Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Narodowe czytanie w Cieszynie

Dziecko, nastolatek, dorosły - każdy, kto 7 września publicznie zaprezentuje dowolny utwór Aleksandra Fredry, bądź fragment jego tekstu (głośno przeczyta lub wyrecytuje) otrzyma atrakcyjną nagrodę.

Akcję Narodowego Czytania organizuje Biblioteka Miejska w Cieszynie i mogą w niej wziąć mieszkańcy w każdym wieku. Uliczny happening czytelniczy odbędzie się w sobotę 7 września przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, przy ul. Głębokiej 15 w godzinach 10:00-13:00

Czytelniczy happening wzbogacą także imprezy towarzyszące takie jak: kiermasz książek, wystawy oraz ekspozycje w witrynach Biblioteki i sąsiednich sklepów księgarskich.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, zachęcająca do gromadzenia się w miejscach publicznych  na terenie całego kraju, w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich poetów i pisarzy. Tekstów, które jednoczą Polaków i uczą poznawania naszej Ojczyzny   i siebie samych.

Stąd właśnie 7 września br. Prezydent RP zaprasza wszystkich rodaków do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza i poety, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Fredro jest obecny w naszej świadomości                      od najmłodszych lat. Któż bowiem nie zna wierszowanych bajek „Paweł i Gaweł”, czy „Małpa w kąpieli”. Któż nie zna bohaterów „Zemsty”, czy „Ślubów panieńskich”, ich zabawnych bohaterów i komicznych sytuacji z ich udziałem. Bohaterów, którzy są odzwierciedleniem nas samych, nas Polaków z bogatą historią, wielką duszą i fantazją, które wyróżniają nas, jako obywateli tego samego narodu.

Przekonajmy się zatem, że teksty Fredry można czytać nie tylko z rodziną i znajomymi, wspólnie lub w pojedynkę, z podziałem na role lub bez, w domu, w ogrodzie, ale również
w parku lub na ulicy podczas czytelniczego happeningu przed siedzibą cieszyńskiej Biblioteki. Organizatorem akcji jest Biblioteka Miejska w Cieszynie.

W programie:
● konkurs głośnego czytania wybranych utworów A. Fredry
● inscenizacje w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie
   i Stowarzyszenia Twórców Sztuki „Passjonizm” z Sosnowca
● warsztaty plastyczne dla dzieci
● zabawy zręcznościowe dla najmłodszych, nawiązujące do wierszowanych bajek A. Fredry
   (Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli i in.).

Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. Tak więc wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Niech zatem 7 września 2013 roku będzie radosnym spotkaniem z komediami Fredry, z jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem.

            Bronisław Komorowski

Patronat honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski
Organizator: Biblioteka Miejska w Cieszynie
Partnerzy: Miasto Cieszyn, Powiat Cieszyński

Portal OX.PL objął imprezę patronatem medialnym

źródło: ox.pl/mat.pras
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: