Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Należy im się pamięć

Oddali życie za wolną Polskę. Byli polskimi patriotami. Mimo to historyczno-polityczne zawirowania sprawiły, że nie tylko zginęli, i to już po zakończeniu wojny, ale i na długie lata zostali zapomniani.

Stowarzyszenie Wszechnica postanowiło przywrócić pamięć tak zwanych 'żołnierzy wyklętych', organizując poświęconą im konferencję i odsłaniając tablicę pamiątkową. Tablica poświęcona ofiarom politycznych wyroków śmierci wydawanych w Cieszynie w 1946 roku odsłonięta zostanie 1 marca o 10.30 w holu przed salą sesyjną na II piętrze cieszyńskiego Ratusza.

Zaraz po odsłonięciu tablicy w sali sesyjnej rozpocznie się konferencja zatytułowana: "Żołnierze wyklęci na cieszyńskiej ziemi." Grzegorz Księżyc opowie o procesach politycznych w Cieszynie w 1946 roku, dr Adam Dziuba wygłosi wykład "Podziemie poakowskie w latach 1945 – 1948", dr Tomasz Kurpierz powie o likwidacji zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”, a dr Dariusz Węgrzyn wygłosi wykład "Podokręg cieszyński Narodowej Organizacji Wojskowej".

Planowo konferencja potrwa do 13.30. Wstęp jest wolny, więc każdy, kto ma czas i chęć, by poszerzyć swą wiedzę historyczną, powinien się na niej pojawić.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: