Najpoczytniejsze książki 2021 r.: Chybie
Wysłaliśmy trzy pytania do bibliotek powiatu cieszyńskiego. Dzisiaj prezentujemy odpowiedzi, które otrzymaliśmy z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chybiu.
Andrzej Koenig: - Pandemia od marca 2021 r., a miniony rok w całości minął z nią w tle. Jakie było zainteresowanie książkami w minionym roku?
GBP Chybie: - W naszej Bibliotece, tak jak we wszystkich instytucjach kultury, pandemia wymusiła pewne zmiany w organizacji pracy. Jednak starałyśmy się, aby nasi Czytelnicy jak najmniej odczuli ograniczenia.
A.K.: - Każdy z czytelników ma swoje ulubione gatunki i ulubionych autorów. Jakie gatunki, autorów i tytuły były najczęściej wypożyczane w Waszej bibliotece?
GBP Chybie: - Zainteresowanie książkami w minionym roku było duże. W związku z wprowadzonymi pandemicznymi ograniczeniami i niemożliwością swobodnego korzystania z innych instytucji kulturalnych (kino, teatr, muzeum), dla wielu naszych Czytelników książka i biblioteka stały się głównymi „dostarczycielem” rozrywki i kultury. Zaobserwowałyśmy, iż Czytelnicy wypożyczali więcej książek niż przed pandemią, chociaż przychodzili trochę rzadziej niż wcześniej. Największym zainteresowaniem cieszą się:
1. Kryminały, w tym również polskich autorów i autorek, takich jak Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata Rogala, Remigiusz Mróz, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Piotr Kościelny, Piotr Górski, Max Czornyj. W ostatnich latach niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się książki Hanny Greń, pisarki urodzonej w Wiśle, a mieszkającej w Bielsku-Białej. Akcja jej książek (cykle „W Trójkącie Beskidzkim”, „Śmiertelne wyliczanki”) dzieje się w Wiśle, Ustroniu, Cieszynie i Bielsku-Białej, co dla naszych Czytelników jest bardzo interesujące. Z twórców zagranicznych najchętniej czytane są powieści Lee Childa, Tess Gerritsen, B. A. Paris, Camilli Lackberg, Harlana Cobena, Jeffery’ego Deavera.
2. Powieści obyczajowe – w ostatnim czasie najchętniej wypożyczane są książki polskich autorek. Najpoczytniejsze z nich to: Krystyna Mirek, Agata Przybyłek, Natasza Socha, Edyta Świętek, Gabriela Gargaś, Ilona Gołębiewska, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Natalia Sońska, Agnieszka Krawczyk czy Magdalena Witkiewicz, której książka „Uwierz w Mikołaja” ekranizowana jest właśnie w Bielsku-Białej.
3. Książki historyczne, w tym również powieści. Największym zainteresowaniem cieszą się pozycje dotyczące drugiej wojny światowej, takie jak „Bestia z Buchenwaldu” (Max Czornyj), „Kołysanka z Auschwitz” (Mario Escobar), cykl „Tatuażysta z Auschwitz” (Heather Morris), „Córka fałszerza” (Joanna Jax), „Narzeczona z getta” (Sabina Waszut).
4. Powieści erotyczne – w ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania tego typu literaturą. Najchętniej czytanymi autorkami są: Paulina Świst, K. N. Haner, Emilia Szelest, Alicja Sinicka.
5. Reportaże społeczne oraz podróżnicze – relacje z podróży i wypraw, a także pozycje poruszające problemy społeczne w Polce i na świecie są bardzo chętnie wypożyczane przez naszych Czytelników. W ubiegłym roku często wypożyczano m.in. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Zbigniew Rokita), „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Joanna Gierak-Onoszko), „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” (Beata Sabała-Zielińska).
6. Biografie – historie znanych ludzi niezmiennie od lat interesują Czytelników. W ubiegłym roku chętnie sięgano po książki o Danucie Szaflarskiej, Janie Kobuszewskim, Stanisławie Lemie, Marii Czubaszek, Wojciechu Kurtyce czy Denisie Urubko. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również książki dla dzieci i młodzieży. Oprócz lektur, najchętniej wypożyczane są serie dla maluszków taki jak „Kicia Kocia”, „Elmer- słoń w kratkę”, „Pucio”, „Psi Patrol”. Natomiast młodzież najchętniej sięga po literaturę fantasy - seria „Zwiadowcy” Johan Flanagan, „Dwór cieni i róż” Sarah J. Maas, „Miasto kości” Cassandra Clare.
A.K.: - Czy pomimo pandemii prowadziliście w zeszłym roku jakieś akcje skierowane dla miłośników książek i na co mogą liczyć w najbliższym czasie?
GBP Chybie: - W 2021 r. do czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Chybiu pracowała w bardzo ograniczonym zakresie. Nieczynne były czytelnie, brak wolnego dostępu do półek, zawieszono stacjonarne działania edukacyjno-kulturalne. W tym czasie działalność kulturalna Biblioteki odbywała się głównie w Internecie. Zorganizowaliśmy m.in. konkursy internetowe: „Zamaskowane książki” (z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich), „Zabawa z kolorami” (z okazji Tygodnia Bibliotek). 1 czerwca 2021 r. odbył się „Dzień Dziecka z biblioteką”, w ramach którego dzieci mogły uczestniczyć w grze terenowej „Kto czyta nie błądzi”, kole fortuny z zagadkami czy zrobić sobie zdjęcie na fotościance z utopcem. Od lipca 2021 r. w chybskiej Bibliotece wznowione zostały stacjonarne działania edukacyjno-kulturalne. Zorganizowano szereg warsztatów, zajęć i spotkań dla dzieci, m. in. „Wakacje z Biblioteką”, „Czytanie z żabą Żanetą” z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, „(Nie)zwykła noc w bibliotece” czy spotkanie z podróżnikiem „W wiosce świętego Mikołaja”. Obecnie przymierzamy się do akcji „Ferie w bibliotece”. Jeśli tylko pandemia nie pokrzyżuje nam planów, przez dwa tygodnie lutego dzieci w wieku 7-12 lat będą miały możliwość uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach i zajęciach plastycznych, literackich i technologicznych.
Tutaj podobnie jak to miało miejsce w cieszyńskiej bibliotece pomimo trwającej pandemii czytelnicy chętnie wypożyczają książki oraz uczestniczą w wszelkich wydarzeniach towarzyszących, organizowanych przez pracowników biblioteki w Chybiu. Mamy nadzieję, że wśród tej liczby osób, które odwiedziły bibliotekę znajdują się również czytelnicy naszego portalu. Kolejne biblioteki wkrótce.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.