedy ojce klną na synów,<br />kiedy syny przeklną ojce,<br />takie jęczące ogrojce<br />łez krwawiących, łez serdecznych<br />słyszałem w tych głosach wiecznych:<br />w głosach dzwonów jęk szalony ?<br />jeszcze w uszach mam te dzwony.<br /><br />Co do kasy wpłaconej z konta LP już się wcześniej wypowiadałem:) Dobrze o tym wiesz:) PiS ma wiele wad ale jedną zasadniczą zaletę. Ograniczył ten kompradorski kapitalizm zmusił osoby 60+ do częstego przebywania na świeżym powietrzu:) Wyspiański, niestety i dziś aktualny:) Jestem ciekaw czy wiesz czego dotyczy przytoczony fragment;)
2017-08-20 17:44:10
cd minerwa: Iwan-piszesz \&quot;ten rząd ma po pierwszym kwartale bilans dodatni powyżej 5 mld. złotych pomimo 500+....\&quot;<br />No tak - bo nie masz pojecia co to sa wskazniki inwestycyjne . Elektorat PiS mowi- krytykujecie partie a wskazniki gospodarcze sa rewelacyjne- 3,9 % pryrostu PKB. Pieknie - tylko ciemny lud kupi wszystko, bo nie ma pojecia o cyklach inwestycyjnych, ktore maja wieloletni przebieg i, ze to plon dobrych rzadow I inwestycji wlasnie PO. Koszmar gospodarczy bedacy skutkiem programu PiS bedzie widoczny za 2-3 lata. Inwestycji brak a jest tylko rozdawnictwo. <br /><br />PGE , Tauron, KGHM, PKN Orlen, Lotos - spadek inwestycji pod koniec 2016 siega ok. 30 %. Moze zamiast ogladac rezimowa , gdzie co drugie slowo to klamstwo i nie przyjac nierzeczywistej rzeczywistosci na tacy , posluchac lub poczytac cos innego i samemu zaczac myslec. <br />http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/inwestycje-spolek-skarbu-panstwa-mocno-spadly/eqnkfe<br />http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/kapital-zagraniczny-zagraniczne-firmy-w-polsce/yy8kw2 <br /><br /><br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: