Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Narodowe Czytanie kolejny raz w Cieszynie

Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. Lekturą tegorocznej edycji NARODOWEGO CZYTANIA będzie dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Tym razem uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się 4 września br. o godz. 10.00 w Parku Pokoju (orchestron) - z uwagi na remont ulicy Głębokiej. W programie naszego lokalnego przedsięwzięcia, zawarliśmy m.in.: fragment spektaklu w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie, dwa wykłady tematyczne: „Dulszczyzna – czy Dulscy są wśród nas?” Joanny Gawlikowskiej i „ Gabriela Zapolska – kobieta łamiąca tabu i konwenanse” Katarzyny Słupczyńskiej oraz warsztaty plastyczne dla dzieci. Motywem przewodnim Narodowego Czytania w Cieszynie będzie tradycyjnie głośne czytanie przez mieszkańców fragmentów wskazanej przez Prezydenta RP lektury – informuje portal OX.PL Izabela Kula, dyrektor BM w Cieszynie.

Z kolei o godz. 14.00 organizatorzy zapraszają do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie (sala konferencyjna, II p.) na rodzinne warsztaty kulinarne pn. „Co jadali nasi pradziadowie?, podczas których będą przyrządzane potrawy kuchni mieszczańskiej z początków XX wieku. - Przewodniczką po kuchni polskiej będzie Anna Maksymowicz z Muzeum Rozproszonego w Łodzi. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona! Bezpłatne wejściówki na „kulinarną przygodę” będzie można odebrać przed imprezą w Oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie przy ul. Głębokiej 15 (parter) – dodaje Izabela Kula

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu - a nade wszystko do głośnego czytania dramatu Zapolskiej, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowsko odmalowane postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne. Na odważnych Czytelników lektury czekać będą atrakcyjne nagrody i upominki – zachęca szefowa Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Red./mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-03 16:05:33
Antykler   Forte: no to czytamy: Cieszyn - rocznie niemal 1,5 miliona zł na lekcje religii, ciekawe jak z finansowaniem na przykład zajęć dodatkowych z języków obcych, kółek zainteresowań? === cenareligii.pl/polska/?fbclid=IwAR2Sc0ram7DQjhNE_1D8zLllM75ZBNw8K4fTnAciLGLD9kF_SllAH6taAW0
2021-09-03 16:06:20
Antykler   Forte: Skoczów - blisko milion zł, to samo pytanie?
2021-09-03 16:07:51
Antykler   Forte: pora ukrócić tę haniebną procedurę dojenia podatników przez chciwy kler, pora skończyć z obrzydliwą indoktrynacją ideologiczną
2021-09-03 16:21:58
Antykler   Forte: czytamy dalej: "Ksiądz molestował pacjentkę w szpitalu. Kuria kryła go przed śledczymi. Nie milkną echa molestowania pacjentki w szpitalu przez księdza. Kazimierz K. pełnił posługę kapelana w placówce medycznej. Zamiast zawiadomić o przestępstwie prokuraturę, kuria przeniosła duchownego do innej parafii. Dramat rozegrał się na oddziale geriatrycznym w Makowie Podhalańskim. Sprawę opisali w 2017 roku reporterzy śledczy RMF FM. Pacjentkę leżącą w szpitalu miał molestować ksiądz. Sprawą zajęła się prokuratura z Suchej Beskidzkiej. Duchowny mieszkał koło placówki medycznej i codziennie odwiedzał chorych. Reporterzy RMF FM ustalili, że jedna z pacjentek prawie po każdej wizycie duchownego była pobudzona. Kobieta opowiadała, że odwiedzał ją szatan. Miało to zaniepokoić personel szpitala, który zaczął uważnie przyglądać się księdzu. W końcu przyłapano go na obmacywaniu półprzytomnej staruszki. Po ujawnieniu afery, krakowska kuria nie zawiadomiła o sprawie prokuratury. W 2017 roku odwołano jedynie księdza z funkcji kapelana w kilku placówkach medycznych. Mimo nacisków szpitala, przełożeni księdza nie powiadomili organów ścigania i starali się zatuszować sprawę. Duchowny został przeniesiony do innej parafii. Informacje te potwierdza "Gazeta Krakowska". Trafił później do parafii w Bachowicach pod Wadowicami. Ten człowiek mnie spowiadał! Pytał o sprawy intymne! Dlaczego podesłano nam tu kogoś takiego? – pyta jedna z rozmówczyń "Gazety Krakowskiej".|"
2021-09-03 16:22:54
Antykler   Forte: "Parafianie zaczęli zastanawiać się także, dlaczego ksiądz Kazimierz K. przestał odwiedzać ich po kolędzie. Okazało się, że nie mógł z powodu decyzji przełożonych. Jakiś czas później dostał także zakaz spowiedzi. "Gazeta Krakowska" zwróciła się w tej sprawie do kurii. Ks. Łukasz Michalczewski z biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej nie potrafi jednak wytłumaczyć, dlaczego aż 4 lata zwlekano z zawiadomieniem organów ścigania. Ksiądz kapelan szpitala, który został posądzony o molestowanie pacjentki od dłuższego czasu ma ustanowione ograniczenia kanoniczne związane z posługą duszpasterską (mimo braku ustanowienia środków zapobiegawczych przez prowadzącą z zawiadomienia Archidiecezji postępowanie Prokuraturę). W tej sprawie trwa również postępowanie kanoniczne – przekazał. Prokuratura będzie wyjaśniać kwestię tuszowania sprawy przez przełożonych Kazimierza K. Śledczy sprawdzą również, czy arcybiskup Marek Jędraszewski nie popełnił przestępstwa, ukrywając fakt molestowania staruszki przez księdza."
2021-09-03 19:12:16
tom lem: ... ale trafił Pan Prezydent z tekstem, w kontekście wypocin Anty...Forte
2021-09-03 19:15:30
tom lem: ... z innej beczki, ciekawe czy impreza będzie typowo czytelniczo biblioteczna , czy posłuży kolejny raz na promocję dukania samorządowych celebrytów ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: