Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Narkotyki - informacja i wsparcie

Narkomania to bez dwóch zdań poważny problem społeczny. Dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale również jej rodzinę, dlatego tak ważna jest pomoc, skierowana zarówno do osób chorych, jak i najbliższych.

Potrzebujesz pomocy? Jesteś uzależniony od narkotyków? A może to twoje dziecko eksperymentuje ze środkami psychoaktywnymi? Szukasz informacji i wsparcia? Zgłoś się po pomoc.

Punkt Konsultacyjny ds. narkomanii, który rozpoczął pracę w Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt” Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem” w Cieszynie to odpowiedź na rosnące wciąż potrzeby. Zgłaszać się tu mogą osoby używające środków psychoaktywnych. Pomoc znajdą tu również rodziny uzależnionych i ci, którzy chcieliby zasięgnąć specjalistycznych informacji na temat narkomanii.

- Do Punktu trafiają osoby eksperymentujące z narkotykami, zagrożone uzależnieniem lub już uzależnione od narkotyków i ich rodziny. Pomoc oferowana w Punkcie dotyczy diagnozy, konsultacji oraz terapii uzależnień, a także psychoedukacji i wsparcia rodzin osób zagrożonych uzależnieniem i uzależnionych – informuje Elżbieta Kiedroń-Fałat kierownik CPEiT „Kontakt”.

Niepokoi fakt, że po narkotyki sięgają coraz młodsi. Powodów nie brakuje. - Raz był to stres przed klasówką, innym razem fajna impreza na którą wypadało przyjść „wyluzowanym”. To był też moment, kiedy nie umiałem dogadać się z rodzicami i co tu dużo mówić, chciałem zaimponować kolegom. Wziąłem raz, potem następny... Kiedy się zorientowałem, jak daleko to zaszło, sam już nie miałem siły, żeby to przerwać. Na szczęście walczyli o mnie rodzice – mówi Adam, mieszkajacy w Cieszynie (nazwisko do wiadomości redakcji).

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii to pierwszy poważny krok ku abstynencji. Ważne, żeby dać sobie pomóc... i dojrzeć skalę zjawiska. - Problem uzależnienia lub eksperymentowania z narkotykami jest problemem obecnym w naszym regionie, szczególnie ze względu na bliskość granicy z Czechami, gdzie jak wiadomo, dostępność do substancji psychoaktywnych jest większa. Na korzystanie z zagranicznych narkotyków powstał już termin – narkoturystyka. Młodzi ludzie wiedzą, że w Czechach polska młodzież bez problemów może sięgnąć po nielegalne u nas używki – podkreślają specjaliści Punktu Konsultacyjnego ds. narkomanii, którzy pełnią dyżury trzy razy w tygodniu. We wtorki od 17.00-20.00, w czwartki od 18.00-20.00 i soboty (od godziny 8.00-12.00).

- Osoby z Gminy Cieszyn potrzebujące pomocy, eksperymentujące z narkotykami lub uzależnione od środków psychoaktywnych, a także rodziny szukające informacji i wsparcia w temacie używek prosimy o kontakt pod nr tel. 33 4795455 lub w biurze Centrum Profilaktyki Edukacji Terapii „Kontakt” ul. Ks. Janusza 3 w Cieszynie – dodaje Elżbieta Kiedroń-Fałat.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: