Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Najważniejsze kolory

Przed południem na skoczowskim rynku odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

30 metrów długa i 3 metry szeroka – taką potężną polską flagę rozpostarto dzisiaj na skoczowskim rynku. Sama idea trzymania tej flagi przez dużą społeczność to istota tej flagi, to bardzo jednoczy. To jest potrzebne – zauważa Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie.

Flagę trzymała młodzież, to m.in. młodzieżowa drużyna pożarnicza ale i skoczowscy harcerze. Do tak dużej flagi potrzeba trochę osób, chyba było nas tutaj z pięćdziesiąt – mówi Katarzyna Czapla, komendantka szczepu drużyn skoczowskich 'Strzała'. Jak dodaje Czapla, w całej Polsce harcerze prowadzą akcję 'oflaguj się'. Chodzi o szacunek dla polskiej flagi, podczas takich uroczystości zuchy rozdawały małe flagi. A takie wydarzenie jak to w Skoczowie było potrzebne i ciesze się, że się udało. – zauważa komendantka.

Pierwszy też raz na maszcie, który stoi na skoczowskim rynku, przy dźwiękach hymnu narodowego, wciągnięto flagę Polski. Od dzisiaj ten maszt z flagą Polski będzie zawsze stał na rynku. Zachęcam państwa abyście polską flagę zawsze mieli na swoich budynkach. Polskość nie na zawsze jest dana i trzeba ją umieć szanować. Flaga jest tego wykładnikiem. Dziękuje za udział w tej doniosłej uroczystości. – mówił do zgromadzonych na rynku mieszkańców miasta Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.

W czasach PRL 2 maja zdejmowano pospiesznie narodowe flagi, które wieszano w dniu Święta Pracy 1 Maja wraz z flagami czerwonymi. Wówczas chodziło o to, aby podczas nieobchodzonego w PRL święta 3 Maja, nie było polskich flag na ulicach miast i wsi. - przypominał historię Bogusław Słupczyński. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowione przez sejm RP 20 lutego 2004 roku.

 

POSŁUCHAJ


Skoczowskim obchodom Dnia Flagi towarzyszyła defilada Kampanii Honorowej OSP Gminy Skoczów.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: